گوناگون

زمان نرمش میان ایران و غرب است

روز گذشته سه کشور اروپایی ضمن آن‌که ادعا کردند ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است،

ستاره صبح: سخن از توافق تازه‌ای گفتند که علاوه بر موضع اتمی، درخصوص مسائل موشکی و همچنین حضور منطقه‌ای ایران نیز ورود پیدا می‌کند. در موضوع رویارویی ایران با قدرت‌های جهانی باید گفت که برداشت متفاوت از سوی هر دو طرف صورت گرفته است. طرف ایرانی تصور می‌کرد کاهش تعهدات برجامی منجر به تحریک طرف‌های غربی خواهد شد و آنان به سمت ایران متمایل خواهند شد. ضمن آن‌که امنیتی شدن منطقه باعث خواهد شد تا اروپایی‌ها از ترامپ بخواهند تا به خواسته‌های ایران توجه کند.

از سوی مقابل اروپایی‌ها نیز به دلیل ضعفی که در موضوعات امنیتی دارند و قدرت نظامی‌شان در سایه ارتباط با آمریکا معنا پیدا می‌کند، بیشتر به سمت سیاست‌های آمریکا متمایل می‌شوند. همین‌طور در مسئله برجام بدین‌صورت است که اگر این توافق لغو شود، آنان به سمت آمریکا خواهند رفت. لذا به جهت کنترل تنش‌های منطقه‌ای اروپایی‌ها تمایل دارند که توافق هسته‌ای باقی بماند. این درحالی است که ایران از تعهدات خود کاسته است، 

سه کشور قدرتمند اروپایی سخن از یک توافق هسته‌ای جدید که جایگزین برجام شود به میان آورده‌اند. البته اگر ایران می‌خواهد برجام را حفظ کند، نباید به دنبال بحث جایگزینی برای برجام برود. همان‌طور هم که روحانی در دیدار با مکرون گفت اروپایی‌ها نباید تعهدشان در برجام را فراموش کنند. 

اکنون‌که تیم دیپلماسی ایران در مقر سازمان ملل به سر می‌برند و صحبت از طرح ایران برای امنیت و ثبات در منطقه پیش کشیده شده، باید صبر کرد و دید چه مواردی در صحبت‌های روحانی مطرح می‌شود و چه صحبت‌هایی میان او و مرکل، صدراعظم آلمان و همچنین جانسون، نخست وزیر انگلیس، همین‌طور در مذاکرات دیپلماتیک با سایر کشورهای مهم دنیا مثل ژاپن چه پیشنهاد‌هایی برای عبور از وضعیت کنونی ارائه خواهد شد. باید دانست که اگر هدف سفر هیئت ایرانی به نیویورک تبلیغاتی باشد، اثربخش نخواهد بود، اما اگر هدف سفر دیپلماتیک باشد، باید تغییر در رفتار هر دو طرف رخ دهد و نرمش هم صورت گیرد تا مسائل میان ایران و طرف‌های غربی رو به بهبود برود نه این که وضع به گونه‌ای باشد که پس از پایان دیدارها همچنان میان دو طرف روند تنشی وجود داشته باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا