گوناگون

رییسی؛ دولت باید حامی بخش خصوصی باشد

رییس قوه قضاییه گفت: خصوصی‌سازی در کشور نیاز است و دولت باید حامی بخش خصوصی باشد.

به گزارش انتخاب، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رییسی تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران حرف اول را در منطقه می‌زند. دشمن خواست در منطقه اثرگذار باشد ولی نتوانست اما ما خواستیم و توانستیم. ظرفیت مادی و معنوی بسیاری در کشور وجود دارد و نیروی جوان در کشور آماده فعالیت است و باید از این ظرفیت استفاده کرد. در کشور هر زمان که اراده کردیم کاری را به انجام برسانیم. با اتکا به داخل و نه نگاه به قول‌ها و وعده‌های پوچ خارجی، موفق شدیم و در مساله اقتصادی نیز همین گونه است و در گام دوم انقلاب اسلامی با اتکا به داخل و خودکفایی، قطعا موفق خواهیم شد و آینده بسیار روشن و درخشان است. اکنون مشکلات وجود دارد ولی قطعا از این شرایط با قدرت عبور خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: مردم از فساد اداری و تبعیض گله‌مند هستند و گله بجایی است و باید به دنبال تغییر شرایط و ایجاد شرایطی باشیم که نگذاریم در نظام اداری ما فساد لانه کند و برای این لازم است ساختارها اصلاح شود و مسوولان نسبت به فساد حساس باشند.وی خاطرنشان کرد: برای اینکه ورود پرونده‌ها به قوه قضاییه کاهش پیدا کند، نیاز است نظام بانکی و مالیاتی کشور اصلاح شود، نباید در کشور یک کارمند با حقوق کم مالیات بدهد ولی کسانی که میلیاردها درآمد دارند، فرار مالیاتی داشته باشند و امروز مشخص شده است که بسیاری از کسری بودجه کشور با جلوگیری از فرار مالیاتی حل خواهد شد. ساختارهای فسادزا مانند نظام پولی و بانکی و قاچاق کالا باید حل شود. باید با قاچاق کالا مبارزه شود، قاچاق منظور کولبری نیست و باید با قاچاق‌های سازماندهی شده مقابله شود و برای رونق تولید این مبارزه نیاز است. باید وضعیت یارانه‌ها ساماندهی شود و نظام یارانه‌ای باید حل شود، باید به کسانی یارانه داده شود که نیاز دارند و در این موضوع نباید با کسانی که دارا هستند و نیازی به یارانه ندارند، برای قطع یارانه‌ها تعارف شود.

رییسی افزود: بسیاری از پرونده‌هایی که به دستگاه قضا می‌آید به دلیل مشکلات نظام مالی و تفاوت قیمت دلار است و می‌توان با ساماندهی و اصلاح نظام اقتصادی از تشکیل این پرونده‌ها جلوگیری کرد. هر چقدر که پرونده‌های مختلف را بررسی کنیم، صدایی بلند نمی‌شود ولی زمانی که پرونده کسانی که متصل به نظام قدرت و سرمایه هستند روی میز قاضی می‌آید، صدای عده‌ای بلند می‌شود و می‌گویند موضوع جناحی و سیاسی است و قضات با این سخنان آشنا هستند و به آن توجه نمی‌کنند و با دقت، عدالت و انصاف پرونده را بررسی می‌کنند.وی بیان کرد: خصوصی‌سازی در کشور نیاز است و دولت باید حامی بخش خصوصی باشد ولی در کنار خصوصی‌سازی، مجموعه‌ای به گونه‌ای واگذاری شد که یک واحد فعال رو به افول رفت. باید شرایط و نحوه واگذاری مورد بررسی قرار گیرد. مشکلات رفتاری و ساختاری در قضیه خصوصی‌سازی وجود دارد. سیستم خصوصی‌سازی که باعث تضعیف تولید در کشور شود، درست نیست و باید صدای کارگران اراک و هفت‌تپه را شنید. در سفر به اراک قبل از هر جلسه‌ای حرف کارگران اراکی را شنیدم و باید به حرف‌های آنان توجه شود. این نوع خصوصی‌سازی در کشور به تاراج دادن اموال عمومی است و با آن خصوصی‌سازی که در قانون بود متفاوت است و ما به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: امروز مردم از مسوولان، اجرای قانون، عدالت و عمل می‌خواهند، امروز مردم به دنبال ریشه‌کن شدن فساد هستند و باید به دنبال عمل در این قضیه باشیم. باید نظام اسلامی به نظام حکومت امام علی(ع) نزدیک شود و باید در این راستا حرکت کنیم و این عمل شدنی است و باید تلاش کنیم، همان‌گونه که زمانی جوانانی کارهایی در کشور به انجام رساندند که همه فکر می‌کردند نشدنی است.
رییس قوه قضاییه اضافه کرد: ۴۰سال در این کشور تجربیات گرانقدر وجود دارد و باید از این تجربیات استفاده کنیم و در بهبود وضعیت کشور تلاش کنیم، بهبود شرایط شدنی است و نیاز به تلاش دارد. به برکت خون شهدا و رهنمودهای مقام معظم رهبری وضعیت کشور بهبود پیدا خواهد کرد. عرصه سخنرانی برای عالمان و مبلغان است و من وظیفه دارم کار کنم ولی حضور من در این جلسه از این جهت است که مبلغان موضوعات و مشکلات مردم در خصوص دستگاه قضایی را به ما منتقل کنند تا درصدد رفع مشکلات باشیم. بسیاری از مشکلات در شهرها و مناطق محروم، با یک اقدام کوچک حل خواهد شد و نیاز است مشکلات آنان به مسوولان منتقل شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا