حقوق بشر

حمله خشونت بار گارد ویژه زندان رجایی شهر کرج به زندانیان سنی مذهب

در تاریخ ۵ شهریورماه ۹۸، تعدادی از زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج توسط نیروهای گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به سلول های انفرادی منتقل شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی این اقدام خشونت آمیز، نیروهای گارد زندان رجایی شهر از حوالی ساعت ۲ ظهر روز سه شنبه ۵ شهریورماه دستکم ۲۰ تن از زندانیان سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ این زندان را به صورت جداگانه به راهروی زندان برده و با ضربات شوکر برقی، باتوم و مشت و لگد مورد ضرب و شتم قرار داده اند.
به گفته یک منبع مطلع از وضعیت این زندانیان، طی این اقدام تعدادی از جمله “حسن رشیدی، عبدالعزیز رام، نورالدین ثبات، ناصر دهقانی، عبدالله صابری مقدم، احمد بر، صادق رام، اسماعیل مرادی، محی الدین عبداللهی، احمدشاه عرب، حسین رام” به شدت از نواحی مختلف بدن آسیب دیده و “احمد فتحی و احمد محمدی” از ناحیه دست دچار شکستگی شده اند.
گفته می شود پس از این اقدام، مسئولین، زندانیان را که در اثر ضرب و شتم به شدت آسیب دیده بودند بدون رسیدگی پزشکی با چشم بند، دستبند و پابند به سلول های انفرادی منتقل کرده و مو و ریش آنان را نیز به عنوان تنبیه تراشیده اند.
به گفته این منبع مطلع، پس از یک هفته در تاریخ ۱۳ شهریورماه تعدادی از این زندانیان به نام های “حسن رشیدی، عبدالعزیز رام، نورالدین ثبات، ناصر دهقانی، عبدالله صابری مقدم، احمد بر و صادق رام” به بند بازگردانده شدند؛ با این حال علاوه بر ممنوع الملاقات کردن آنان با قطع تلفن بند آنان، را از تماس نیز محروم کردند. این زندانیان همچنین از انتقال به بهداری زندان و درمان آسیب دیدگی ها نیز محروم هستند.
گفته می شود تعدادی از این زندانیان علیرغم گذشت ۱۷ روز کماکان بدون رسیدگی و تحت شرایط نامناسبی در سلول های انفرادی نگهداری می‌شوند و تعدادی نیز در ارتباط با تخریب اموال زندان با گشایش پرونده جدید روبرو شده اند. این در حالی است که گارد زندان در این حمله علاوه بر تخریب اموال زندانیان بسیاری از لوازم آنان از جمله ظروف غذاخوری، استکان، فلاسک، قاشق و چنگال و ماشین اصلاح زندانیان را نیز با خود برده و کتاب های آنان از جمله کتاب های مقدس و مذهبی را نیز لگدمال کرده و تخریب کردند.
گفته می شود این اقدام با هماهنگی و دخالت مستقیم «گرامی» رئیس اندرزگاه ۱۰، «کیوانی» مسئول مراقب شیفت، «حسن قبادی» معاون سلامت زندان، «زلال» معاون رئیس اندرزگاه ۱۰، «زنگنه» مسئول سالن ملاقات، «خان آبادی» افسر جانشین زندان و «گودرز» رئیس اندرزگاه ۷ صورت گرفته است.
این منبع مطلع همچنین افزود: “زندانیان این سالن پس از سپری شدن ۲ ماه از وعده مسئولین نسبت به رسیدگی به خواسته هایشان و تداوم بی توجهی به این موضوع، روز شنبه ۲ شهریورماه طی یک اقدام اعتراضی دوربین های نصب شده در سالن را پوشاندند و خواهان رسیدگی به مطالباتشان شدند. در تاریخ ۵ شهریورماه مسئولین زندان از جمله «گرامی» رئیس اندرزگاه ۱۰ و «کیوانی» مسئول مراقب شیفت در مقابل این اقدام اعتراضی به زندانیان توهین کرده و با ناسزا گفتن و همچنین تعلیق جیره غذایی اقدام به تنبیه زندانیان کرده بود. ساعاتی پس از این اتفاق زندانیان را به صورت تک به تک به بهانه گفتگو با مدیر زندان به راهروی سالن کشانده و مورد ضرب و شتم قرار دادند”.
این در حالی است که تنها خواسته زندانیان رسیدگی به حقوق ابتدایی آنان بوده است، سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ دارای ۳۹ زندانی است که حدود دو ماه قبل در اعتراض به کمبود جا جهت اسکان، کمبود تلفن و ساعات امکان برقراری تماس در طول روز، محدودیت در ساعت هواخوری که در طول هفته ۶ ساعت مقرر شده، نداشتن فروشگاه جهت خرید، مشکلات پرونده و بلاتکلیفی های طولانی مدت و بسیاری مشکلات دیگر دست به اعتصاب اعتراضی زده بودند که با وعده مساعد مسئولین نسبت به رسیدگی به خواسته هایشان پس از ۳ روز به اعتصاب غذای خود پایان دادند.
لازم به ذکر است سالن ۳۶ داری دو اتاق کوچک است که نبود سیستم تهویه هوا، وجود یک عدد سرویس بهداشتی و حمام برای تمام زندانیان است که به شکل امنیتی با نصب دوربین های متعدد تعبیه شده است.
این نخستین‌بار نیست که این‌گونه حملات به بند زندانیان اهل سنت به بهانه های مختلف صورت می‌گیرد. در بهمن ماه ۹۷، مردادماه ۹۷ و در سالیان قبل نیز زندانیان این سالن بارها مورد حمله و بازرسی توام با خشونت و تخریب وسایل شخصی قرار گرفته‌اند.
هرانا پیشتر نیز در گزارش هایی از این قبیل حملات به سالن های محل نگهداری زندانیان سنی مذهب در زندان رجایی شهر کرج خبر داده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا