دیدگاه‌ها

رشوه‌گیری در قوه قضائیه؛ از آپارتمان ۶۰۰ متری تا ویلای ۴۰۰۰ متری

ابراهیم رئیسی، روز چهارشنبه (سوم مهر) در اجلاس خبرگان رهبری گفته: “در خود قوه قضائیه رشوه‌هایی اخذ شده که بهت آور است؛ از آپارتمان‌های ششصد متری گرفته تا ویلا‌های چهار هزارمتری در شمال؛ البته متهمان بازداشت و اموال نامشروع آن‌ها ضبط شده است.” در سال‌های اخیر قوه قضائیه بارها از سوی منتقدانش با اتهام فساد مواجه بوده است…

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران، از رشوه‌گیری‌های گسترده و “بهت‌آور” در این نهاد خبر داد که به گفته او “در نوع خود کم‌نظیر” بوده‌اند.

رئیسی که عصر دیروز سه‌شنبه دوم مهر (۲۴ سپتامبر) در نشست نوبت دوم هفتمین اجلاسیه مجلس خبرگان در دوره پنجم سخن می‌گفت، با بیان اینکه “در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی نداریم” تصریح کرد: «در خود قوه قضائیه با مواردی مواجه و متوجه شدیم رشوه‌هایی اخذ شده است که بهت‌آور است؛ از آپارتمان‌های ۶۰۰ متری گرفته تا ویلاهای چهارهزار متری در شمال که در نوع خود کم‌نظیر است.»

رئیس قوه قضائیه در عین حال گفت: «البته متهمان بازداشت شده‌اند و اموال نامشروع آنها ضبط شده است». رئیسی جزئیات بیشتری درباره این رشوه‌گیری‌ها ارائه نکرد و در مورد هویت بازداشت‌شدگان نیز سخنی نگفت.

اندک‌زمانی پس از برکناری صادق آملی لاریجانی از ریاست قوه قضائیه، اکبر طبری، معاون اجرایی دفتر او، به اتهام “توصیه و اعمال نفوذ در برخی از پرونده‌های قضایی” بازداشت شد.

ابراهیم رئیسی روز ۲۹ اسفند سال گذشته (۱۳۹۷) یک هفته پس از انتصابش به عنوان رئیس قوه قضائیه، در نخستین تغییر مدیریتی در دستگاه قضایی ایران، اکبر طبری را از معاونت اجرایی حوزه ریاست این قوه برکنار کرده بود.

اکبر طبری در دوران ریاست هاشمی شاهرودی بر قوه قضائیه ایران نیز مدیرکل امور مالی این قوه بود. علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس، پیش از بازداشت طبری، از او به عنوان “بیچاره‌کننده دو رئیس قوه قضائیه” و “مایه بدنامی” و “زد و بند” نام برده بود.

دفتر صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس سابق قوه قضائیه، پس از افشاگری زاکانی و زمانی که اکبر طبری هنوز بازداشت نشده بود، در واکنش به اتهاماتی که متوجه طبری است نوشت: «برخی از اتهامات مطرح در مورد معاون اجرایی حوزه ریاست قبلا در دادسرا بررسی شده و کذب بودن آن محرز شده بود. رئیس قوه قضاییه پیشین هم خود مستقلا آن‌ها را بررسی و خلاف بودن آن‌ها برای وی محرز شده بود.»

اکبر طبری به دخالت در پرونده حسن میرکاظمی نیز متهم شده است. قوه قضاییه ایران ۲۲ مردادماه گذشته خبر بازداشت میرکاظمی را تأیید کرد. میرکاظمی معروف به “حسن رعیت” که از او به عنوان دستیار بابک زنجانی یاد می‌شود، از فعالان مشهور حوزه آهن است. او همچنین سابقه حضور در فعالیت‌های امنیتی و سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات سال ۸۸ را دارد.

علیرضا زاکانی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی که متن آن روز ۲۷ مرداد منتشر شد، در مورد “فساد یک باند امنیتی” متشکل از ماموران وزارت اطلاعات و قوه قضائیه افشاگری کرده بود. این نماینده پیشین مجلس در نامه خود مدعی شده بود که اعضای این “باند امنیتی” در فساد مشارکت داشته و از نفوذ خود برای جلوگیری از برخورد با فساد اقتصادی استفاده کرده‌اند.

زاکانی همچنین از ارتباط نزدیک میرکاظمی با اکبر طبری خبر داده بود. این فعال اصولگرا همچنین مدعی شده بود که با دخالت طبری، رأی دادگاه در پرونده بدهی ۱۵۰۰میلیارد تومانی حسن میرکاظمی به بانک صادرات استان گلستان، به نفع میرکاظمی صادر شده است.

ابراهیم رئیسی در بخش دیگری از سخنان دیروز خود در نشست مجلس خبرگان بر ضرورت “ایجاد بستر برای گزارشگری فساد” تأکید کرد و از “ایجاد مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی در تهران و شهرستان‌ها” به عنوان یکی از اقدامات دوره جدید قوه قضائیه نام برد.

رئیسی با وجودی که اشاره‌اش به رشوه‌گیری‌های “بهت‌آور” در قوه قضائیه به میراث بر جای مانده از دوران صادق لاریجانی برمی‌گشت، گفت: «وقتی دوره مدیریتی یک عده تمام می‌شود، مدیران بعدی می‌آیند و همه چیز را گردن مدیران قبلی می‌اندازند، در حالی که اگر روابط سالم باشد، نباید شاهد چنین رفتارهایی باشیم.»

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا