گوناگون

ده‌ها کشته و مجروح در تجمع انتخاباتی اشرف غنی در «پروان» افغانستان

انفجار بمب در یک نشست انتخاباتی طرفداران اشرف غنی، در ولایت پروان افغانستان چندین کشته و مجروح برجای گذاشت. رئیس جمهوری افغانستان نیز در زمان انفجار در ولایت پروان حضور داشته، اما سالم است…

به گزارش سایت زمانه، در انفجاری که سه‌شنبه ۲۶ شهریور هنگام برگزاری تجمع انتخاباتی محمد اشرف غنی در ولایت پروان افغانستان دست‌کم ۲۴ نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند. تعداد دقیق کشته‌شدگان و مجروحان هنوز اعلام نشده است.

خبرگزاری آسوشیدپرس به نقل از حامد عزیز، سخنگوی انتخاباتی کمپین غنی نوشت که هر چند اشرف غنی در زمان انفجار حضور داشته اما سالم است و آسیبی به او نرسیده است.

وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان گفت انفجار درمقابل در ورودی محل نشست انتخاباتی رخ داده است.

طالبان مسئولیت حمله به تجمع انتخابانی غنی در چاریکار،در مرکز ولایت پروان را به عده گرفتند. عبدالقسیم سنگین، رئیس بیمارستان پروان گفته است که در میان مجروحان تعدادی کودک نیز حضور دارد.

بر اساس گزارش‌ها یک موتورسوار که عامل انتحاری بود با موتور وارد جمعیت شد و خود را منفجر کرد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قراراست ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹ برگزار شود.

رئیس جمهوری آمریکا قصد داشت یکشنبه ۸ سپتامبر به صورت «پنهانی» با نمایندگان طالبان و اشرف غنی در کمپ‌ دیوید ملاقات کند اما پس از اینکه به او اطلاع داده شد که طالبان مسئولیت حمله ۵ سپتامبر در کابل را پذیرفته، ملاقات را لغو و گفت‌وگوهای صلح با طالبان را متوقف کرد. در این حمله یک سرباز آمریکایی جان خود را از دست داد. طالبان اعلام کرد اگر لازم باشد تا ۱۰۰ سال آینده هم با آمریکا در خاک افغانستان می‌جنگد.

در روز سه شنبه انفجاری هم در مرکز کابل، در میدان مسعود در حوالی سفارت آمریکا رخ داد.

دولت افغانستان پیشتر نگران بود توافق طالبان و ایالات متحده به دولت وحدت ملی ضربه بزند و به تاخیر در برگزاری انتخابات و خروج اشرف غنی از قدرت منجر شود.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، روز شنبه ۱۴ سپتابر/ ۲۳ شهریور در یک نشست خبری گفت که هیچ چیز مانع برگزاری انتخابات ریاست ‌جمهوری نخواهد شد.

او گفت که برگزاری انتخابات زمینه برقراری «صلح مشروع» را فراهم خواهد کرد.

صدیقی وعده داد که تا ۱۰ روز دیگر وضعیت امنیتی در سراسر افغانستان تغییر قابل توجهی خواهد کرد و دولت مانع بروز خشونت خواهد شد.

طالبان که دولت افغانستان را دست‌‌نشانده ایالات متحده می‌داند به مردم افغانستان هشدار داده است پای صندوق‌های رای نروند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا