گوناگون

خصوصی سازی یا غارت اموال مردم

خصوصی‌سازی ۱۵ شرکت‌ بزرگ دولتی ادامه می‌یابد . وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: حواشی اخیر سازمان خصوصی‌سازی هیچ خللی در روند واگذاری ۱۵ شرکت دولتی وارد نمی‌‌کند اما طبیعی است که اثر حاشیه‌ای خود را داشته باشد و تصمیم ما این است که این واگذاری‌ها را ادامه دهیم. فرهاد دژپسند همچنین در مورد دستگیری رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار کرد:….
اگر در روند بررسی‌ها، عملکرد آقای پوری‌حسینی براساس قوانین بوده، حتما از وی رفع اتهام می‌شود. او در واکنش به اخبار پیرامون ذرت‌های آلوده نیز اطمینان داد حتی یک دانه ذرت نیز از گمرک ترخیص نشده است. امری که رئیس کل گمرک ایران نیز بر آن تاکید کرده است.

خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی در چندساله اخیر با حاشیه‌ها و انتقاد‌های فراوانی در زمینه قیمت‌گذاری، فروش مشتریان خاص و غیره روبرو بوده است. اما شاید بتوان دستگیری رئیس این سازمان در هفته‌های اخیر را بزرگترین حاشیه این سازمان در سال‌های اخیر ارزیابی کرد. وزیر اقتصاد پیش از این درباره مسائل مرتبط با بازداشت رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی و واگذاری‌های انجام‌شده در دوره او گفته بود در واگذاری‌ها، آیین‌نامه تعیین قیمت پایه و مزایده رعایت شده است و من به‌عنوان یک مقام مسئول این واگذاری‌ها را درست ارزیابی می‌کنم. اما اکنون در آستانه واگذاری ۱۵ شرکت بزرگ دولتی، حاشیه‌های قضایی این سازمان سبب ایجاد نگرانی‌هایی درباره وقفه در این روند شده است، اما فرهاد دژپسند در گفت‌وگو با ایلنا تاکید کرده است روند خصوصی‌سازی این شرکت‌ها به‌رغم شرایط جدید ادامه خواهد داشت. او پیشتر نیز اطمینان داده بود که برنامه دولت درباره واگذاری‌های بزرگ تغییر نخواهد کرد. دژپسند گفته بود: می‌دانیم این‌گونه رفتارها روی انگیزه دیگران اثر می‌گذارد و باعث تضعیف اراده دیگران خواهد شد اما ما این راه را ادامه خواهیم داد چراکه تاکید داریم اصل واگذاری‌ها ادامه پیدا کند.

واگذاری‌ها قانونی‌ست

وزیر اقتصاد در جدیدترین واکنش خود به دستگیری رئیس سازمان خصوصی‌سازی و واگذاری‌ها در دوره ریاست او، در پاسخ به اینکه آیا وزارت اقتصاد از عملکرد پوری‌حسینی دفاع می‌کند یا خیر، تصریح کرد: طبیعتا در این مسیر، اگر مورد اتهام، در حوزه اداری باشد باید ببینیم عملکردش مطابق با مقررات بوده است یا نه؛ اگر در روند بررسی‌ها، عملکرد آقای پورحسینی براساس قوانین باشد که از وی رفع اتهام می‌شود. دژپسند تاکید کرد: آنچه ما در وزارت اقتصاد انجام دادیم این بود که معاونت حقوقی، موضوعات مورد سوال را تحت بررسی قرار داده و براساس آن مشخص شده که واگذاری ایران‌ایرتور و دشت مغان مطابق مقررات بوده است. او در ادامه درباره آخرین تصمیم‌گیری‌ها درباره سهام عدالت نیز اظهار کرد: کمیسیون تخصصی در مجلس لایحه را مورد بررسی قرار داده و این لایحه در آستانه ورود به صحن است و به زودی تصمیم مجلس در این باره اعلام می‌شود.

صادرات ذرت‌های آلوده برای خوراک دام

وزیر اقتصاد در رابطه با ذرت‌های آلوده نیز تاکید کرد:‌ برای ترخیص این کالا، نیاز به تایید قرنطینه،‌ موسسات استاندارد، وزرت بهداشت و سایر دستگاه‌های مربوطه وجود دارد و به صراحت اعلام می‌کنم حتی یک دانه ذرت هم ترخیص نشده است. دژپسند افزود: تصمیم برای تعیین تکلیف این ذرت‌ها امحا یا صادرات بدون بازگشت است. گفتنی‌ست رئیس کل گمرک ایران نیز تصریح کرده است: هر کشوری که این محموله ذرت را به‌عنوان غذای دام پذیرفت در لحظه ورود محموله به بنادر آن کشور، کنسولگری یا سفارت ایران تاییدیه ورود و تخلیه در آن کشور را برای گمرک کل ایران ارسال می‌کند. به گزارش صداوسیما، مهدی‌ میراشرفی افزود: در زمان بارگیری محموله از مبدأ، این ذرت‌ها تاییدیه سلامت داشته‌اند، اما در طی مسیر کم‌کم آلوده شده‌اند. او گفت: ما موظف بودیم در زمان ترخیص ذرت‌ها، دوباره از چندین دستگاه تاییدیه سلامت این محموله را بگیریم که همه آن دستگاه‌ها اعلام کردند بر اساس استانداردهای ایران این ذرت‌ها، آلوده هستند؛ به همین دلیل محموله جمع‌آوری و جلوی ترانزیت داخلی و خارجی آن از طریق مرزهای زمینی گرفته شد. اکنون تنها راه حل، انتقال از طریق دریا به کشورهایی‌ست که این سطح از آلودگی برای مصارف دامی را می‌پذیرند.

آرمان ملی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا