گوناگون

یک پژوهشگر: دولت حمایت نکند تمام قنات‌ها خشک می‌شود

 مدیر گروه مردم‌شناسی زیست محیطی پژوهشکده مردم شناسی میراث فرهنگی با اشاره به هزینه‌های زیاد احیا و لایروبی قنات‌ها برای مردم گفت: اگر دولت حمایت نکند تمام قنات‌های این سرزمین خشک می‌شود.

به گزارش ایرنا، محمد مکاری گفت: موضوع قنات نسبت به بسیاری از منابع آبی ایران و اینکه استقرار حکومت و انسان ها به آن بستگی داشته، از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی بیان کرد: برای نگهداری و حفظ جان یک قنات لازم است که دولت با حمایت مالی از خرده مالکان قنوات، آنان را در پرداخت هزینه های نسبتا زیاد مرمت، حفظ و لایروبی قنات ها یاری رساند زیرا که اگر این حمایت ها صورت نگیرد در کمتر از یک دهه آینده، تمامی قنات های این سرزمین خشک خواهند شد.

مکاری با بیان اینکه قنات سرمنشا همه مسائل مربوط به یک منبع آبی مهم به شمار می آید، عنوان کرد: در ایران به علت نبود آب کافی در تمامی مناطق، همواره قنات ها نقش تعیین کننده ای در کشور داشته اند و حفاظت از آنها به عهده متولیان مربوط بوده است.

این پژوهشگر، نبود مدیریت سنتی مقتدر را نیز به عنوان یکی از عوامل مهم از بین رفتن قنوات و تخریب آنها در ایران عنوان کرد .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این پژوهشگر با اشاره به اهمیت آب در فرهنگ و زندگی ایرانیان اظهار داشت: از زمانی که مردم اقدام به حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق کردند قنات ها مورد بی توجهی واقع شدند و از آنجا که حفر هرگونه چاه موجب افت قنات و کاهش سطح استاندارد آب مورد نیاز آن می شود، به مرور زمان قنوات دچار خشکسالی شده اند.

مدیر گروه مردم‌شناسی زیست محیطی پژوهشکده مردم شناسی با بیان اینکه دولت ها همواره با بستن چاه ها، کاهش برداشت و مدیریت سعی در زنده نگه داشتن قنات ها دارند خاطر نشان کرد: خشکسالی های پی در پی موجب شده سفره های آب های زیر زمینی به شکل بسیار محسوسی کاهش یابد که این خود یکی از عوامل مهم از بین رفتن قنوات است.

این پژوهشگر افزود: از جمله اقدامات مهم دولت برای حفظ قنوات، سخت گیری برای صدور مجوزهای حفر چاه به صورت نیمه عمیق و عمیق است و اگر بخشی از مهاجرت و یا از بین رفتن کشاورزی در مناطق مختلف ایران را به علت از بین رفتن قنات بدانیم، سخنی به گزاف نگفته ایم.

قنات یا کاریز راه‌آب یا کانالی است که در زیرِ زمین کنده شده، تا آب در آن برای رسیدن به سطح زمین جریان یابد. این جوی یا کانال در عمق زمین برای ارتباط دادنِ رشته‌چاه‌هایی است که از مادر چاه که معمولاً یک چشمهٔ زیرزمینی سرچشمه می‌گیرد. قنات یکی از عمده‌ترین منابع تأمین آب در ایران به‌شمار می‌رفته که ظرفیت آبدهی به مزارع بیش از ۶۰ هزار روستای کشور را داشت اما با ورود تکنولوژی جدید، چاه‌های عمیق جانشین قنات و این کانال‌ها خشک شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا