گوناگون

خوان گوایدو تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد

مقامات قضایی ونزوئلا اعلام کردند که «خوان گوایدو» با اتهام جدی خیانت به منافع کشور روبرو می شود و بدین ترتیب تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت…

به گزارش روز شنبه خبرگزاری فرانسه از کاراکاس، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا اخیرا از مقامات قضایی این کشور خواسته بود تا خوان گوایدو رهبر مخالفان را به دلیل تلاش در واگذاری منطقه “اسکیبو” به شرکت های چند ملیتی، تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

مادورو اعلام کرده که گوایدو به دلیل خیانت به ونزوئلا باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد.

در همین حال مقامات قضایی ونزوئلا روز گذشته (جمعه) تایید کردند که گوایدو با اتهام جدی خیانت به کشور روبرو می شود.

رهبر مخالفان ونزوئلا در حالی بدنبال واگذاری منطقه اسکیبو به شرکت های چند ملیتی بوده که ونزوئلا و گویان سالهاست بر سر این منطقه مناقشه داشته اند.

اسکیبو در غرب رودخانه اسکیوو تا کوه رورائیما در شرق ونزوئلا قرار دارد.

«طارق ویلیام الصعب» دادستان کل ونزوئلا نیز در اظهارنظری تایید کرد که بدنبال تکمیل تحقیقات، گوایدو تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

پیش از این آمریکا حامی اصلی گوایدو نسبت به هرگونه اقدام قانونی علیه رهبر مخالفان دولت کاراکاس به مادورو و دولتش هشدار داده بود. در صورت تحت پیگرد قانونی قرار گرفتن گوادیو به احتمال زیاد واشنگتن واکنش نشان خواهد داد.

مشکلات اقتصادی برای چند ماه ونزوئلا را به سوی بحرانی سیاسی کشانده است.

بحران اقتصادی در این کشور باعث کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت شده است. طی سال‌های گذشته دستکم سه میلیون نفر از این کشور به کشورهای دیگر گریخته اند.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا با شروع مجدد دولت نیکولاس مادورو، صحت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سووال برد و خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد، از آن زمان تاکنون بحران سیاسی به بحران اقتصادی افزوده شده است.

ونزوئلا همچنان بدنبال راههای مختلف برای جبران هزینه و درآمدهای خود است و در این راستا دولت مادورو توانسته برای بدست آوردن درآمد و به رغم مواجهه با تحریم‌های آمریکا، بخشی از ذخایر طلا خود را بفروشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا