گوناگون

سازمان ملل: هر ۱۱ ثانیه یک نوزاد یا زن باردار می‌میرد

بر اساس تازه‌ترین آمار سازمان ملل شمار زنان باردار و نوزادانی که در نخستین ماه تولدشان جان می‌بازند کاهش چشمگیری یافته است. با وجود این، در هر ۱۱ ثانیه یک نوزاد یا زن باردار در گوشه‌ای از جهان می‌میرد…

روز پنجشنبه، ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) یونیسف و سازمان بهداشت جهانی، دو نهاد وابسته به سازمان ملل، گزارش مشترک خود در باره مرگ و میر نوزادان در نخستین ماه عمرشان و زنانی که بر اثر مشکلات بارداری جان می‌بازند را منتشر کردند.

بر اساس این گزارش، میزان مرگ و میرهای اینچنینی در سال ۲۰۱۸ کاهش چشمگیری یافته است. با وجود این، سالانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار زن باردار و نوزادان زیر یک ماه جان خود را از دست می‌دهند.

هنریته فور، مدیر اجرایی یونیسف، در این باره گفت: «در سراسر جهان تولد کودکان بهانه‌ای برای شادی است، اما در هر ۱۱ ثانیه تولد یک نوزاد در گوشه‌ای از جهان فاجعه خانوادگی به بار می‌آورد.»

کاهش ۵۰ درصدی در عرض ۱۸ سال

به گفته تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، آمار مرگ و میر نوزادان نسبت به سال ۲۰۰۰ حدود ۵۰ درصد کاهش یافته و شمار زنانی که به دلیل بارداری یا زایمان جان می‌بازند هم یک سوم کمتر شده است.

علت این روند کاهشی، دسترسی شمار بیشتری از انسان‌ها به امکانات بهداشتی و پزشکی بهتر و ارزان‌تر عنوان شده است.

در گزارش دو نهاد وابسته به سازمان ملل آمده است که در سال ۲۰۱۸ شش میلیون و ۲۰۰ هزار کودک زیر ۱۵ سال فوت کرده‌اند. حدود ۸۵ درصد این کودکان پسران و دختران زیر پنج سال بوده‌اند.

شمار مادرانی که بر اثر مشکلات بارداری یا زایمان در سال ۲۰۱۷ جان باخته‌اند ۲۹۰ هزار نفر بوده است.

تفاوت کشورهای تنگدست و ثروتمند

بر اساس گزارش سازمان ملل، بارداری در کشورهای تنگدست به مراتب با خطرات بیشتری برای مادر و جنین همراه است تا در کشورهای صنعتی. حدود ۸۰ درصد مرگ و میر زنان باردار و نوزادان زیر یک ماه در بخش جنوبی آفریقا و جنوب آسیا رخ می‌دهد.

در سال ۲۰۱۸ از هر ۱۳ کودک زیر پنج سال در جنوب قاره آفریقا یک کودک جان باخته، در اروپا از هر ۱۹۶ کودک زیر پنج سال، یک کودک از سن پنج سالگی نگذشته است.

این آمار در آلمان چشمگیرتر است: از هر ۲۵۰ کودک زیر پنج سال یکی جان باخته است.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا