گوناگون

آخرین وضعیت اینستکس

با وجود در خواست عضویت دراتحادیه اوراسیا؛ سیاست جمهوری اسلامی در حرکت به سمت همکاری وهمراهی با اروپا در شرایط  تحریم تغییر نکرده است.

حضور رییس جدید اینستکس در تهران نیز گویای آن است که روابط جدیدی بین ایران و کشورهای اروپایی در سایه تحریم‌های آمریکا در حال شکل‌گیری است. آنطور که میشاییل ارهارد بوک، رییس جدید اینستکس می‌گوید، برخی بانک‌های ایتالیایی، آلمانی و فرانسوی برای همکاری با سازوکار تسهیل مراودات تجاری ایران و اروپا اعلام آمادگی کرده‌اند، در این راستا اتاق بازرگانی تهران می‌تواند طی فراخوانی درخواست‌های بنگاه‌های ایرانی را احصا و به شرکت ایرانی متناظر اینستکس ارائه دهد.

وی نسبت به عملیاتی‌شدن این سازوکار مالی اظهار امیدواری کرده و با بیان اینکه شرکت‌های بخش‌ خصوصی دو طرف می‌توانند سیاستگذاران را مجاب کنند تا گام‌های عملیاتی در این خصوص بردارند، می‌گوید که برخی درخواست‌ها نیز از طرف شرکت‌های اروپایی به دست ما رسیده که از جمله آن می‌توان به درخواست فروش دام به ایران توسط یک شرکت فرانسوی اشاره کرد.

آن‌طور که رییس بانک مرکزی درباره آخرین وضعیت اجرای اینستکس می‌گوید، در زمینه اینستکس کار مهمی اتفاق نیفتاده و به آن امیدی نداریم. ما برای اینکه اعلام کنیم آماده تجارت با اروپا هستیم، پیشنهاد اینستکس را پذیرفتیم و نهاد آن را هم در ایران ایجاد کردیم. مسوولان این نهاد به ایران می‌آیند، ولی اتفاقی رخ نمی‌دهد. خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم و برنامه‌هایمان را براساس توانمندی خود طراحی کرده‌ایم. اگر اینستکس نتیجه داد از آن استفاده می‌کنیم و اگر جواب نداد علاقه نداریم فشار وارد کنیم تا اینستکس اجرایی شود.بنابر اعلام همتی، به رییس‌جمهور روسیه پیشنهاد دادیم که امور تجاری و بانکی با شش کشور عضو اتحادیه اوراسیا از طریق سامانه مبادلات بانکی انجام شود که این پیشنهاد پذیرفته شد.به گفته وی، ما به دنبال دور زدن سوئیفت و اینکه انجام مبادلات از طریق پیام‌رسان‌های مالی بانک‌های دو کشور انجام شود، هستیم…

سرپرست معاونت امور بین‌الملل اتاق تهران نیز به کانال ویژه مالی اروپا با ایران اشاره کرده و می‌گوید: … در حال مطالعه روی اقلام قابل تهاتر از طریق اینستکس است، براساس بررسی‌های به‌عمل آمده، بخش عمده صادرات ایران به اروپا طی سال‌های اخیر به نفت، محصولات خام معدنی و فرآورده‌های نفتی اختصاص داشته است. از همین رو با قرار گرفتن این اقلام به همراه بسیاری از کالاهای دیگر در فهرست تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران، عملا با صادرات سایر کالاها همچون خشکبار، فرش، زعفران و … درآمد کافی برای تزریق منابع به صندوق و در ازای آن حتی واردات کالاهای بشردوستانه مشتمل بر مواد غذایی، محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی وجود نخواهد داشت.

بنابراین برای راه‌اندازی عملیاتی این سازوکار، موضوع خرید نفت از ایران از طریق اختصاص خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری که به تازگی باب مذاکرات آن باز شده است، ضروری به نظر می‌رسد…بنابراین به نظر می‌رسد اعتماد سیاستگذار به همراهی اروپا در شرایط سخت تحریمی با ایران تغییر چندانی نکرده…
گزیده گزارش جهان صنعت

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا