زحمتکشان

کارگران آذرآب اعتصاب برای تعیین تکلیف کارخانه را از سر گرفتند

کارگران کارخانه آذرآب اعتصاب را از سر گرفتند. آن‌ها روز چهارشنبه ۱۰ مهر در میدان صنعت اراک تجمع کرده و خواستار تعیین تکلیف مالکیت و سهامدار شرکت، راه‌اندازی تولید و پرداخت مطالبات خود شدند….

مسئولان استان ۱۰ روز فرصت خواسته بودند تا وضعیت شرکت را روشن و آذرآب را شرکت به شرکت مپنا (مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران) واگذار کنند اما اکنون با گذشت ۲۰ روز اقدامی نشده است. بانک کشاورزی نیز که سهامدار عمده آذرآب است از واگذاری سهام خود خودداری می‌کند.

کارگران شرکت آذرآب در اراک، مرکز استان مرکزی روز ۱۲ شهریور دور جدید اعتصاب و راهپیمایی خیابانی را از سر گرفتند. آن‌ها که نیمی از دستمزد خرداد ماه و دستمزد تیر و مرداد را هم دریافت نکرده‌اند، به نشانه گرسنگی خود و خانواده‌هایشان در میدان مرکزی شهر سفره خالی پهن کردند و روز ۱۳ شهریور به رغم فشارهای امنیتی در خیابان‌های اراک به راهپیمایی پرداختند

در پی چند روز اعتصاب کارگران، علی آقازاده استاندار مرکزی وعده داده بود طی ۱۰ روز وضعیت مالکیت کارخانه ‌آذرآب و سهامدار عمده آن بانک کشاورزی روشن شود. او گفته بود قرار است «تیمی متشکل از معاون اقتصادی استانداری مرکزی، معاون بانک کشاورزی کشور و معاون شرکت مپنا تمامی مسائل مرتبط با آذرآب را از جمله مسائل مالی، بدهی‌ها، امور مالیاتی، طلب‌های شرکت و ظرفیت‌های موجود را بررسی کنند.»

این وعده اما عملی نشد. محمدتقی آبایی مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی عدم تعیین تکلیف مالکیت و سهامدار آذرآب را تائید کرده است.

صنایع آذرآب اراک یکی از بزرگترین شرکت‌های پیمانکاری عمومی ایران در زمینه احداث زیرساخت‌های صنعتی و ساخت پالایشگاه‌ها و کارخانجات است. مشکلات این شرکت بزرگ همراه با شرکت هپکو، دیگر شرکت بزرگ پیمانکاری اراک از میانه دهه ۱۳۸۰ و با خصوصی‌سازی آن آغاز شد. به طور خاص، کارخانه آذرآب از دو سال پیش همانند هپکو با بحران حاد نقدینگی و تولید روبرو شده است.
سایت زمانه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا