دیدگاه‌ها

کلیدواژه طلایی؛ تکذیب می‌شود!

در ایران معاصر، یک واژه سرنوشت‌ساز سال‌هاست برای مسئولان حرف آخر را می‌زند و به تعبیری، به حل‌المسائل همه امور و خبرهایی که به مذاقشان خوش نمی‌آید، مبدل شده است. هر اتفاقی بیفتد، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، حوزه بین‌الملل، هنری تفاوتی ندارد؛ حتی مسائل پیش پا افتاده‌ای در حوزه جامعه از قبیل حوادث طبیعی سروکارشان با این کلید واژه خواهد افتاد. «تکذیب می‌کنیم!»، «تکذیب می‌شود!» و…

بهارنیوز: آقایان خیلی راحت، صورت مساله را، پاک می‌کنند تا بیش از هر گونه پاسخگویی و قبول مسئولیتی، تیر خلاص را به اصل موضوع بزنند. فارغ از موضوعات خاص سیاسی که اصولا دل شیر می‌خواهد با واکنش طبیعی و منطقی مسئولان همراه باشد و عموما کلید واژه «تکذیب می‌شود» را همواره با خود دارند و تکلیف‌شان پیشاپیش معلوم است؛ عاملی که طی یکی- دو دهه اخیر باعث گرایش افکار عمومی برای گرفتن رویدادهای سیاسی از رسانه‌های خارج از کشور شده است. این موضوع در حوزه اخبار بین‌الملل نیز که یک پای آن ایران باشد مصداق دارد و در رسانه‌های داخلی عمدتا به جز روایت رسمی مقامات کشور، روایت دیگری وجود ندارد. حتی استفاده از واژه‌گان و تعابیر در اخبار رسمی داخلی در حوزه‌های سیاسی و بین‌المللی کاملا مدیریت شده است.

در این دو حوزه همواره هر خبر یا رخدادی مغایر با روایت داخلی با کلید واژه «تکذیب می‌شود» همراه است. اما عجیب اینکه طی سالیان اخیر این انحصارگری خبری به حوزه‌هایی همچون اخبار حوادث، هنر، فرهنگ و ورزش هم رسیده است. برای نمونه، در حوزه ورزش موضوع کاملا قابل فهمی که بارها توسط مقامات رسمی کشور بیان شده دال بر عدم رویایی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی، اما مسئولان ورزش اخیرا حتی در موضوع ماجرای جودوکار ایرانی از کلید واژه «تکذیب می‌شود» بهره بردند تا پاک کردن صورت مساله را تنها راه برون رفت خود از مسئولیت‌پذیری بدانند. آنها به راحتی اعلام کردند که ما به جودو کار ایرانی (مولایی) نگفتیم بازی را به حریف خود ببازد!

این روند به حوزه‌های اجتماعی هم رسیده است. همین چند روز پیش استاندار استان مرکزی به سادگی در تلویزیون درباره علت مجروح شدن کارگران معترض هپکو هرگونه حمله به آنان را تکذیب کرد و گفت: دلیل زخمی شدن آنها برخورد آنان با سنگ و آهن در مسیر بوده است! یا یادمان نرفته است در ماجرای سیلاب بهار امسال در شمال و جنوب کشور مسئولان استانی چه حرف‌ها و تکذیب‌های عجیبی که نداشتند. برای مثال وقتی بسیاری از مردم در روستاهای خوزستان از کمبود کمک‌رسانی و امکانات شکواییه‌ داشتند استاندار پس از مدتی «با تکذیب» کل ماجرا حتی عنوان نمود آنقدر خدمات‌رسانی کردیم که صدای مسئولان صلیب سرخ جهانی هم درآمد که چرا ما اینقدر به مردم سیل‌زده کمک می‌کنیم!

همه اینها نشان می‌دهد اگر این کلیدواژه طلایی «تکذیب می‌کنیم» وجود نداشت مسئولان ما چه حال و روزی داشتند! بهانه این یادداشت بیانیه «تکذیبیه» نماینده مجلسی است که خبر آمده بود در خانه‌اش بالغ بر ۲۵۰ هزار یورو و ۴۰۰ میلیون تومان پول نقد توسط سارقان به سرقت رفت اما پس از بازتاب وسیع آن در رسانه‌ها و فضای عمومی و طرح این سئوال کلیدی که منشاء چنین ثروت‌هایی کجاست، با کلید واژه «تکذیب می‌کنم» نماینده مواجه شد و اصل موضوع حاشا شد!

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا