گوناگون

تکذیب حملات سایبری موفق به تاسیسات نفتی ایران

روزهای گذشته و پس از حملات موشکی و پهپادی یمنی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان، رسانه‌ها و برخی مقامات آمریکایی مدعی شدند که «دونالد ترامپ» با عقب‌نشینی از عملیات نظامی علیه ایران، حمله سایبری را به‌ویژه در زمینه تاسیسات اقتصادی ایران در دستور کار قرار داده است.

دنیای اقتصاد : در پی انتشار برخی گزارش‌ها طی روزهای اخیر مبنی بر حمله گسترده سایبری به تاسیسات صنعتی و نفتی ایران، مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری ظهر روز گذشته این اخبار مبنی بر حملات سایبری موفق به تاسیسات نفتی و زیرساخت‌های حیاتی ایران را تکذیب و اعلام کرد: بر اساس رصدهای صورت گرفته برخلاف ادعاهای امروز رسانه‌های غربی حمله سایبری موفقی به تاسیسات نفتی و سایر زیرساخت‌های حیاتی کشور صورت نگرفته است.روزهای گذشته و پس از حملات موشکی و پهپادی یمنی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان، رسانه‌ها و برخی مقامات آمریکایی مدعی شدند که «دونالد ترامپ» با عقب‌نشینی از عملیات نظامی علیه ایران، حمله سایبری را به‌ویژه در زمینه تاسیسات اقتصادی ایران در دستور کار قرار داده است.

البته این اولین بار نیست که رسانه‌ها و مقامات آمریکایی این ادعا را مطرح می‌کنند. براساس آنچه «ایرنا» گزارش داده، آنها پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی در خلیج فارس نیز مدعی شده بودند که یکی از اهداف آنها سیستم‌های رایانه‌ای کنترل راکت و سیستم پرتاب موشک‌های ایران بوده است. آنها مدعی شدند که در همان روز بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی و به تلافی حمله به نفتکش‌ها، سامانه‌های تسلیحاتی و تجهیزات موشکی ایران هدف حملات سایبری آمریکا قرار گرفت. با این حال، شبکه خبری آمریکایی «فاکس نیوز» که یک شبکه نزدیک به ترامپ و ضدایرانی است، یکی از اصلی ترین رسانه‌هایی بود که ادعای حملات سایبری به تاسیسات نفتی ایران را مطرح کرد؛ ادعایی که از سوی برخی رسانه‌های عربی منطقه نیز تکرار شد. البته روز جمعه یک سازمان غیردولتی نظارت بر اینترنت به نام «نت بلاکس» هم اعلام کرده بود که شبکه اینترنت در تاسیسات صنعتی و دولتی ایران دچار اختلال شده که اثراتی محدود داشته است. نت بلاکس در عین حال اعلام کرد که عامل این اختلال روشن نیست.البته بعد از طرح این ادعاها، علاوه بر مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، کسری نوری سخنگوی وزارت نفت هم این اخبار را تکذیب کرد و گفت که فعالیت تاسیسات نفتی ایران طبق روال عادی ادامه دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا