گوناگون

پنتاگون از پاسخ به این سوال که آیا ایران منشاء حمله به تاسیسات عربستان بوده است یا نه خودداری کرد

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که پس از حملۀ روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان، به سعودی‌ها دربارۀ روش‌های کاهش تهدیدات از سمت شمال این کشور، مشاوره داده است.

این سخنان در حالی مطرح شد که طی روزهای اخیر مقامات آمریکا بارها تهران را عامل این حملات معرفی کرده‌اند؛ حملاتی که بازار جهانی نفت را تحت تاثیر قرار داد.

پنتاگون همچنین اعلام کرد که در پی تحقیقات بین‌المللی که هم اکنون در عربستان سعودی در حال انجام است، «متقاعد» شده است که می‌تواند مقصر حملات به تاسیسات نفتی آرامکو را نام ببرد.

جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون گفت: «ما قانع شده‌ایم که می‌توانیم مسئولان این حملات را بطور دقیق مشخص کنیم.» با این وجود او اعلام کرد که پنتاگون ترجیح می‌دهد به جای این کار، همکاری با سعودی‌ها را ادامه دهد و این تصمیم را به آنها واگذار کند.

به این ترتیب سخنگوی پنتاگون حاضر نشد مقابل خبرنگاران به این پرسش که آیا به باور ارتش آمریکا پهپادها و موشک‌های استفاده شده در این حملات از خاک ایران اوج گرفته و پرتاب شده‌اند، پاسخ روشنی دهد.

آقای هافمن خبرنگاران را به ارزیابی‌های عربستان سعودی دربارۀ این حملات ارجاع داد و گفت: «قصد نداریم در این موضوع جلوتر از آنها باشیم.»

او تنها اذعان کرد که تهران در این حادثه بگونه‌ای مسئول بوده است و افزود که پنتاگون از تحقیقات عربستان سعودی دربارۀ این حملات حمایت می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا