گوناگون

رنجی که گنج نمی‌شود

دلالان زیتون چند سالی است که دسترنج کشاورزان طارمی را به تاراج می‌برند…

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، طارم شهرستان خوش آب و هوایی است که به سبب اقلیم فوق‌العاده و طبیعت زیبا در سطح کشور از آن با عنوان هندوستان ایران یاد می‌شود. آب و هوای مناسب و پتانسیل بالای حوزه کشاورزی طارم سبب شده بیش از ۶۰ نوع محصول کشاورزی در این منطقه تولید شود که اصلی‌ترین این محصول زیتون، نماد صلح و دوستی است.

شهرستان طارم با ۴۰ درصد تولید زیتون کشور، رتبه اول بیشترین تولید زیتون در کشور را دارد و زیتون تولیدی طارم از مرغوب‌ترین نوع آن در کشور است که در داخل و خارج از کشور مشتریان پر و پا قرص فراوانی دارد. این روزها که همه جای طارم رنگ کار و تلاش به خود گرفته است، کشاورزان طارمی مشغول برداشت محصول زیتون هستند، کشاورزانی که امسال حال و روز خوشی نداشتند.

در ابتدای سال‌جاری افت قیمت سیر و اوایل تابستان نیز افت قیمت گوجه‌فرنگی، کشاورزان را متضرر کرد و این‌بار نوبت به زیتون رسیده است. زیتونی که دولت چند سال پیش با طرح طوبی کشاورزان طارمی را ترغیب به کاشت آن کرد و کشاورزان به امید درآمد بالا، بهترین زمین‌های‌شان را به کاشت زیتون اختصاص دادند. با زحمات این کشاورزان، شهرستان طارم بیشترین و باکیفیت‌ترین زیتون کشور را تولید می‌کند، به طوری‌که همواره نام طارم در کشاورزی همراه با زیتون مطرح است و از این شهرستان به عنوان پایتخت زیتون ایران یاد می‌شود.

مقطعی بودن برنامه‌ها و طرح‌های کشوری و نبود برنامه منسجم در توزیع زیتون عرضه شده به بازار، فرصت را برای ایجاد بازار دلالی مهیا کرده است که مصداق آن بازار عرضه زیتون در سه‌راهی کوه‌کن طارم است، تا جایی که اگر عصرها به این بازار مراجعه شود، خیل عظیمی از دلالان را مشاهده خواهید کرد که با انواع حرف‌های دروغ و فریب‌کاری، از یک طرف زیتون را زیر قیمت از کشاورزان نگون‌بخت خریداری کرده، از طرفی دیگر با قیمت بالا به خریداران عمده عرضه می‌کنند.

متأسفانه نبود بازار هدف‌مند که رابط خریداران و عرضه‌کنندگان زیتون باشد، میدان را برای دلالان خالی کرده است؛ دلالانی که نابرده رنج، گنج می‌برند.

بنا به گفته مجتبی اسکندری، مدیر جهادکشاورزی طارم، سطح زیر کشت زیتون در این شهرستان بیش از ۲۰ هزار هکتار است که امسال، سال‌ آور زیتون بوده و عملکرد این محصول در باغ‌های شهرستان طارم نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

تعداد بهره‌برداران محصول زیتون در شهرستان طارم نیز ۸۷۰۰ بهره‌بردار با ۴۵۰ هزار نفر روز است که پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۴۵ هزار تن محصول زیتون برداشت و روانه بازار شود. ارقام زیتون مورد کشت طارم نیز شامل، زرد زیتون، شنگه، ماری و گلوله زیتون بوده که رقم زرد زیتون بیشترین سطح را در بین ارقام دیگر به خود اختصاص داده است.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها و خلاءهایی که در حوزه کشاورزی طارم احساس می‌شود، خام‌فروشی به‌ویژه در زمینه محصول زیتون است که سبب می‌شود سود از کف کشاورزان برود؛ هر چند در حال حاضر ۳۲ واحد فرآوری کارگاهی و ۶۰۰ واحد خانگی زیتون در شهرستان طارم با مشارکت بخش خصوصی فعال است، اما توسعه این واحدها با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی باید در دستور کار قرار گیرد تا شاهد بهره‌مندی کشاورزان از حاصل دسترنج‌شان باشیم.

در همین‌باره، مهدی عباسی رئیس شورای ملی زیتون ایران نیز فروش زیتون به صورت کنسروی و یا روغن زیتون را به کشاورزان پیشنهاد کرد و به خبرنگار ایسنا گفت: اگر باغ‌داران به جای خام‌فروشی، فرآوری میوه زیتون را در پیش بگیرند، بسیار به نفع‌شان خواهد بود، زیرا تا حد زیادی جلوی ورود واسطه‌ها را می‌گیرد.

وی ادامه داد: امروزه در دنیا، قسمت قابل توجهی از میوه زیتون برای روغن‌کشی برداشت می‌شود ولی ما هنوز هم با خودکفایی فاصله زیادی داریم، بنابراین باید چاره‌ای اندیشیده و زمینه برای گسترش صنایع تبدیلی فراهم شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا