گوناگون

حال ناخوش باغداران سیب در مشگین شهر

باغداران مشگین شهر در استان اردبیل از نبود بازار فروش مناسب و صنایع تبدیلی رنج می‌برند و گفته‌اند که مجبورند محصول‌شان را با قیمت پایین به دلالان بفروشند.
این باغداران می‌گویند که «فروش محصول تولیدی آنها امسال نیز وضعیت نامطلوبی دارد و آنها مجبورند محصول‌شان را با قیمت پایین به دلالان بفروشند.»

نبود صنایع تبدیلی در شهرستان مشگین شهر و نبود بازار فروش مناسب باعث شده که باغداران سیب، کشت و زرع در سایر بخش‌ها را به باغداری ترجیح دهند.

باغداران شهرستان مشگین شهر می‌گویند که با این قیمت، به سختی قادر به پرداخت هزینه باغات و کارگران هستند و خواستار توجه جدی مسؤولان استانی و کشوری به این مساله هستند.

آنها همچنین افزوده اند که خسارت به باغات در بلایای طبیعی به یک سریال تکراری تبدیل شده و خاطره خوشی از خسارات ندارند.

اکبر صمدی، فرماندار شهرستان مشگین شهر هم گفته «حل مشکل باغداران سیب در مشگین شهر نیازمند توجه ملی است و باید چاره‌ای در دو وزارت صمت و جهاد کشاورزی اندیشیده شود.»

شهرستان مشگین شهر در ۹۵ کیلومتری شمال غرب استان اردبیل کانون تولید محصولات کشاورزی و باغی از جمله سیب در استان است.

مجموع مساحت باغات سیب در شهرستان مشگین ۷۰ هزار هکتار است که پیش‌بینی می‌شود امسال ۲۰۰ هزار تن سیب از باغات این شهرستان برداشت شود.

شهرستان مشگین با ظرفیت بالای تولید محصولات باغی به‌خصوص محصول سیب، تنها صاحب یک کارخانه آب‌میوه است که حدود پنج سالی است که در تعطیلی کامل به‌سر می‌برد.

ایران وایر

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا