گوناگون

طالبان مدعی تصرف دو شهرستان تخار افغانستان شد

گروه طالبان مدعی شد شهرستان های «بهارک» و «خواجه غار» استان تخار در افغانستان را تصرف و تلفات سنگینی به نیروهای دولتی وارد کرده اند خبری که وزارت دفاع این کشور با وجود تایید مقامات استانی، رد کرده است…

آریانا نیوز» افغانستان روز دوشنبه از استان تخار گزارش داد که ۳۲ جسد نیروهای دولتی به بیمارستان شهر تالقان انتقال داده شده و ۲۴ تن دیگر از جمله غیر نظامیان هم زخمی هستند.
این منبع افزود: شهرستان بهارک برای دومین بار دست بدست می شود و نیروهای دولتی روز شنبه گذشته موفق شدند مرکز بهارک را از طالبان پس بیگرند اما یکشنبه بار دیگر بدست طالبان افتاد.
همچنین گزارش ها حاکی از آن که در حملات هوایی شب گذشته  در استان تخار ده ها تن از نیروهای مردمی که علیه طالبان می جنگند نیز کشته شده اند.
«جواد هجری» سخنگوی استاندار تخار حمله هوایی به نیروهای خودی را تائید کرده اما تاکنون از میزان تلفات و هواپیماهای مهاجم  که مربوط به ارتش افغانستان یا نیروهای خارجی است، اشاره ای نکرده است.
هجری گفته است که در این حمله بیش از ۱۲ تن از افراد طالبان کشته شده اند.

اما در عین حال وزارت دفاع ملی در اعلامیه‌ای سقوط این دو شهرستان را رد کرده‌است. در این اعلامیه آمده که این ولسوالی‌ها در کنترل نیروهای دولتی است.

برخی منابع داخلی افغانستان شمار تلفات نیروهای خودی در این حمله هوایی را بین ۱۶ تا ۳۰ نفر خوانده اند.
منابع محلی افغانستان همچنین از حمله گسترده طالبان در حومه های شهر «تالقان» مرکز استان تخار خبر داده و افزوده اند: درگیری در «نزدیک آق مسجد» در پنج کیلومتری مرکز شهر ادامه دارد.
طی یک یک ماه گذشته گروه طالبان حملات شدیدی را در استان تخار انجام داده اند که تاکنون درگیری بین دو طرف ادامه دارد.

۱۰۰ عضو طالبان در شبانه روز گذشته کشته شدند
همچنین وزارت دفاع افغانستان با انتشار اطلاعیه ای مدعی شد که ۱۰۰ تن از افراد گروه طالبان را طی ۲۴ ساعت گذشته کشته اند. در اطلاعیه روز دوشنبه وزارت دفاع افغانستان افزوده شده است که این افراد طالبان در حملات هوایی و زمینی نیروهای افغان در مناطق مختلف این کشور کشته شده اند.
براساس اطلاعیه عملیات نیروهای افغان در یک شبانه روز گذشته در استان های «غزنی»، «هرات»، «زابل»، «تخار»، «لوگر « «هلمند»، «کاپیسا»، «بلخ»، «کنر»، «جوزجان»، «بادغیس» و «میدان وردک» راه اندازی کرده بودند که در آن بیش از ۶۰ عضو طالبان هم زخمی شده اند.
استاندار غزنی افغانستان هم از کشته شدن مولوی «عبدالحنان» استاندار خود خوانده طالبان برای این استان در شهرستان «خوگیانی» خبر داده است.
هرچند خبر کشته شدن این مقام طالبان دیروز منتشر شد اما مقامات دولتی افغانستان گفته اند عبدالحنان بعنوان استاندار خودخوانده طالبان برای استان غزنی تعیین شده بود.
از استان «غور» در مرکز افغانستان هم گزارش شده است که مولوی «یاسر» یکی از فرماندهان ارشد طالبان از اثر انفجار بمب جاسازی شده خود آنها با یک تن از ا فرادش کشته شده است.
«عبدالحی خطیبی» سخنگوی استاندار غور مدعی شده است که مولوی یاسر در حومه شهر «فیروز کوه» مرکز این استان کشته شده است.
«اسدالله خالد» سرپرست وزارت دفاع افغانستان دیروز یکشنبه در یکی از رسانه های افغانستان گفت که عملیات علیه طالبان بیش از پیش شدت خواهد یافت.
پس از لغو گفت وگوهای صلح آمریکا و طالبان در قطر طرف های درگیر حملات را شدت بخشیده و در مناطق مختلف افغانستان درگیری ادامه دارد.

ایرنا

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا