گوناگون

تورم کدام استان بالای ۵۰ درصد است

در شاخص های تورم مربوط به شهریور ماه گذشته استان های ایلام، کردستان، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی، لرستان و خراسان شمالی دارای تورم بیش از ۵۰ درصد بوده اند

جهان صنعت؛ بر اساس تازه ترین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران بررسی نرخ تورم در شهریور سال جاری در ۳۱ استان نشان می دهد، که نرخ تورم در شش استان ایران از مرز ۵۰ درصد عبور کرده است.

این گزارش حاکی از آن است که در شاخص های تورم مربوط به شهریور ماه گذشته استان های ایلام، کردستان، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی، لرستان و خراسان شمالی دارای تورم بیش از ۵۰ درصد بوده اند.

تورم در این استان ها به ترتیب از این قرار بوده است: ایلام ۵۱٫۹ درصد، کردستان ۵۱٫۱ درصد، چهارمحال و بختیاری و خراسان جنوبی ۵۰٫۳ درصد و لرستان و خراسان شمالی ۵۰ درصد.

در تحولی دیگر دکتر حسین زاده، رئیس مرکز آمار ایران ضمن چندی پیش در مصاحبه ای، روند تورم در مرداد ماه را کاهشی دانسته و گفته بود: «روند کاهشی نرخ تورم نقطه ای از خرداد ماه ١٣٩٨ شروع شده و همچنان تداوم دارد به طوری که با کاهش ١٠,۵ واحد درصدی طی سه ماه از ۵٢.١ درصد در اردیبهشت ١٣٩٨ به ۴١.۶ درصد در ماه جاری رسیده است.»

همچنین بعد از انتشار نتایج مربوط به شاخص مصرف کننده در مرداد ماه امسال که اول شهریور توسط مرکز آمار ایران انتشار یافت مشخص شد که نرخ تورم نقطه‌ای مرداد ماه ١٣٩٨ در مقایسه با ماه قبل ۶,۴ واحد درصد کاهش  یافته است.

‌به گفته وی میزان افزایش شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل  که به «تورم نقطه ای» مشهور است؛ ۴١.۶ درصد می باشد که نسبت به تیر ماه کمی بیش از ۶ درصد کاهش را نشان می دهد.

دکتر حسین زاده  ضمن  اشاره به روند کاهشی نرخ تورم نقطه ای در مرداد ماه ، گفت: این روند کاهشی از خرداد ماه آغاز شده است و روند کاهشی نرخ تورم نقطه ای از خرداد ماه ١٣٩٨ شروع شده و همچنان تداوم دارد به طوری که با کاهش ١٠,۵ واحد درصدی طی سه ماه از ۵٢.١ درصد در اردیبهشت ١٣٩٨ به ۴١.۶ درصد در ماه جاری رسیده است.

به گفته وی:‌ با توجه به اینکه نرخ تورم نقطه ای یک شاخص پیش نگر برای نرخ تورم سالانه است کاهش مداوم آن در سه ماه اخیر می تواند علامت این باشد که در آینده ای نزدیک نرخ تورم سالانه هم روند کاهنده به خود بگیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا