گوناگون

ادامه اعتراض‌ها و درگیری‌های خیابانی در لردگان + فیلم

اهالی روستای چنارمحمودی خشمگین و بهت‌زده‌‌اند و نمی‌دانند چگونه شمار زیادی‌شان به ایدز مبتلا شده‌اند. سه روز است که مردم پس از انتشار شایعات مبنی بر سرایت ویروس ایدز از طریق سرنگ آلوده، تظاهرات می‌کنند. روز شنبه ۱۳ مهر، گروهی از معترضان در برابر فرمانداری و شبکه بهداشت لردگان جمع شدند. تظاهرات دامنه‌دار شد و معترضان تابلوی خانه بهداشت و فرمانداری را پایین کشیدند و دفتر و ماشین امام جمعه را آتش زدند…

بنا به گزارش های رسانه ها از جمله دویچه وله ، در بحبوحه تظاهرات، جعفر مردانی معاون استاندار چهارمحال و بختیاری اعلام کرد که امنیت در لردگان به صورت کامل برقرار است. اما مهدی محمودی چالیطان، نماینده لردگان در شورایعالی استان‌ها به وبسایت “رویداد ۲۴” گفت، اوضاع شهر متشنج است، تیر هوایی شلیک شده و گاز اشک‌آور هم زده‌اند. یرخی از مردم ایلام و اصفهان نیز در فیلم های منتشر شده به حمایت از مردم لردگان برخاستند.

در فیلم‌ها و عکس‌هایی که روز شنبه ۱۳ مهر ماه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دفتر امام جمعه لردگان از سوی معترضان به آتش کشیده است.

این تصاویر همچنین خبر از تخریب برخی از ساختمان‌های دولتی به دست مردم می‌دهند. بر اساس اخبار رسیده از منابع غیر رسمی، نیروهای امنیتی با گلوله‌های ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور به سمت معترضان شلیک کرده‌اند و چند نفر مجروح شده‌اند.

محمدحسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم روز پنج شنبه ۱۱ مهر ماه درباره جزییات ابتلای تعدادی از اهالی روستای لردگان استان چهارمحال و بختیاری به ویروس ایدز گفته بود:

«شایعات پیش آمده مبنی بر اینکه با گرفتن خون این ویروس منتقل شده را شدیدا تکذیب می‌کنیم.»

به گفته قربانی، روستای چنار محمودی شهرستان لردگان هزار و ۸۰۰ نفر جمعیت دارد که به علت مشکلات و نبود رونق اقتصادی و فقر، چیزی حدود ۲۴۰ نفر از اهالی روستا به اعتیاد روی آورده‌اند و از این تعداد نیز ۲۰ نفر معتاد تزریقی هستند.

قربانی عامل شیوع ایدز در این روستا را معتادان تزریقی و رابطه‌های محافظت نشده جنسی دانسته است.

اهالی روستای چنارمحمودی خشمگین و بهت‌زده‌‌اند و نمی‌دانند چگونه شمار زیادی‌شان به ایدز مبتلا شده‌اند. سه روز است که مردم پس از انتشار شایعات مبنی بر سرایت ویروس ایدز از طریق سرنگ آلوده، تظاهرات می‌کنند. روز شنبه ۱۳ مهر، گروهی از معترضان در برابر فرمانداری و شبکه بهداشت لردگان جمع شدند. تظاهرات دامنه‌دار شد و معترضان تابلوی خانه بهداشت و فرمانداری را پایین کشیدند و دفتر و ماشین امام جمعه را آتش زدند.

در بحبوحه تظاهرات، جعفر مردانی معاون استاندار چهارمحال و بختیاری اعلام کرد که امنیت در لردگان به صورت کامل برقرار است. اما مهدی محمودی چالیطان، نماینده لردگان در شورایعالی استان‌ها به وبسایت “رویداد ۲۴” گفت، اوضاع شهر متشنج است، تیر هوایی شلیک شده و گاز اشک‌آور هم زده‌اند.

اکثر خبرها از طریق شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند. طبق اخبار فضای مجازی، نیروهای امنیتی به معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرده‌‌اند. معترضان نیز دفتر و خودروی امام جمعه را آتش زده و تابلوی فرمانداری و اداره بهداشت لردگان را پایین کشیده‌اند. در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که روستای چنار محمودی قرنطینه و رفت و آمد به آن ممنوع شده است.

رسانه‌های رسمی ایران اخبار و تصاویر مربوط به درگیری و ناآرامی در لردگان را به صورتی محدود یا مدیریت‌شده پوشش داده‌اند. خبرگزاری مهر نوشته‌ است “شماری فرصت طلب” می‌خواستند با تعرض به فرمانداری اعتشاش ایجاد کنند. خبرگزاری فارس خبر متشنج بودن اوضاع در لردگان را در قالب “تحریک مردم از سوی برخی افراد” پوشش داد.

معترضان می‌گویند مسئول خانه بهداشت روستای چنارمحمود از سرنگ مشترکی برای آزمایش قند خون اهالی استفاده کرده و علت ابتلای آنها به ویروس اچ آی وی همین است. اما وزارت بهداشت این ادعا را تکذیب می‌کند و می‌گوید که سابقه آلودگی به ۵ تا ۱۰سال قبل بر می‌گردد.

وزیر بهداشت در نامه‌ای به وزیر دادگستری نوشته که شناسایی ابتلا مردم چنار محمود به ایدز مدتی قبل صورت گرفته و ماجرا “جهت حفظ شئونات مردم منطقه” کاملا محرمانه پیگیری شد. در این نامه آمده که “معتادان تزریقی و روابط نامطلوب” کانون آلودگی تشخیص داده شده‌اند. وزیر بهداشت روز شنبه ۱۳ مهر اعلام کرد که سرنگ آلوده عامل شیوع ایدز در چنار محمودی نبوده است.

رئیس کل دادگستری استان چهارمحال پیش از بالا گرفتن اعتراضات مردم گفته که پرونده‌ای در این باره تشکیل و یک بهیار دستگیر شده است.

در شبکه‌های اجتماعی اخبار مربوط به ناارامی‌ها با هشتگ لردگان و چنار محمودی پوشش داده می‌شوند. تصاویر منتشره در توییتر جو متشنج چنار محمودی را نشان می‌دهند. صدای شلیک در فیلم‌ها به گوش می‌رسد. کاربران می‌نویسند با تفنگ ساچمه‌ای به مردم شلیک می‌شود. فیلم‌هایی هم از جابجایی مجروحان به چشم می‌خورند که به طور مستقل قابل تایید نیستند.

در یکی از فیلم‌ها، مردی اهل چنارمحمودی با خشم می‌گوید ۲۰۸ نفر در روستا مبتلا هستند؛ خودش، دخترش، زنش، خواهرش و برادرانش…

شهرام رفیع‌زاده، روزنامه‌نگار می‌نویسد: «مامور یگان ویژه از پشت بلندگو به مردم می‌گوید تجمع شما غیرقانونی است؛ اشتباه نکنید… اعتراض به اپیدمی اچ‌آی‌وی و پنهانکاری مقام‌های مسئول و تبعیض و بی‌توجهی کجاش غیرقانونی است؟»

کاربری می‌نویسد: «الان که شماها آسوده نشستین و لردگان را تماشا می‌کنین ویروس اچ آی وی بیکار ننشسته و داره پیشروی می‌کنه. به این فکر کنید که ج. ا هیچ کاری در برابر کنترلش نخواهد کرد.»

در این میان استاندار چهارمحال و بختیاری به خبرگزاری ایرنا گفته که شرایط لردگان با هوشیاری مردم آرام شده و نیروهای انتظامی در هوشیاری کامل مراقب اوضاع هستند. اقبال عباسی از مردم منطقه به خاطر مخاطرات امنیتی عذرخواهی کرده و گفته که مسئولان مربوطه در جلسه شورای تامین استان، در حال بررسی مسائل امنیتی، اجتماعی و بهداشتی هستند. او گفته است: «یک خرده جریان پیچیده‌ای در دل تجمع مردم به دنبال اهداف خود بود و یکی از دستگیرشدگان فرزند یک ضد انقلاب سرشناس است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا