بین‌المللی

نشست کمیته مرکزی حزب کمونیست چین بعد از ۲۰ ماه

حزب کمونیست چین قرار است ماه اکتبر مهم‌ترین نشست امسال خود یعنی نشست کمیته مرکزی را برگزار کند؛ نشستی که برای نخستین بار پس از ۲۰ ماه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، این نشست در حالی قرار است برگزار شود که چین هم اکنون گرفتار کندی رشد اقتصادی و جنگ تجاری با آمریکا است.

کمیته مرکزی حزب کمونیست چین متشکل از بیش از ۲۰۰ مقام متعلق به دولت، ارتش و شرکتهای دولتی این کشور بوده و به نوشته خبرگزاری شینهوا قرار است در ماه اکتبر در شهر پکن نشست خود را برگزار کند. این خبرگزاری نوشت که برنامه زمانی این اجلاس در جریان یک نشست دفتر سیاسی حزب کمونیست چین متشکل از ۲۵ عضو و تحت ریاست شی جینپینگ رئیس جمهور این کشور تعیین شده است.

طبق گزارش شینهوا، قرار است کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در نشست خود به بررسی مسائل کلیدی مربوط به حفظ و ارتقاء حاکمیت ملی و نظام سوسیالیستی چین بپردازد هر چند که این خبرگزاری تاریخ های دقیق را برای این نشست مشخص نکرد. کمیته مرکزی حزب کمونیست چین از زمان فوریه ۲۰۱۸ که توصیه به لغو محدودیتهای قانون اساسی برای دورهای ریاست جمهوری شی جینپینگ کرد تا کنون نشستی را برگزار نکرده است.

به گزارش بلومبرگ، از زمانی که دنگ شیائوپینگ، رهبر عالی مقام اسبق چین، بیش از چهل سال پیش برنامه “گشایش و اصلاحات” خود را آغاز کرد تا کنون سابقه نداشته که حزب کمونیست چین برای این مدت طولانی یک چنین نشستی را برگزار نکند. چین توضیحی برای این تغییر رویه نداده است.

با وجود آن که این اجلاس قرار است در مقطعی در میانه برنامه توسعه پنج ساله حزب کمونیست چین (برنامه ای به طور معمول مختص تعیین سیاست های اقتصادی) برگزار شود اما خبرگزاری شینهوا در گزارش خود عنوان کرد، دستورکار این اجلاس بیشتر سیاسی است. در این گزارش تاکید شد، این کمیته به تصویب سیاستهایی برای تضمین اداره حزب حاکم “مطابق قوانین” خواهد پرداخت.

این رهبران قرار است نشستهایشان را طی یک دوره از مناسبتهای حزب کمونیست برگزار کنند و انتظار می رود که شی جینپینگ ناظر بر اجرای یک رژه نظامی به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس پایه گذاری چین کمونیستی در تاریخ اول اکتبر باشد. در هفته های بعد از آن کشور “جمهوری خلق چین” با پیشی گرفتن از اتحاد جماهیر شوروی سابق تبدیل به پرسابقه ترین کشور کمونیستی در جهان خواهد شد.

چین در حال حاضر با مسائلی نظیر فشارهای بین المللی، تعرفه‌های اعمال شده از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه واردات کالاهای چین به هدف گرفتن امتیاز های تجاری و همچنین تنشهای دیپلماتیک مربوط به مساله اعتراضات هنگ کنگ و حمایت نظامی آمریکا از تایوان روبرو است.

اجلاس ماه اکتبر چهارمین اجلاس کمیته مرکزی حزب کمونیست چین از زمانی که شی جینپینگ در اکتبر ۲۰۱۷ به دومین دور دبیر کلی این حزب رسید محسوب می شود. در  فوریه ۲۰۱۸ این کمیته یک نشست دیگر تشکیل داد تا درباره پایان دادن به محدودیتهایی در قانون اساسی چین که جلوی ریاست جمهوری یک نفر را در این کشور  برای بیش از دو دور متوالی می گیرد به بحث بپردازد و در نهایت راه را برای باقی ماندن شی جینپینگ در قدرت برای مدتی نامحدود هموار کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا