جوانان

امکانات رفاهی دانشجویان چگونه است؟

رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت:سه هزار میلیارد تومان در چند سال گذشته “صرف هزینه‌های رفاهی دانشجویان” شد اما ۸۸ درصد جوانان دانشجو نارا ضی بوده و احساس عدم حمایت می کنند.

وضعیتی رفاهی ناگوار دانشجویان کشور !

ایرنا – «ناصر مطیعی»رئیس صندوق رفاه دانشجویان در این همایش به نارضایتی دانشجویان از خدمات رفاهی دانشگاه ها اشاره کرد و اظهار داشت: کمبود امکانات رفاهی در دانشگاه ها، افت تحصیلی، کاهش احساس عزت نفس و انگیزه تلاش را در دانشجویان بدنبال دارد.

وی بر تعامل و مشارکت در دو حوزه توسعه ظرفیت های رفاهی و مدیریت هزینه های رفاهی تاکید کرد و افزود: در سال گذشته هزار و ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار تغذیه و پایان سال هم اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی به دانشگاه ها اختصاص داده شد.رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: وام هایی هم صندوق رفاه به دانشجویان پرداخت کرد علاوه بر این اعتبارهایی دانشگاه ها از محل سایر اعتبارت در حوزه خدمات رفاهی هزینه کردند.
مطیعی همچنین گفت: معادل این موارد در سنوات دو سال قبل هزینه شده است؛ با وجود این سه هزار میلیارد تومانی که در چند سال گذشته صرف هزینه های رفاهی شده است ۸۸ درصد از دانشجویان احساس عدم حمایت می کنند که باید آسیب شناسی شود.

وی ادامه داد: ما سه هزار میلیارد در حوزه رفاهی هزینه کردیم اما فقط ۱۲ درصد از دانشجویان احساس رضایت دارند. بخشی از این نگرش به این بر می گردد که ما تدارکاتچی بودیم… طرح رتبه بندی و استفاده از نتایج آن در توزیع منابع، کمکی در ارتقای سراهای دانشجویی و رستوران ها و آشپزخانه ها یک رویکرد مبتنی بر وضع موجود است….

مطیعی گفت: هر سرای دانشجویی یا رستوران دانشگاه ها که رتبه پایین تری دارد باید در اولویت قرار دهیم، در سال های اخیر اقداماتی هم در این زمینه انجام شده است و در تابستان امسال هم با همین رویکرد عمل کردیم.وی تصریح کرد: این رویکرد ناقص است و وقتی حرف از برنامه محوری می زنیم باید نگاه به آینده داشته باشیم. ورودی های دانشگاه ها در حال کاهش است اما در همه دانشگاه ها یکسان نیست و تغییرات جمعیتی جامعه هدف یک رویداد اجتناب ناپذیر است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: همه می دانیم تغییر ترکیب دانشجویان کارشناسی تا دکتری در همه دانشگاه ها یکسان نیست و ترکیب جنسیتی ممکن است در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد.مطیعی گفت: تنظیم سندی که با نگاه به آینده علاوه بر وضع موجود رویدادهای آینده جامعه دانشجویی را لحاظ کند یک ضرورت انکارناپذیر است…

در چهار دهه گذشته گسترش سریع آموزش در دانشگاه ها بدون توجه به توانایی پاسخگویی حوزه رفاهی دانشجویی وضع امروز را برای ما رقم زده است.مطیعی تاکید کرد: در وضعیتی هستیم که امکان پاسخگویی در خور و شایسته به انتظارت فرزندان نداریم…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا