گوناگون

ترامپ: دستور دادم تحریم‌ها به شکل قابل توجهی بیشتر شود

رئیس‌جمهوری آمریکا به وزارت خزانه‌داری این کشور دستور داده است تا تحریم‌ها علیه ایران را «به شکل قابل ملاحظه‌ای» افزایش دهد. دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۲۷ شهریور در توئیتی یک خطی نوشت: «به وزارت خزانه‌داری دستور داده‌ام که به شکل قابل ملاحظه‌ای تحریم‌ها علیه کشور ایران را افزایش دهد!»..

وی توضیح بیشتری در این زمینه نداده است ولی به نظر می‌رسد که تصمیم وی بی‌ارتباط به اتهام‌هایی نباشد که درباره «دست داشتن ایران» در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی از سوی مقام‌های آمریکایی مطرح شده است.

ایالات متحده از اردیبهشت پار‌سال که از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران خارج شد، تحریم‌های فلج کننده‌ای علیه بسیاری از بخش‌ها و مقام‌های تهران اعمال کرده است تا جایی که  علی خامنه‌ای و بیت رهبر جمهوری اسلامی را نیز در برگرفته است. تنش در روابط ایران و آمریکا از آن زمان افزایش یافته است.

همزمان خبرگزاری ایرنا و صدا و سیمای جمهوری اسلامی گزارش دادند که تاکنون آمریکا ویزایی برای اعضای هیأت همراه روحانی به نیویورک صادر نکرده است. قاعدتاً می‌بایست ویزای اعضای هیأت ایرانی تا چهارشنبه صادر می‌شد. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی این احتمال وجود دارد که سفر روحانی به نیویورک لغو شود. ایرنا نوشته است که حتی اگر تا فردا هم آمریکا ویزای روحانی و هیأت همراه او را صادر کند، در عمل امکان سفر وجود ندارد.

به گزارش سایت زمانه، مجمع عمومی سازمان ملل روز گذشته، سه‌شنبه ۲۶ شهریور/ ۱۷ سپتامبر آغاز شد. هفته آینده ۲ مهر/ ۲۴ سپتامبر سخنرانی رهبران و رئیسان دولت‌ها در اجلاس سالیانه مجمع آغاز می‌شود. بنابر برنامه‌ای که از پیش تعیین شده، سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه دوم مهر برگزار خواهد شد و حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی نیز قرار بود یک روز بعد، سوم مهر، در مجمع سخنرانی کند.

تشدید تحریم‌ها علیه تهران، قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی، تحریم رهبر جمهوری اسلامی و وزیر امورخارجه ایران، لغو معافیت خریداران نفتی ایران، سرنگونی پهپاد آمریکایی و ایرانی، حمله به نفتکش‌های خارجی در خلیج فارس، برنامه‌ریزی آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف نظامی برای حمایت از امنیت حمل‌ونقل دریایی در خلیج فارس و حمله به تاسیسات نفتی عربستان از جمله رویدادهایی بوده است که در طول ۱۶ ماه گذشته رخ داده است.

دستور ترامپ برای «افزایش قابل ملاحظه» تحریم‌‌ها در حالی صورت می‌گیرد که در دو ماه اخیر گزارش‌های متعددی درباره احتمال دیدار وی و حسن روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای مذاکره پیرامون تنش‌های جاری بین دو کشور و کاهش تحریم‌های ایران از سوی آمریکا منتشر شده بود.

کاهش تحریم‌های ایران در حاضر حاضر به طور عمده بر موضوع معاف کردن برخی کشورها از تحریم نفتی ایران است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا