بین‌المللی

اعلام وضعیت فوق آلعاده در اکوادور

به دنبال اعتراض‌های خیابانی بر سر افزایش بهای سوخت در اکوادور و درگیری شدید معترضان با پلیس، رئیس جمهوری این کشور حالت فوق‌العاده اعلام کرد….

به گزارش ایرنا، بحران اقتصادی ناشی از رکود اقتصاد در اکوادور سبب شد که رئیس جمهوری این کشور مجبور شود برای جلوگیری از تشدید ناآرامی های اعتراضی نسبت به بسته اصلاحات مالی دولت، وضعیت فوق العاده اعلام کند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه از کیتو گزارش داد که “لنین مورنو” روز گذشته  به دلیل تشدید تظاهرات مردمی در این کشور به علت برداشته شدن یارانه سوخت از سوی  دولت، مجبور شد برای جلوگیری از آشوب و “محافظت از شهروندان”در این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

در حالی که حمل و نقل جاده‌ای در اکوادور در نتیجه اعتصاب کارکنان این بخش مختل شده و مدارس نیز بسته شده‌اند، لنین مورنو، رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین روز پنج‌شنبه ۱۱ مهر وضعیت اضطراری اعلام کرد. در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۱۱ مهر در مطبوعات اکوادور منتشر شد از قول رئیس جمهوری این کشور آمده است: «به منظور حفظ امنیت شهروندان و جلوگیری از هرج و مرج، در تمام کشور حالت فوق‌العاده اعلام می‌کنم.»

دولت اکوادور که اکنون آماج خشم معترضان واقع شده، در ماه مارس گذشته با هماهنگی صندوق بین‌المللی پول تصمیم گرفته بود که یارانه بنزین و گازوئیل را به کلی حذف کند. این تصمیم به افزایش صد در صدی بهای سوخت و نیز افزایش ۱۲۳ درصدی حقوق گمرکی در کشور منجر می‌شود.

بر اساس توافق‌نامه‌ای که دولت اکوادور با صندوق بین‌المللی پول امضا کرده، این نهاد بین‌المللی باید در عوض حذف یارانه سوخت در طول مدت سه سال ۴.۲ میلیارد دلار به برنامه اصلاحات اقتصادی اکوادور کمک کند. حذف یارانه‌ انرژی بخشی از تعهد دولت نئولیبرال مورنو در اکوادور در برابر وام بانک جهانی.

نرخ تازه سوخت در اکوادور بنا بر برنامه قبلی از روز پنج‌شنبه اعمال شد و معترضان به همین دلیل به خیابان آمدند. بهای یک گالن آمریکایی (۳.۷ لیتر) گازوئیل که تا پیش از این ۱.۰۳ دلار بود، از این روز به ۲.۳۰ دلار رسید. بهای یک گالن بنزین نیز از ۱.۸۵ دلار به ۲.۴۰ دلار افزایش یافت.

در هر گوشه کیتو و همه جای اکوادور تظاهرات برپاست.نزدیک دو هفته است که مردم بزرگراه هایی را که به کلمبیا می روند مسدود کرده اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا