گوناگون

واشنگتن بدنبال ایجاد محدودیت بر توسعه دهندگان نرم افزارهای اجتماعی

در یک نظرسنجی مشخص شد که این قانون بشدت از سوی طرفداران شفاف سازی عرصه دیجیتال حمایت و از سوی غول های بزرگ دیجیتال با سردی مواجه شده است.

اکونومیست شنبه شب گزارش داد که غول های بزرگ عرصه فناوری (شرکت های بزرگ در دره سیلیکون) سیاست جدید دولت و مجلس سنا مبنی بر نظارت بیشتر بر شبکه های مجازی و نحوه ارائه محتوی های تجاری به کاربران را بشدت به ضرر فعالیت اقتصادی خود تفسیر می کنند و خواهان تجدید نظر درباره آن هستند.

ایرنا؛ نشریه اکونومیست چاپ لندن گزارش داد: این لایحه که در مجلس سنا پیشنهاد شده است ، توسعه دهندگان نرم افزارهای اجتماعی  را در معرض یک “نظارت نامحدود”  قرار می دهد که باعث می شود آنها ملزم به رعایت برخی قوانین تجاری-اقتصادی شوند و برای مثال حق پخش خودکار فیلم های تبلیغاتی را نداشته باشند و نهایتا باید محدود به ۳۰ دقیقه در روز باشد. طبق این قانون شبکه های اجتماعی باید در مورد هزینه های کاربران  شفاف سازی کنند.

این قانون”کاهش وابستگی به شبکه های اجتماعی” توسط جاش هاولی سناتور جمهوریخواه از ایالت میسوری مطرح شده است. احتمال کمی وجود دارد که این طرح به قانون تبدیل شود اما والدین نوجوانان نباید ناامید نشوند، حقیقت  سر جای خود باقی است و  طرح هاولی نشان از تغییر رویه واشنگتن علیه بنگاههای بزرگ فناوری دارد. در یک نظرسنجی مشخص شد که این قانون بشدت از سوی طرفداران شفاف سازی عرصه دیجیتال حمایت و از سوی غول های بزرگ دیجیتال با سردی مواجه شده است.

به گزارش ایرنا از وبسایت های (Forbes، CNN و Siliconvalley.com)، دره سیلیکون ( Silicon Valley) نام غیر رسمی منطقه ‌ای در ساحل جنوب شرقی سانفرانسیسکو در حومه شمال کالیفرنیای آمریکا است. بسیاری از شرکت های مطرح رایانه ای جهان در این منطقه قرار دارند و این عامل سبب شهرت این منطقه شده ‌است.

نام دره سیلیکون برگرفته از تعداد زیادی از شرکت‌ های تولید کننده و نوآوران عرصه تراشه های سیلیسیمی در این منطقه است. این منطقه خانه بسیاری از شرکت های بزرگ و شرکت‌ های نوظهور و نوپای تکنولوژی در جهان است. اما در حال حاضر و به طور کلی از این اصطلاح برای نشان دادن بخش فناوری های پیشرفته آمریکا استفاده می شود.

با وجود توسعه سایر مراکز اقتصادی با فناوری های بالا در آمریکا و سراسر جهان، دره سیلیکون همچنان به عنوان یک مرکز پیشرو برای فناوری های نوین، توسعه و حسابداری نزدیک به یک سوم تمام سرمایه گذاری ها در آمریکا به حساب می آید.

جمعیت سیلیکون ولی بین ۳.۵ تا ۴ میلیون نفر بوده و با وجود اینکه تصویری که از این منطقه ترسیم می شود یک منطقه مردسالار است، اما نسبت زنان به مردان در اکثر مناطق سیلیکون ولی؛ حدود ۴۹ درصد است.

این ناحیه در دهه ۱۹۳۰ میلادی تنها گاراژی بود که دو دانشجوی مهندسی دانشگاه استنفورد به نام های دیوید هیولت و ویلیام پاکارد یا همان اچ ‌پی (hp) فعالیت خود را در آن آغاز کردند. این گاراژ در حال حاضر به‌ عنوان نماد دره سیلیکون و محل تولد آن شناخته می ‌شود.

از جمله شرکت‌ های بزرگ مستقر در این منطقه می‌ توان اینتل، ام ای دی، ادوبی سیستمز، اپل، ایسوس، ای بی، گوگل، یاهو، مایکروسافت و اچ پی را نام برد.

به نظر می رسد که واشنگتن با ایجاد نظارت های بیشتر بر سیلیکون ولی در پی ایجاد تسلط بیشتر بر این عرصه مهم از رسانه ها و تکنولوژی های جدید است و از این طریق برنامه های مورد نظر خود را پیش ببرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا