گوناگون

بی‌اعتمادی عمومی نسبت به صاحبان قدرت به قوه قضاییه هم تسری پیدا کرده است

قوه قضائیه هنوز تفکر و منطق لازم برای مبارزه با فساد را ندارد اگر قوه قضاییه از پرونده دو نماینده بازداشتی اخیر عبور کند، نشان دهنده ملاحظات سیاسی در قوه قضاییه است…

عماد افروغ در ارتباط با عملکرد قوه قضاییه در مبارزه با بسترهای فساد گفت: «قوه قضاییه هنوز به مرحله‌ای که بتواند با بسترهای فساد مبارزه کند، نرسیده است. هنوز تفکر و منطق لازم را ندارد. قوه قضاییه صرفاً با فاسد برخورد می‌کند. من نمی‌گویم با فاسد برخورد نشود، بلکه معتقدم با ریشه‌های ساختاری فساد نیز باید مبارزه کرد، در غیر این صورت ما مدام با بازتولید فساد و مفسد روبرو خواهیم شد… در مبارزه با فساد، مبارزه با دانه درشت‌ها مقدم است و باید با آنان مقابله کرد… اگر به ریشه‌های فساد توجه کنیم دیگر همه دانه درشت هستند». وی با اشاره به بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی در برخورد با فساد اظهار داشت: «باید آگاهی‌بخشی کرد. اگر عده‌ای بهره‌برداری جناحی در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند، فقط باید روشنگری کرد. با این نوع برخوردها می‌توان از طریق همان شبکه‌های اجتماعی مقابله کرد».
دکتر افروغ با اشاره به اینکه برخوردهای سیاسی قوه قضائیه باعث شده برخی به دادگاه‌های فساد بی‌اعتماد باشند و در برخی موارد مردم با فرد دستگیر شده همدردی می‌کنند، بیان داشت: «این موضوع روا نیست. مگر آنکه مدرکی وجود داشته باشد که برخورد سیاسی صورت گرفته است. شاید در گذشته اتفاقات ناروایی رخ داده و این تسری بی‌اعتمادی به روند قضایی است. ما یک بی‌اعتمادی عمومی نسبت به صاحبان قدرت در جامعه داریم، به قوه قضاییه هم کشیده شده است. یا در گذشته قوه قضاییه در برخورد با برخی موارد، سیاسی برخورد کرده که من نمونه آن را سراغ دارم و باعث شده تا این مسائل به بررسی فساد اقتصادی نیز کشیده شود. دراین‌باره باید با بیّنه و مدرک سخن گفت. جامعه باید رشد کند و به برخی هیجانات دم نزند و تن ندهد. به طور مثال در برخورد با برخی مفاسد اقتصادی، اگر ملاحظه جناحی صورت گرفته و مستند است، بیان شود. نباید این موضوع را به همه برخوردها تعمیم داد. اگر قوه قضاییه با برخی تخلفات برخورد سیاسی کرده، نباید گفت در پرونده‌های مبارزه با فساد نیز، برخورد جناحی صورت می‌گیرد؛ مگر آنکه مدرکی وجود داشته باشد». این جامعه‌شناس در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اتفاقی که چندی پیش برای دو نماینده مجلس و بازداشت کوتاه آنان به اتهام اخلال در بازار خودرو رخ داد، گفت: «درباره دو نماینده بازداشتی اخیر، همه منتظر نوع برخورد قوه قضاییه با آنان هستند، اگر قوه قضاییه به دلیل آنکه این دو نماینده صاحب قدرت هستند از پرونده عبور کند یا پرونده مسکوت بماند، این نشان دهنده ملاحظات سیاسی در قوه قضاییه در سطح کلان است. اگر دادگاهی تشکیل شد، یا وقوع جرم اثبات شد نباید از آن تزریق بی‌اعتمادی به جامعه برداشت شود. آنچه را که به سلامت جامعه کمک می‌کند، باید تقویت کنیم و سعی کنیم تا روند اصولی خود را سپری کند. در جایی که فساد در حال وقوع است با آن برخورد کرده و ملاحظه‌کاری و مصلحت‌اندیشی نکنیم. رشید و آگاه برخورد کرده و خوشحال نیز باشیم».

ستاره صبح – عماد افروغ

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا