گوناگون

اعلام حکومت نظامی در بغداد

عراق از سه‌شنبه گذشته (۹ مهر) بار دیگر شاهد برپایی تجمعات شهروندانش و اعتراض به فساد، بیکاری، نبود برق و نامشخص بودن هزینه درآمدهای نفتی بود…
اعتراضاتی که تا روز گذشته بر حجم آن افزوده شد و کار به جایی رسید که دولت در بغداد اعلام حکومت نظامی کرد. براساس آخرین اخبار اعتراضات استان‌های بغداد، نجف، کربلا، ذی‌قار (ناصریه) و میسان (عماره)، کوت مرکز استان واسط، بابل (حِلّه) و بصره که عموما شیعه‌نشین هستند را دربرگرفته است. برخی منابع خبری گزارش کرده‌اند که این اعتراض‌ها توسط فردی به نام «سید احمد حلو» جوان ۳۷ ساله‌ای رهبری می‌شود که پیش از این و در سال‌های گذشته نیز در اعتراضات معیشتی مردم عراق فعال بوده است. خبرگزاری دویچه‌وله آلمان آمار کشته‌ها تاکنون را ۲۵ نفر و تعداد زخمی‌ها را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده است. مسئله‌ای که با واکنش برخی چهره‌های سیاسی و مذهبی عراق ازجمله مقتدی صدر، عمار حکیم و آیت‌الله سیستانی مواجه شده است. صدر و حکیم از نیروهای امنیتی خواسته‌اند تا با معترضان بدون خشونت برخورد کنند و نماینده آیت‌الله سیستانی هم در خطبه نماز جمعه موضع ایشان را ضرورت اصلاحات و توقف خشونت از هر دو طرف در عراق عنوان کرد. از زمان روی کار آمدن دولت برهم صالح(رئیس جمهور) چنین تظاهراتی علیه دولت حاکم دیده نشده است. نکته دیگر اینکه باتوجه به اینکه اکثر پست‌های حکومتی و پارلمان در دست شیعیان است، در تظاهرات روزهای اخیر بسیاری از شیعیان هم جزء معترضان بوده‌اند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد:
* ‌ ‌رئیس‌جمهور: جوانان عراق خواهان اصلاح و فرصت‌های شغلی هستند و وظیفه ما پاسخ به این خواسته‌های مشروع است * نخست‌وزیر: طرف‌هایی با هدف سیاسی کردن تظاهرات، شعارهای نامتعارف سر می‌دهند * مقتدی صدر: برخورد با معترضان بی‌دفاع را محکوم می‌کنیم * نوری المالکی: معترضان از برخورد با نیروهای امنیتی دوری کنند * عمار حکیم: نیروهای امنیتی با فرزندان ما که همان معترضان هستند، مدارا کنند

جوانان عراقی که در اعتراض به وضعیت معیشتی و نبود فرصت‌های شغلی در برخی شهرهای این کشور دست به تظاهرات زده‌اند، دست‌مایه شبکه‌ها و رسانه‌های خبری اسرائیلی، سعودی و اماراتی شده است. از گزارش‌های متعدد رسانه‌های عراقی و همچنین شعارهایی که معترضان در تظاهرات سر می‌دهند، خواست اصلی آنان رفع مشکلات اقتصادی و در وهله دوم، مبارزه با فساد سیاسی است. رفع بیکاری از مهم‌ترین خواسته‌های جوانان و پس از آن تأکید بر بهبود خدمات دولتی که شامل آب، برق و سایر امور خدماتی دولت می‌شود، از جمله علل اعتراض‌هاست.

آتش زدن پرچم ایران
شبکه خبری «الحدث» عربستان سعودی مدعی شد که تظاهرات کنندگان پرچم ایران را در بغداد آتش زدند و عکس‌هایی را نیز در این زمینه منتشر کردند. خبرگزاری شفقنا دراین‌باره نوشت: «به نظر می‌رسد تصاویر آتش زدن پرچم ایران به سال‌های قبل و زمانی برمی‌گردد که عناصری مجهول‌الهویه و آشوبگر که ارتباطی با معترضان عراقی نداشتند، اقدام به آتش زدن پرچم جمهوری اسلامی ایران می‌کنند». در همین راستا روزنامه اینترنتی «المرصد» عربستان روز پنج‌شنبه با انتشار تصویری از آتش زدن پرچم ایران مدعی شد که این تصویر چند روز پیش در تظاهرات عراقی‌ها گرفته شده، در حالی که روزنامه «الشرق الاوسط» همین تصاویر را در سال گذشته نیز منتشر کرده و مدعی شده بود که تظاهرکنندگان اقدام به آتش زدن پرچم ایران کردند.

اظهارات مقامات عراقی
برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق از تظاهرات کنندگان خواست که خویشتن‌دار باشند و به قوانین احترام بگذارند. او در توییتر نوشت: تظاهرات مسالمت‌آمیز حق قانونی است که برای شهروندان تضمین شده است. رئیس‌جمهور عراق افزود: فرزندان ما در نیروهای امنیتی مکلف‌اند از حقوق شهروندان و حفظ امنیت عمومی پاسداری کنند. جوانان عراق خواهان اصلاح و فرصت‌های شغلی هستند و وظیفه ما پاسخ به این خواسته‌های مشروع است. نخست‌وزیر عراق هم واکنش مشابهی به ناآرامی‌های این کشور و خرابکاری‌هایی که در برخی مناطق رخ داد، نشان داد. عادل عبدالمهدی روز پنج‌شنبه عنوان کرد: طرف‌هایی تلاش می‌کنند از تظاهرات مسالمت‌آمیز عراق بهره‌برداری کنند و به هدف سیاسی کردن تظاهرات، شعار سر می‌دهند. عبدالمهدی در ادامه نسبت به تشدید اوضاع و اغتشاش در تظاهرات هشدار داد و تأکید کرد که دولتش قوانین قاطعی برای جلوگیری از استفاده از خشونت در پیش خواهد گرفت. مقتدی صدر در روز دوم اعتراض‌ها در توییترش گفت: ما نمی‌خواهیم و به سود عراق هم نیست که تظاهرات مردمی به تظاهرات حزبی تبدیل شود، وگرنه به انقلابیون (ائتلاف) الاصلاح می‌گفتیم که بیایند تظاهرات. ما می‌خواهیم مردمی بودنش و مسالمت‌آمیز بودنش کاملاً حفظ شود… ما همچنین تعدی به تظاهرات‌کنندگان بی‌دفاع را که دنبال فساد و خشونت نیستند، رد می‌کنیم». نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق نیز در روز نخست اعتراض‌ها گفت، آنچه در میدان التحریر (بغداد) رخ داد، تأسف‌برانگیز است و به سود هیچ‌کس نیست. از معترضان می‌خواهم که خوددار باشند و به قانون تمکین کنند و مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات را حفظ و از برخورد با نیروهای امنیتی و به خطر انداختن منافع عمومی و خصوصی و تخریب دوری کنند. دستگاه‌های امنیتی هم باید از معترضان و اموال عمومی و خصوصی محافظت کنند. ایاد علاوی، نخست‌وزیر اسبق عراق تظاهرات را حق قانونی مردم دانست به شرط آنکه مسالمت‌آمیز باشد و متعرض اموال عمومی و خصوصی نشود. او خواستار خوددار بودن مردم معترض شد و گفت از خواسته‌های آنان حمایت می‌کند. عمار حکیم (رئیس پیشین مجلس اعلا) هم در روز دوم، معترضان را «فرزندان ما» خواند و خطاب به نیروهای امنیتی گفت، «با فرزندان ما مدارا کنید… به آنها گوش کنید». او طی چند ماه گذشته نیز تلاش کرد که از هواداران خود بخواهد در اعتراض به عملکرد دولت در چندین شهر عراق تظاهرات کنند اما این فراخوان با حضور بسیار کم‌رنگ مردم، شکست خورده بود.

منع آمدوشد
بعد از آنکه در بغداد ممنوعیت تردد افراد و خودروها اعلام شد، مقامات محلی روز پنجشنبه دایره استان‌های مشمول این قانون را افزایش دادند تا بتوانند وضعیت را بیش از پیش کنترل کنند. مقامات عراقی در استان‌های نجف، بابل، میسان و ذی‌قار ممنوعیت آمدوشد اعلام کرده‌اند. برخی منابع از آرام‌تر بودن اوضاع در شهرهای عراق خبر داده‌اند، هرچند که برخی رسانه‌ها مثل العربیه مدعی شده‌اند که معترضان در چند شهر به خیابان آمده‌اند. شبکه العربیه همچنین گزارش کرده که نخست‌وزیر با نماینده معترضان دیدار کرده تا خواسته‌های آنان را بشنود.

موضع آیت‌الله سیستانی
نماینده آیت‌الله سید علی سیستانی در کربلای معلی، در خطبه نماز جمعه دیدگاه مرجعیت عالی در قبال تحولات اخیر عراق را بیان کرد. وی در خطبه نماز جمعه در کربلای معلی گفت: «طی روزهای گذشته تعرضات غیرقابل قبول و محکوم به تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز، نیروهای امنیتی و اموال عمومی و خصوصی در بغداد و شماری از استان‌ها روی داد و تظاهرات در بسیاری موارد و در صحنه‌های دردناک و تأسف‌بار شبیه آنچه در برخی سال‌های گذشته روی داد، به آشوب و برخوردهای خونین کشیده شد که ده‌ها قربانی، شمار زیادی زخمی و مجروح و خسارت‌های زیادی به نهادهای دولتی و… در پی داشت. مرجعیت عالی دینی همواره از جریان‌ها و طرف‌های مختلف که کنترل قدرت را در دست دارند، خواسته که رویکرد خود به مشکلات کشور را تغییر دهند، اقدامات جدی در راه اصلاحات و مبارزه با فساد انجام دهند و از سهمیه‌بندی و رابطه بازی در اداره کشور عبور کنند و به آن‌هایی که مانع از انجام اصلاحات می‌شوند و به این دل بسته‌اند که درخواست‌ها برای انجام آن کاهش یابد نیز هشدار داده که بدانند، اصلاحات یک ضرورت غیرقابل اجتناب است و اگر نشانه‌های درخواست آن برای مدتی کاهش یابد، در زمان دیگری و این بار با قدرت و گستره بیشتری باز خواهد گشت.
ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا