گوناگون

سود ۳/ ۱ تریلیون دلاری صنعت بانکداری در جهان

صنعت بانکداری در سال ۲۰۱۸ در جهان ۳/ ۱تریلیون دلار سودآوری خالص داشته است.

به گزارش «ایبِنا» به نقل از ویژوال کپیتالیست، شکی نیست که خدمات مالی در هر نقطه‌ای از جهان جزو سودآورترین صنایع هستند تا جایی که اقتصاد برخی کشورها کاملا مبتنی به بانکداری است. به‌طور متوسط ۱/ ۵درصد کل تولید ناخالص داخلی جهانی را صنعت بانکداری تشکیل می‌دهد.

۳۰ بانک بزرگ جهان در سال ۲۰۱۹ ارزشی معادل ۵/ ۳تریلیون دلار داشته‌اند که در این بین، ۳۶ درصد این بانک‌ها در آمریکا مستقر هستند و پس از این کشور، چین با ۲۵ درصد و استرالیا و کانادا مجموعا با ۱۶ درصد قرار دارند.  انگلیس با ۶ درصد و اتحادیه اروپا و ژاپن با ۲ درصد دیگر مناطقی هستند که میزبان بانک‌های بزرگ جهان هستند.

در حال حاضر بانک «جی پی مورگان» با دارایی‌هایی به ارزش ۴/ ۷تریلیون دلار با ارزش‌ترین بانک در آمریکا محسوب می‌شود و پس از این بانک نیز بانک اف آمریکا، سیتی گروپ، ولز فارگو و گلد‌من‌ساکس قرار دارند.

تا پایان سال ۲۰۱۸، بانک‌های آمریکایی ۴۰۳ میلیارد دلار سودآوری خالص داشته‌اند که این رقم برای چین ۳۳۳ میلیارد دلار و برای اتحادیه اروپا  ۱۹۸ میلیارد دلار بوده است.

در بین کشورهای جهان، سنگاپور بیشترین وابستگی را به صنعت بانکداری دارد؛ به‌گونه‌ای‌که ۱/ ۱۳درصد اقتصاد این کشور را بانکداری تشکیل می‌دهد. این رقم برای چین ۶/ ۶درصد، آمریکا ۴/ ۵درصد و کانادا ۵/ ۶درصد است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا