اخبار

واکنش ها به حملات پهپادی به تاسیسات نفت عربستان

ایران دست داشتن در حمله پهپادی به تاسیسات نفت عربستان را رد کرده است. در همین حال کاخ سفید کماکان امکان دیدار ترامپ و روحانی را منتفی ندانست و اتحادیه اروپا نیز این حمله را تهدید جدی علیه امنیت منطقه‌ای ارزیابی نمود.همزمان بهای نفت در بازار جهانی افزایش پیدا کرد.

واکنش ترامپ به حمله به تأسیسات نفتی عربستان

رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به حملات پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی عربستان توئیت‌هایی منتشر کرد.به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ در توئیتر خود نوشت: با توجه به حمله اخیر در عربستان که ممکن است روی قیمت‌های نفت تأثیر بگذارد، اجازه استفاده از «ذخایر استراتژیک نفتی» را در صورت نیاز و به میزانی که تعیین خواهد شد، داده‌ام؛ میزانی که برای تأمین مناسب تقاضای بازارها کافی باشد…

ترامپ ادامه داد: همچنین به تمامی نهادهای مربوطه اطلاع داده‌ام که روند صدور مجوز برای خطوط نفتی را که اکنون در تگزاس و ایالت‌های متعدد دیگر در فرآیند تأیید هستند، تسریع بخشند.
رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیت دیگری اعلام کرد: ‌عرضه‌کننده نفت عربستان هدف قرار گرفت. دلایلی برای این باور وجود دارد که می‌دانیم کار کیست و بسته به تأیید این باور، آماده نبرد هستیم. با این حال، منتظریم از عربستان بشنویم که از نظر آنها چه کسی باعث این حمله بوده و باید تحت چه شرایطی اقدام کنیم.ترامپ در آخرین توئیت خود در این باره نوشت: وفور نفت!

اتحادیه اروپا خواستار آرامش و کاهش تنش در خاورمیانه شد

ایرنا – اتحادیه اروپا  با صدور بیانیه ای نسبت به حملات پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان واکنش نشان داد و خواستار آرامش در خاورمیانه شد.به گزارش رسانه های غربی، اتحادیه اروپا درخصوص تهدید واقعی نسبت به امنیت منطقه خاورمیانه پس از این حملات هشدار داد.

سخنگوی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: حمله روز گذشته (شنبه) چند فروند پهپاد به دو تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در عربستان سعودی، تهدیدی واقعی برای امنیت منطقه ای ایجاد می کند.این سخنگو که نام وی ذکر نشده است، افزود: این حملات در هنگام اوج‌گیری تنش ها در منطقه، تلاش های جاری را به منظور کاهش تنش و برقراری گفت وگو تضعیف می کند…

کاخ سفید امکان دیدار ترامپ و روحانی را منتفی ندانست

یورو نیوز – کاخ سفید روز یکشنبه احتمال دیدار دونالد ترامپ با همتای ایرانی خود حسن روحانی را در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، حتی پس از حملۀ حوثی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان و اینکه واشنگتن ایران را متهم کرده در پشت این حملات قرار دارد، منتفی ندانست.کلیان کانوی، مشاور کاخ‌ سفید در گفتگو با فاکس نیوز اعلام کرد اگرچه حملات روز شنبه به چشم انداز برگزاری دیدار دو رئیس جمهور کمکی نکرده است اما همچنان احتمال برگزاری چنین دیداری وجود دارد.خانم کانوی گفت: «این را به رئیس جمهور ترامپ واگذار می‌کنم که دربارۀ دیدار یا عدم چنین دیداری سخن بگوید.»

او همچنین تاکید کرد چه این دیدار برگزار شود و چه نشود، تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران و ایجاد کارزار «حداکثر فشار» بر این کشور با هدف توقف برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک همچنان ادامه خواهد داشت.با این وجود اذعان داشت که حمله به مناطق غیرنظامی و زیرساختهای مهم عربستان سعودی که بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد «نمی‌تواند خیلی به این پرونده کمک کند»…

بهای جهانی نفت اوج گرفت!

ایرنا – در پی قطع نیمی از صادرات نفت عربستان سعودی ، بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش شدیدی را تجربه کرده و به بالاترین حد طی چهار ماه گذشته رسید.به گزارش دوشنبه رویترز، قیمت نفت «برنت» برای تحویل در آینده با افزایشی ۱۹ درصدی به ۷۱ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه رسید. همچنین بهای نفت خام آمریکا برای تحویل در آینده بیش از ۱۵ درصد افزایش داشت و هر بشکه آن ۶۳ دلار و ۳۴ سنت معامله شد.

افزایش بهای نفت پس از آن رخ داد که تاسیسات شرکت نفتی «آرامکو» عربستان در شرق این کشور روز شنبه هدف حمله قرار گرفت و نیمی از تولید سعودی‌ ها یعنی حدود پنج میلیون و هفتصد هزار بشکه متوقف شد. این میزان معادل پنج درصد از عرضه جهانی نفت است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا