گوناگون

واکنش به سفر روحانی

سفر آقای رئیس‌جمهور به سازمان ملل در آمریکا به پایان رسید.  اما ای‌کاش  به این سفر نمی‌رفت…

محمدعلی ابطحی در روزنامه شرق نوشت: سفر آقای رئیس‌جمهور به سازمان ملل در آمریکا به پایان رسید. خسته نباشند، زحمت زیادی کشیدند؛ اما ای‌کاش رئیس‌جمهور امسال به این سفر نمی‌رفت.

وی نوشت: …وقتی می‌دانیم که قرار نبوده مذاکره‌ای در کار باشد، بهترین راه برای خواباندن این فشار بین‌المللی، پایین‌آوردن سطح مشارکت ایران بود. وزیر خارجه می‌توانست همه کارهایی راکه آقای روحانی کرد، انجام دهد، اما ایران زیر فشار قرار نگیرد. تا بحث رفتن رئیس‌جمهور مطرح شد، سطح توقعات به مذاکره و حل مشکل تحریم پیش رفت؛ همان چیزی که قرار نبود انجام شود و مذاکره صوری به نفع ایران هم نبود….

ابطحی نوشت: …در این سفر اروپا و به‌ویژه فرانسه که از قبل طرحی ارائه کرده بودند و کلی وقت و امید به آن بسته شده بود، به جای ادامه پیگیری عملیاتی آن، موضوع را به دیدار روحانی و ترامپ چرخاندند. تکرار ملاقات‌های آقای مکرون و حتی دیدار نخست‌وزیر انگلیس و صدراعظم آلمان بار سنگینی بر دوش آقای روحانی گذاشت. همه تحت تأثیر این تبلیغات بودند که دنیا بسیج شده تا با دیدار روحانی و ترامپ مشکل را حل کنند و این ایران است که نمی‌پذیرد؛ این به نفع مردم و دولت ایران نبود….

رهبر شکست برجام را به گردن روحانی انداخت

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه ذی‌نفوذ کیهان از نظر بسیاری از مخالفان و موافقان حکومت ایران سخنگوی اصلی نظام و صفحات روزنامه‌اش حاوی جان کلام حکومت در قبال مسائل مختلف داخلی و خارجی است. در حالی که حکومت ایران در آستانه برداشتن گام سومش در خروج از برجام است، شریعتمداری در گفت‌وگو با یورونیوز می گوید که مسئولیت برجام با دولت است نه رهبری.

سئوال: منتقدان رهبر جمهوری اسلامی می‌گویند برجام با اذن رهبر تصویب شد ولی آیت‌الله خامنه‌ای در قبال اذنی که دادند، مسئولیت‌پذیری ندارند و به گونه‌ای موضع می‌گیرند که هزینه‌هایی برجام به گردن دولت بیفتد و اگر هم سود و ثمری داشت، به حساب درایت رهبری گذاشته شود. نظر شما درباره این انتقاد چیست؟

پاسخ شریعتمداری: این یک نوع دروغ‌پردازی است. از نوع دروغ‌های شاخدار هم است. تمام نظرات حضرت آقا هست که گفته‌اند این موارد باید در مذاکرات رعایت می‌شد. ولی آقایان رعایت نکردند. بنابراین چگونه می‌توانند بگویند برجام نتیجه نظر و تصویب رهبری است؟

سئوال: ولی دولت می‌گوید جزء به جزء متن برجام را با رهبری چک کرده است.

پاسخ: نظرات آقا در آن پیام ۹ ماده‌ای هست. ضمنا گفتند ملاحظات مجلس هم باید رعایت شود. کدامش رعایت شد؟ خود آقای ظریف می‌گوید ما رعایت نکردیم. مثلاً رهبری گفتند لغو تحریم‌ها بعد از اینکه ما امتیازات را دادیم، خدعه آمریکاست؛ زیر بار این نروید. ما این جمله را تیتر یک روزنامه‌مان کردیم. ولی آقایان زیر بار رفتند و به حرف‌های رهبری توجه نکردند.

سئوال: پس به نظر شما مسئولیت پذیرش برجام از سوی نظام جمهوری اسلامی، نهایتاً متوجه رهبر ایران نیست؟

پاسخ: نه، مسئولیتش با دولت است.

سئوال: آیا ممکن است حکومت ایران مهلت ۶۰ روزه‌اش را تمدید کند و گام سوم را برندارد؟

پاسخ: نه، تصمیم قطعی گرفته شده است که گام سوم برداشته شود و ایران کاهش مجدد تعهدات برجامی‌اش را اعلام می‌کند.

سئوال: فکر می‌کنید دولت روحانی نهایتاً بتواند برجام را نجات دهد یا قبل از اتمام عمر این دولت، برجام حتی روی کاغذ هم از دست می‌رود؟

پاسخ: خود آقای ظریف گفت تعهد آن‌ها به اندازه جوهر خودکارشان هم ارزش ندارد. همان موقعی که هنوز آمریکا هم از برجام خارج نشده بود، آقای ظریف به دعوت خانم مرکل به مونیخ رفت ولی به هواپیمایش بنزین ندادند. آقای ظریف در انگلیس بود و می‌گفت ما در این کشور یک حساب نمی‌توانیم باز کنیم. از برجام چیزی باقی نمانده است. اروپایی‌ها قطعاً با ترامپ هم‌مسیرند. فقط امیدوارند این وسط از ما فرجه‌ای بگیرند ولی خوشبختانه ایران قاطعانه ایستاده و دیگر اهل مهلت دادن اضافه نیست.

شریعتمداری افزود: از همان موقعی که ترامپ از برجام خارج شد، حضرت آقا بارها فرمودند دیگر به این برجام اعتمادی نیست. بعدش هم به آقایانی که سراغ اروپا رفتند، گفتند سراغ اروپا نروید چون به اروپایی‌ها هم نمی‌توان اعتماد کرد. ولی چون آقا عادت ندارند از قانون عبور کنند، گفتند کار را طبق روال قانونی پیش ببرید ولی از همان اول گفتند به آمریکا اعتماد ندارند. الان هم گفته‌اند که اروپایی‌ها اهل عمل کردن به تعهداتشان نیستند. اما درباره خروج ایران از برجام، این اولتیماتوم‌های شصت روزه، مصداق خروج تدریجی ایران از برجام است. ۶ سپتامبر مهلت بعدی اروپا به پایان می‌رسد. این اولتیماتوم‌ها نشان می‌دهد که ما نمی‌خواهیم به مبانی برجام پای‌بند باشیم چرا که تعهدات برجامی ما در حال کاهش یافتن است. البته بنده خودم معتقدم که دیگر برجامی وجود ندارد. برجام یک جسد متعفن است که باید کسی پیدا شود و دفنش کند.

اعتراف روحانی بعد از شش سال ریاست جمهوری

از کسی که اختیاراتی ندارد، چه مسئولیتی می‌خواهید….هر کس در این کشور رئیس‌جمهور باشد به جایی نمی‌رسد

روحانی طی سخنانی با حمله به باند خامنه ای و دخالت‌های آننان در امور دولت گفت:‌ با این وضع هر کس رئیس‌جمهور شود، موفق نمی‌شود.

روحانی در این سخنرانی خواستار اختیارات لازم شد و گفت:‌ کسی که اختیار ندارد، چه مسئولیتی می‌خواهید؟ اگر دولت اختیار نداشته باشد مردم زندگی خوشی نخواهند داشت.

روحانی افزود:‌ هرکس در این کشور رئیس‌جمهور باشد، ناموفق است و به جایی نمی‌رسد.

روحانی در حالی این سخنان را بر زبان می آورد که خود او از کسانی است که از روزهای پیش از به قدرت رسیدن ملایان و از روزگاری که خمینی در پاریس بود او را همراهی می کرد و در درازای چهل سال حکومت ملایان همواره در رده های بالای حکومت حضور داشته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا