گوناگون

خامنه ای و روحانی و مذاکره با امریکا

علی خامنه‌ای: چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند…

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۷ شهریور در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت:

« اگر به دنبال مذاکره هستید باید همه فشارها را متوقف کنید، صداقت خود را نشان دهید. تا حالا فشار اقتصادی حداکثری بود، حالا شاهد تهمت‌های حداکثری هستیم که هیچ پایه و اساسی ندارد.»

به گزارش زمانه، روحانی به گفته برخی از مقامات امنیتی و نظامی آمریکا اشاره می‌کند که ایران را متهم کرده‌اند که به طور مستقیم و با مشارکت حوثی‌های یمن، از جنوب ایران به تأسیسات نفتی عربستان سعودی در عمق خاک این کشور حمله کرده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه گذشته در هواپیمای اختصاصی خود به خبرنگار شبکه سی بی اس گفت ترجیح می‌دهد با حسن روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل دیدار نکند.
روز گذشته، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تنها سه روز بعد از حمله به تأسیسات هسته‌ای عربستان و یک هفته قبل از سفر روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برای مذاکره با آمریکا شرط تعیین کرد: بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای. خامنه‌ای گفت:
«چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن.»
روحانی در سخنانش در حاشیه جلسه هیأت دولت از تعبیر «توبه» در مفهوم درخواست از آمریکا برای لغو تحریم‌های اقتصادی استفاده کرد.
روحانی در بخش دیگری از سخنانش در حمایت از حوثی‌های یمن گفت:
«این‌ها بیمارستان، مدرسه یا بازار را نزدند که شما ناراحتید بلکه به یک مرکز صنعتی حمله کردند برای این که به شما هشدار دهند و درس یاد بگیرید.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا