گوناگون

بیش از ۲ هزار قلم داروی قاچاق از عطاری‌ها کشف شد

۲ هزار و ۴۶۹ قلم داروی قاچاق و دست ساز و گیاهان دارویی از واحدهای عطاری کشف و ضبط شد…
به گزارش روز شنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، واحدهای عطاری و گیاهان دارویی از نظردخالت افراد فاقد صلاحیت علمی در امور پزشکی و دارویی، فراورده های قاچاق، فراورده های غیر مجاز، فراورده های دست ساز تقلبی به منظور مبارزه با بیماری ها، فراورده های مخمر و هرگونه تبلیغات غیر قانونی و فریبنده بررسی شدند.

در این بازدیدها کارشناسان مواد غذایی و آرایشی وبهداشتی ۶ واحد عطاری را پایش کردند که دو بازدید منجر به کشف ومعدوم سازی دو هزار و ۴۶۹ قلم داروی قاچاق و دست ساز شد.

به گزارش ایرنا بر اساس امارهای وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی، داروهای طبیعی فقط باید از داروخانه تامین شوند. بنابراین تنها محل رسمی عرضه‌ای که اجازه فروش هر داروی گیاهی، داروی سنتی و مکمل تغذیه‌ای که واجد مجوز از اداره‌کل فرآورده‌های طبیعی باشد، داروخانه است.

بر اساس بخشنامه سازمان غذا و دارو در سال ۱۳۹۸ تمام این فرآورده‌ها باید برچسب اصالت هم داشته باشند و در نتیجه علاوه بر اینکه فروش‌شان در محل داروخانه است، وجود برچسب اصالت هم، ضمانتی بر اصالت محصول است. حتما کدی که روی محصول وجود دارد باید از طریق سامانه اصالت به صورت پیامک یا تماس با شماره‌ای که بر روی برچسب هک شده است، ‌چک شود تا اصالت آن تایید شود. بر این اساس، صرف وجود برچسب بر روی محصول مهم نیست، بلکه باید تایید اصالت را دریافت کرد.

روزنامه مستقل

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا