بین‌المللی

طرح جنجالی چین برای شرکت‌های تجاری

کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین می گوید طرح سنجش اعتبار اجتماعی برای شرکت های فعال در چین را اجرایی می کند موضوعی که با واکنش شرکت های خارجی مستقر در این کشور مواجه شده و آنها را نگران کرده است.

ایرنا: این کمیسیون روز پنجشنبه در بیانیه ای خاطر نشان کرد این طرح می تواند نزدیک به ۳۳ میلیون شرکت را در برگیرد به همین دلیل شماری از شرکت های خارجی از این بابت ابراز نگرانی کرده اند و تمایلی به قرار گرفتن در این فهرست ندارند.

بر اساس این طرح شرکت ها به چند گروه عالی ، خوب ، در حد مطلوب و ضعیف تقسیم بندی شوند و به کارکردهای آنها نمره داده می شود و در صورتی که نتوانند آمار خوبی به ثبت برسانند تنبیهاتی برای آنان درنظر گرفته خواهد شد.

شرکت های خارجی تاکید کرده اند اگر در زمره این فهرست قرار گیرند و کارکردهایشان بر این اساس مورد ارزیابی قرار گیرد ممکن است امتیازات کمتری نسبت به شرکت های چینی داشته باشند و این برای فعالیت تجاری آنها در چین مطلوب نیست.

دولت چین در تلاش است تا بر محیط تجاری در سراسر کشور نظارت و کنترل بیشتری داشته باشد و این درست همان نکته مورد نگرانی شرکت های خارجی است که می ترسند مزیت های تجاری شرکت های چینی بر آنها بیشتر شود و آنان قدرت رقابت را در این بازار از دست بدهند.

این اتفاق دقیقا در شرایطی می افتد که چین برای گفت و گوهای جدید تجاری با آمریکا آماده می شود و قول داده است در راستای اصلاحات نظام تجاری، درهای کشور را به روی شرکت های خارجی بازتر کرده و با آنها عادلانه تر برخورد کند.

سامانه نظارت و ضریب اعتبار اجتماعی، همه شرکت ها اعم از بزرگ، متوسط و کوچک را در بر می گیرد و در آن به شکایات مردمی از شرکت ها نیز رسیدگی خواهد شد.

رکوردهای مالیاتی ، فعالیت شرکت ها ، شکایات از آنها ، حضور شرکت ها در دادگاه ها ، امنیت کار ، کیفیت تولید ، مجوزهای دولتی و مسایل مرتبط با حفاظت از محیط زیست از جمله مفادی است که در این سامانه برای دادن نرخ اعتبار اجتماعی در نظر گرفته شده است.

کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین اعلام کرده که طرح تکمیل شده است و بزودی برای ادارات، نهادها و دولت های محلی در سراسر کشور ارسال خواهد شد تا آن را با دقت مورد بررسی قرار دهند.

آوریل امسال در ارزیابی های صورت گرفته از ۱۹ هزار شرکت مشخص شد که ۹۸ درصد آنها فعالیتشان در رتبه عالی قرار می گیرد اما ۲۰۴ شرکت از تامین کنندگان گاز طبیعی در کشور در این فهرست در رتبه ضعیف قرار گرفتند.

با این وصف این سامانه تا زمانی که همه شرکت ها در آن به ثبت برسند یعنی تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی تکمیل خواهد شد.

اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا بتازگی بابت اجرای این طرح ابراز نگرانی کرده و گفته است چین با این طرح که به مثابه یک سلاح قوی کنترل کننده است می تواند شرکت های خارجی را هدف قرار دهد.

این اتحادیه می افزاید که نباید انتظار داشت که بانک ها ، نهادهای مالی ، شرکت های بیمه و شرکت های خدمات بهداشتی همه اطلاعات را به صورت شفاف در اختیار چین قرار دهند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا