اخبار

حملات به آرامکو عربستان ؛ گزینه های برون رفت از بحران کدام است؟

دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که کارشناسان این سازمان برای تحقیق درباره حملات آرامکو راهی عربستان شدند.همزمان دونالد ترامپ از امکان توسل به گزینه‌ای کم‌هزینه‌تر از جنگ در واکنش به حمله آرامکو خبر داد.

کارشناسان سازمان ملل برای پژوهش درباره حملات آرامکو به عربستان اعزام شدند

دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد، این سازمان کارشناسانی را به منظور تحقیق درباره حملات آرامکو به عربستان اعزام کرده است.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل از اعزام کارشناسانی از این سازمان به عربستان با هدف تحقیق درباره حملات آرامکو به عربستان خبر داد.

در همین راستا، برخی منابع دیپلماتیک اعلام کردند، سازمان ملل تحقیقات بین‌المللی پیرامون این حادثه را گامی مثبت می‌داند.پیش از این مقامات عربستان از تصمیم خود برای دعوت از کارشناسان بین‌المللی و متخصصانی از سازمان ملل برای تحقیق درباره حملات علیه تاسیسات نفتی آرامکو خبر دادند.

ترامپ: غیر از جنگ، گزینه دیگری هم داریم!

به گزارش خبرگزاری مهر، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در باره واکنش به حمله آرامکو مدعی شد: گزینه‌های زیادی وجود دارد. گزینه نهایی یعنی جنگ هم وجود دارد و همچنین گزینه‌های دیگر که شدت بسیار کمتری دارند. باید ببینیم چه پیش می‌آید…

همچنین خبرگزاری فارس وابسته به سپاه نوشت : وی که در حاشیه بازدید از دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک با شبکه «فاکس نیوز» گفت‌وگو می‌کرد، در پاسخ به سؤالی مورد اینکه چرا با وجود بی‌میلی به گزینه نظامی توییتی تهدیدآمیز منتشر کرده، گفت: «باید ببینیم چه می‌شود. شاید ضربه‌‌هایی بسیار قدرتمند داشته باشیم. ما با فاصله زیاد از دیگران، قدرتمندترین ارتش جهان را در اختیار داریم. زمانی که من ابتدا آمدم ما تضعیف شده بودیم، اما الان خیلی قدرتمند هستیم. ما هواپیماهای جدید، موشک‌های جدید، همه‌چیز جدید، همه نوع تجهیزاتی داریم. می‌دانید کلی کشتی جدید، کلی زیردریایی جدید. داریم کارهایی می‌کنیم که سال‌های سال بود که نکرده بودیم.»

ترامپ افزود: «وقتی من آمدم خیلی تضعیف شده بودیم، همانطور که دیروز گفتم اوضاع مهماتمان خراب بود. گفتم که چنین وضعی نباید برای هیچ رئیس‌جمهور دیگری تکرار شود. ببینیم چه می‌شود. اتفاق‌های زیادی می‌تواند بیافتد. اگر بتوانیم به راه‌حلی مسالمت‌آمیز برسیم، خوب است، اما ممکن هم هست که اینطور نشود. اما هرگز هیچ کشوری به اندازه ما قدرتمند نبوده است، حتی نزدیک ما هم نبوده.»

توافق جدید با آمریکا درحال حاضر محال است؟

ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: در سیاست خارجی آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران یک سردرگمی را شاهد هستیم. توافق جدید با آنها در حال حاضر جزو محالات به نظر می رسد.سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اتهاماتی که رهبران کشورهای عربستان و آمریکا درباره حمله به تاسیسات نفتی شرکت آرمکو طرح کرده اند، گفت: نفوذ ما در منطقه، نفوذی طبیعی است. علیه همسایگان خود دست به اقدام نمی زنیم. شواهد و مستندات واقعی و نه جعلی خود را که ایران در حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان دخالت داشته، ارائه کنند…

وی با تاکید بر آنکه ایران توانمندی موشکی را با توجه به تجربیاتی که کسب کرده است جزو خطوط قرمز خود می داند، تصریح کرد: ایران به اندازه کافی قدرتمند است که اگر کاری انجام دهد، مسئولیت آن را هم بر عهده بگیرد؛ نمونه آن زدن پهپاد متجاوز و مدرن آمریکایی بود.موسوی افزود: وقتی ضربه می خورند هم برای آمریکایی ها و هم برای برخی کشورهای دیگر ظاهرا نخستین و راحت ترین کار اتهام زدن به ایران است که از اساس بی پایه است.وی همچنین به تلاش های ایران برای پایان یافتن بحران یمن اشاره کرد و گفت: از انصارالله یمن در خواست کردیم در مذاکرات مختلف سیاسی حاضر شوند…

ظریف: اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار می‌انجامد

محمدجواد ظریف با بیان اینکه هرگونه اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار منجر خواهد شد، تاکید کرد: ما خواهان جنگ و درگیری نیستیم.به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه سی‌ان‌ان خاطر نشان کرد که ایران خواهان پرهیز از جنگ و مایل به مذاکره با رقبای منطقه‌ای خود، یعنی عربستان و امارات متحده عربی است…

به گزارش سی‌ان‌ان، مقامات آمریکایی و سعودی می‌گویند که حمله کار نیروهای حوثی نبوده است و ایران پشت آن قرار دارد. آمریکایی‌ها در این میان حتی تهدید به جنگ کرده‌اند اما مقامات ایران تاکید می‌کنند که ادعاها مبنی بر نقش جمهوری اسلامی در این حمله بی‌اساس بوده و سند معتبری برای اثبات آن نیز ارائه نشده است.رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به این سوال که پیامدهای اقدام نظامی آمریکا یا سعودی‌ها علیه ایران چه خواهد بود، تاکید کرد: یک جنگ تمام عیار.

ظریف تصریح کرد: من یک بیانیه بسیار جدی درباره دفاع از کشور خودمان می‌دهم. من یک بیانیه بسیار جدی مبنی بر این می‌دهم که ما نمی‌خواهیم وارد درگیری نظامی شویم اما برای دفاع از خاک خود لحظه‌ای تامل نمی‌کنیم. هرگونه پاسخ نظامی به حملات اخیر (به عربستان) بر اساس دروغ و نیرنگ منجر به تلفات گسترده‌ای خواهد شد.وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره مذاکره بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که دولت آمریکا سال گذشته به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد و تعهداتش را نقض کرد، اظهار داشت: این، توافقی است که ما با آمریکا به آن دست یافتیم. چرا باید دوباره درباره آن مذاکره کنیم؟ چرا ما باید چیز دیگری (توافق) را آغاز کنیم که ممکن است دوباره یک سال و نیم دیگر بی اعتبار شود.این مقام ارشد ایران افزود: اگر آن‌ها تحریم‌هایی را که به‌طور غیرقانونی مجددا وضع کردند، بردارند وضعیتی متفاوت خواهد بود. در آن صورت ما گفت‌وگو (با آمریکا) را بررسی خواهیم کرد.

عربستان ۲۰ میلیون بشکه نفت از عراق درخواست کرد

خبرگزاری فارس، عربستان از عراق درخواست خرید ۲۰ میلیون بشکه نفت کرده است و هنوز جزئیاتی اعلام نشده که عربستان این نفت را به چه منظوری درخواست کرده است.شنبه گذشته ۱۰ پهپاد یمن دو پالایشگاه بزرگ عربستان را در منطقه البقیق و الخریص مورد حمله قرار داد و تولید نفت این کشور به شدت کاهش یافت.منابع اعلام کردند که با حمله پهپادی به این دو پالایشگاه از ظرفیت تولید این کشور ۵.۷ میلیون بشکه کاسته شده است. وزیر نفت عربستان هم کاهش نیمی از تولید این کشور را تأیید کرد.پس از آن رسانه رویترز اعلام کرد که سیاست صادرات نفتی عربستان به منطقه آسیا تغییر کرده و آنها صادرات نفت سبک را به سنگین تغییر داده‌اند.

پیش از این ار اف ای فارسی در گزارشی نوشه بود:مایک پمپئو وزیر امور خارجۀ آمریکا حمله به تأسیسات نفتی عربستان را صریحاً “کار ایران” دانست و آن را یک “اقدام جنگی” توصیف کرد. شبکۀ آمریکایی سی.بی.اس. نیز می‌گوید که حمله به عربستان با تأیید آیت‌الله خامنه‌ای به اجرا درآمده و عکس‌ها و مدارک کافی برای اثبات اقدام ایران موجود است. این در حالی است که کارشناسان بین‌المللی و فرانسوی برای بررسی حمله به محل رفته‌اند.جنگی” دانست.

پمپئو: ترجیح واشنگتن راه حل مسالمت‌آمیز است

وزیر خارجه آمریکا از ابوظبی و ریاض به دلیل ملحق شدن به ائتلاف دریایی که واشنگتن با ادعای حفاظت از آبراه‎های منطقه تشکیل داده، قدردانی کرد.به گزارش خبرگزاری مهر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در آستانه سفر به ابوظبی با انتشار پیامی توئیتری از پیوستن امارات و عربستان سعودی به ائتلاف دریایی علیه هرمز قدردانی کرد.همچنین ایرنا گزارش داد : وزیر امور خارجه آمریکا با این ادعا که ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان است، گفت: ترجیح واشنگتن راه حل مسالمت‌آمیز است. امیدوارم تهران نیز چنین نگاهی داشته باشد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا عصر پنجشنبه در ارتباط با تنش‌های ایجاد شده پس از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در شرق عربستان گفت: راه حل مسالمت‌آمیز را ترجیح می‌دهیم. امیدوارم جمهوری اسلامی ایران نیز چنین نگاهی داشته باشد.پمپئو که در امارات متحده عربی به سر می‌برد، پس از دیدار با محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی همچنین از تحریم‌های جدید علیه ایران گفت.وزیر خارجه آمریکا به رغم ادعای ترجیح راه حل صلح‌آمیز، تاکید کرد: تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع خواهد شد تا از حمایت مستمر این کشور از گروه‌های تروریستی مثل حزب الله پیشگیری شود و گفت: ما هنوز در تلاشیم تا در اقدامی دیپلماتیک ائتلافی ایجاد کنیم.پمپئو همچنین …افزود: در حالی که وزیر خارجه ایران تهدید به جنگ تمام عیار تا آخرین آمریکایی می‌کند، ما اینجاییم تا ائتلافی برای رسیدن به صلح ایجاد کنیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا