اخبار

موضع گیری‌ها و هشدارها نسبت به عواقب تنش در منطقه

در حالیکه مقامات امریکا انگشت اتهام در حمله به تاسیسات ارامکو عربستان را به سوی ایران گرفته اند، ایران ضمن رد این اتهام در نامه ای نسبت به عواقب هرگونه حمله به ایران هشدار داده است.

ارائه اسناد دخالت ایران در حمله به عربستان به سازمان ملل متحد

برخی از مسئولان آمریکا اعلام کرده‌اند که اسنادی دارند که حکایت از دخالت ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان دارد. گفته شده است که آمریکا هفته آینده برخی از این اسناد را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

ایالات متحده آمریکا ابراز امیدواری کرده است که شورای امنیت سازمان ملل در مورد حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان اقدام کند.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که در حال حاضر سرگرم گردآوردی دلایل و مدارک لازمه برای ارائه به سازمان ملل و شورای امنیت هستند. به باور دولت آمریکا، حمله به تاسیسات نفتی عربستان موضوعی با پیامدهای بین‌المللی است و از این منظر نقش شورای امنیت در این رابطه مهم است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا برای دیدار و گفت‌وگو پیرامون حملات روز شنبه ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر) به پالایشگاه بقیق و میدان نفتی خریص راهی عربستان شده است. هدف از این دیدار، هماهنگ کردن سیاست دو کشور در زمینه مقابله با عاملان این حملات اعلام شده است.

پمپئو پیش از سفر خود به عربستان سعودی اعلام کرده بود که آمریکا اسناد و شواهدی دال بر نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان در اختیار دارد. مایک پمپئو نخستین سیاستمدار آمریکایی بود که ساعاتی پس از وقوع این حملات انگشت اتهام را متوجه ایران کرد.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) با انتشار گزارشی از واشنگتن به آخرین تحولات مربوط به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان پرداخته است.

دخالت ایران در حملات

دویچه وله: تا کنون شماری از سیاستمداران آمریکا و از جمله مایک پمپئو از دخالت آشکار ایران در حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سخن گفته بودند.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه آمریکا، نیز حمله به تاسیسات نفتی عربستان را اعلان جنگ خوانده است. در همین رابطه، دونالد ترامپ از آمادگی نظامی این کشور برای مقابله با عاملان این حملات خبر داده بود.

پس از آن، ترامپ، اظهارات خود را اندکی تعدیل کرد و واکنش و اقدام آمریکا را منوط به مشورت با متحدان و تایید قطعی عاملان اصلی این حملات کرده بود.

مایک پنس، معاون ترامپ در همین ارتباط گفته است: «همان‌گونه که رئیس جمهور گفت، ما خواستار جنگ با هیچ کسی نیستیم، اما آمریکا برای چنین امری آمادگی دارد.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنان خود تاکید کرده بود که کسی نباید در این نکته تردید کند که آمریکا برای دفاع از منافع خود و متحدانش آمادگی کامل دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مسئولان ارشد دولت آمریکا گفته است که دولت ترامپ در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که حملات توسط ایران صورت گرفته و آمریکا تصمیم دارد در مجمع عمومی سازمان ملل، اسناد و مدارک مربوط به این موضوع را ارائه دهد.

دونالد ترامپ نیز در واکنش به سخنان آیت‌الله خامنه‌ای که انجام هرگونه دیدار و مذاکره‌ای با مقامات آمریکایی را منع کرده بود، گفته است: «من هرگز چیزی را ناممکن نمی‌دانم، اما ترجیح من در این لحظه دیدار با او [روحانی] نیست.»

یکی از مسئولان دولت ترامپ، ادعای شورشیان حوثی در مورد حمله به تاسیسات نفتی عربستان را رد کرد و گفت که آن‌ها مدعی شده‌اند با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی عربستان حمله کرده‌اند. حال آنکه دست‌کم ۱۷ نقطه از تاسیسات نفتی عربستان مورد حمله قرار گرفته و دو بار نیز از بمب‌های هدایت‌شونده دقیق استفاده شده است.

او گفته است که پهپادها و موشک‌هایی که شورشیان حوثی در اختیار دارند هیچ کدام از چنین بردی برای رسیدن به تاسیسات نفتی یاد شده برخوردار نیستند و از این رو، ممکن نیست که این حملات توسط شورشیان حوثی صورت گرفته باشد.

وال‌استریت: دولت آمریکا به عربستان گفته عزیمتگاه حملات ایران بوده است

دویچه وله: به نوشته روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال، دولت آمریکا به عربستان گفته محل آغاز حملات به تاسیسات نفتی این کشور، ایران بوده است. عربستان با این حال گفته است که هنوز برای اظهار نظر نهایی زود است.

روزنامه “وال‌استریت ژورنال” فاش کرده که دولت ایالات متحده به نیروهای اطلاعاتی عربستان سعودی اطلاع داده که ایران عزیمتگاه حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در روز شنبه بوده است.

بر اساس تخمین ایالات متحده، ایران با بیش از ۲۰ پهپاد و حداقل ۱۲ موشک این حملات را انجام داده است. وال‌استریت ژورنال در نسخه روز دوشنبه ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) خود این موضوع را براساس اطلاعات یک منبع موثق که نخواسته نامش فاش شود، منتشر کرده است.

مقامات دولت سعودی اما گفته‌اند که این اطلاعات کافی نیست تا بر اساس آن مشخص شود که این حملات قطعا از سوی ایران صورت گرفته است.

مقامات دولت آمریکا گفته‌اند عربستان سعودی در روزهای آینده اطلاعات بیشتری در این باره دریافت خواهد کرد..

ژاپن: اطلاعاتی علیه ایران نداریم

وزیر دفاع ژاپن می‌گوید حمله به آرامکو کار حوثی‌ها بوده و هیچ اطلاعاتی مبنی بر متهم بودن ایران وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «تارو کانو» وزیر دفاع ژاپن امروز چهارشنبه تاکید کرد توکیو هیچ گونه اطلاعاتی مبنی بر دخالت ایران در حملات اخیر به «آرامکو» شرکت نفت عربستان سعودی ندارد.

وی در این باره گفت: از هیچ گونه اطلاعاتی که به ایران اشاره کند خبر نداریم. طبق بیانیه حوثی‌ها، بر این باوریم که آنها این حملات را انجام دادند.

گفتنی است ژاپن علیرغم رابطه نظامی راهبردی با آمریکا، به دلیل حسن رابطه دیرینه‌ای که با ایران دارد، از پیوستن به ائتلاف علیه هرمز نیز اجتناب کرده حال آنکه شینزو آبه نخست‌وزیر این کشور قرار است در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران دیدار کند.

آنگلا مرکل: سیاست آلمان تنش‌زدایی در خلیج فارس است

صدراعظم آلمان بر لزوم یافتن راهکاری دپیلماتیک در مناقشه خلیج فارس تاکید کرد. او در ملاقات با پادشاه اردن و با اشاره به حمله هوایی به تاسیسات نفتی عربستان گفت، آلمان همواره جانب تنش‌زدایی و راه‌کارهای سیاسی را می‌گیرد.

صدراعظم آلمان در دیدار با عبدالله دوم، پادشاه اردن، بر لزوم یافتن راه‌کارهای دیپلماتیک در مناقشه موجود در خلیج فارس تاکید کرد. خانم مرکل گفت: «آلمان همیشه خواهان تنش‌زدایی است و عمیقا باور دارد که راه‌‌حل‌های درازمدت از مسیر سیاسی می‌گذرند.»

صدراعظم آلمان با اشاره به افزایش تنش در منطقه در چند روز گذشته گفت: «ترجیح ما دیپلماسی است و می‌کوشیم چنین فرایندی را پیش ببریم.»

فرانسه:  هر اقدامی علیه تنش‌زدایی برای منطقه بد خواهد بود.»

رادیو زمانه: فرانسه می‌خواهد ارزیابی مستقلی از حمله روز شنبه به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، از جمله مکان اولیه حمله و سلاح‌های دقیق مورد استفاده، انجام دهد. شیعیان حوثی یمن که مورد حمایت ایران هستند مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند و مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که از سلاح‌های ایرانی استفاده شده است، اما بدون هیچ مدرکی.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت «اطلاعات به‌دست آمده نشان می‌دهند که مسئولیت این حمله برعهده ایران است.» عربستان سعودی نیز ایران را مسئول این حمله دانسته اما ایران آن را تکذیب کرده است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه که روز یکشنبه حمله به تأسیسات نفتی عربستان را محکوم کرده بود، امروز، سه‌شنبه ۲۶ شهریور / ۱۷ سپتامبر در قاهره پس از دیدار با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، در نشست خبری مشترک با همتای مصری خود، سامح شکری، درباره این حمله گفت: «تاکنون فرانسه هیچ مدرکی در اختیار ندارد که نشان دهد پهپادهای حمله‌کننده به عربستان از کجا حرکت کرده‌اند.»

او گفت: «باید استراتژی تنش‌زدایی در پیش گرفت. هر اقدامی علیه این تنش‌زدایی برای منطقه بد خواهد بود.»

وزیر خارجه مصر نیز در این نشست گفت: «ما تحولات اوضاع در منطقه را پیگیری کرده و از موضع عربستان سعودی در قبال حمله اخیر حمایت می‌کنیم و در کنار عربستان سعودی در رویارویی با چالش‌هایی که در معرض آن قرار دارد، ایستاده‌ایم.»

نامه هشدار آمیز ایران به آمریکا: حمله به ما واکنش فوری و شدید خواهد داشت

ایسنا: ایران از طریق سفارت سوییس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران، پیامی را در ارتباط با موضوع آرامکو و اظهارات مقامات آمریکایی در مورد نقش ایران در این حوادث به آمریکا ارسال کرد.

براساس شنیده‌های خبرنگار ایسنا ایران در روز دوشنبه یادداشتی رسمی از طریق سوییس به آمریکا ارسال کرد و در آن پیام اعلام کرد که ایران در برابر هر اقدام آمریکا علیه خود واکنش نشان خواهد داد.
تهران در این پیام اعلام کرده که اتفاقات آرامکو کار ایران نبوده و این موضوع را تکذیب کرده است.

در این پیام ضمن تکذیب اظهارات پمپئو و ترامپ در مورد نقش ایران در حادثه آرامکو تاکید کرده که اگر اقدامی علیه ایران صورت گیرد بلافاصله با پاسخ ایران روبرو خواهد شد و دامنه آن محدود به منشاء تهدید نخواهد بود.
ایران همچنین چندی پیش در ارتباط با موضوع پهپاد نیز از طریق سوییس پیامی را به آمریکایی‌ها ارسال کرده بود مبنی بر این که هر گونه اقدام علیه ایران با واکنش شدید تهران مواجه خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا