گوناگون

دامی است که اساس دارایی های مردم را هدف گرفته است

بورس حبابی شده و نسبت به ریزش دلار و قیمت نفت واکنش نشان می دهد و فقط زمان مطرح است.بیچاره مردمی که….

غول تورم و گرانی زنجیر پاره می‌کند و به‌گونه‌ای بی‌سابقه زیر گام‌های سنگین و خردکننده‌اش زندگی زحمتکشان را به‌نابودی می‌کشاند. در حال حاضر، نرخ تورم بالاتر ایران نسبت به جهان ناشی از تورم ۴۰۰ درصدی زمین و مسکن است.
اکثر مردم میهن ما پشت دیوارهای بلندبالای تورم، گرانی، و کمبود کالاهای اساسی مانده‌اند. آنان برای تهیهٔ ضروری‌ترین نیازهای زندگی روزمره‌شان ازجمله و به‌ویژه مواد غذایی به‌طورکامل درعذابند و و زندگی‌شان به‌تمام معنی فلج شده است.
به گزارش روزنامه همدلی، آقای محمد حسین ادیب می نویسد: «با افزایش قیمت نفت ، سهام شرکت‌های انرژی محور افزایش می یافت . با افزایش قیمت دلار نیز سهام شرکت های انرژی محور به شدت رشد می کرد. در چهارم آبان ٩٧ که بورس ریخت ، ریختن بورس واکنشی بود به دلار که وارد کانال ده هزار تومان شده بود و قیمت نفت که به شدت نزولی شده بود .
اکنون اتفاقی مشابه رخ داده است قیمت نفت حداقلی شده و دلار نیز نزولی شده اما تا لحظه تهیه این تحلیل بورس واکنشی نشان نداده است . سرمایه های سرگردان به سمت ارز ، مسکن و کالا حرکتی ندارد اما به سمت بورس روان است.
بورس حبابی شده و نسبت به ریزش دلار و قیمت نفت واکنش نشان می دهد و فقط زمان مطرح است . بیچاره مردمی که سهام را هر روز گران تر می خرند و فردا نیز گران تر میشود اما این دامی است که اساس دارایی شان را هدف گرفته است از قلت اطلاعات مردم دارد استفاده می‌شود . جوجه ها را آخر پائیز می‌شمارند .»
در ادامه همین گزارش روزنامه همدلی، از قول آقای حسین راغفر، بیان می کند که: «شوک قیمت نفت به اقتصاد جهان در دهه هشتاد شمسی، موجب افزایش قیمتهای کالاها در جهان گردید و به تبع آن تورم جهانی با واردات کالاها به اقتصاد ایران منتقل شد. در دهه هشتاد شمسی، شاخص قیمت کالاهای انرژی ۲۸۰، کالاهای غیرانرژی ۱۷۰، کالای سرمایه ای طلا ۴۱۰، فولاد ۲۰۰، شکر ۲۸۰ و روغن ۱۹۰ درصد در جهان بالا رفت که به واسطه واردات کالاها منجر به تورم تجمعی ۲۷۰ درصدی در ایران شد. نرخ تورم بالاتر ایران نسبت به جهان ناشی از تورم ۴۰۰ درصدی زمین و مسکن است. در دوره های شوک قیمت نفت، کاهش ارزش دلار (کاهش حقیقی قیمت ریال) رخ می دهد که برای مقابله با تورم، قیمت دلار باید کاهش پیدا کند و در صورت افزایش قیمت دلار، تورم بسیار بالا ایجاد می شود.همبستگی تورم در ایران با قدرت ریال (در برابر ارزهای خارجی) نشان می دهد که بر خلاف اعتقاد ایدئولوژیک نئولیبرال های داخلی به تئوری های پولی، اقتصاد ایران که به صادرات منابع خام و اولیه و واردات کالاهای نهایی مصرفی و سرمایه ای وابسته است، به واسطه صرف دستکاری قیمتها قابل اصلاح نیست.»

اقتباس از روزنامه همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا