گوناگون

رقم یارانه پنهان فاش شد؛ بالغ بر ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

دولت و مجلس باید یارانه‌های پنهان را به یک‌چهارم کاهش دهند

ستاره صبح، اشاره: پرداخت یارانه پیدا و پنهان در طول ۴دهه گذشته، برای اقتصاد ایران و توسعه کشور به صورت یک اپیدمی درآمده است. هرچند دولت ها و مجلس ها کوشیده اند این بیماری مزمن را از اقتصاد ایران بردارند، ولی در عمل حجم پرداخت یارانه پیدا و پنهان بیشتر شده است. براساس محاسبات سازمان برنامه و بودجه، حجم پرداخت یارانه پنهان که شهروندان ایرانی به ویژه ثروتمندان ۹۶۰هزار میلیارد تومان در سال است. تازه ترین رقم یارانه های پنهان از سوی محمدحسن ابوترابی‌فرد، عضو هیئت عالی حل اختلاف سران قوا اعلام شد. وی این رقم را سالانه بیش از یک تریلیون و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد. گزارش پیش رو به این موضوع اختصاص دارد.

تبدیل تحریم‌ها به فرصت‌ شکوفایی

محمدحسن ابوترابی‌فرد در دومین میز تخصصی «تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو» با اشاره به اهداف دشمن و تحریم کشور اظهار کرد: «دشمن همواره به دنبال این بوده است با اعمال تحریم‌ها، صنعت کشور را نابود کند. هرچند ما در روزهای اول شاهد رکود و تعطیلی برخی صنایع بودیم اما اکنون تمام آمارها حکایت از جهش در تولیدات حوزه‌های مختلف دارد.» وی با اشاره به بازدید خود از کارخانه سایپا گفت: «این مجموعه نیز پس از یک دوران رکود شاهد جهش معناداری در تولید است و پیش‌بینی سایپا این است که تولیدات این شرکت در سال ۹۸ تا ۵۴۰ هزار خودرو افزایش پیدا کند و تهدیدها به یک فرصت تبدیل شود. امروز ما توانسته‌ایم به معنای واقعی تهدیدها را تبدیل به فرصت کنیم. در سال ۹۷ تولید سایپا تا ۷۰۰ دستگاه در روز کاهش پیدا کرده بود، اما در شش‌ماهه نخست امسال تولید بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ دستگاه در روز افزایش‌یافته و حدود سه برابر شده است.امروز با یک جهش معنادار  مواجه هستیم.»

لزوم هدایت منابع به سمت تولید

امام‌جمعه موقت تهران با اشاره به صحبت‌های وزیر صمت در خصوص نیاز به تأمین مالی گفت: «این‌که آقای رحمانی گفتند ما به منابع مالی زیادی نیاز نداریم و فقط سرمایه در گردش می‌خواهیم به معنی این است که در سال‌های قبل سرمایه‌گذاری مناسبی انجام‌شده است. منابع همیشه محدود هستند و مهم این است که سیاست‌گذاران کشور منابع را به سمتی هدایت کنند که اثرگذار و مولد باشد.» ابوترابی‌فرد با بیان اینکه سالانه بیش از یک تریلیون و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می‌شود، گفت: «این رقم در کشور همسایه غربی ما صفر است. دولت و مجلس باید با همکاری یکدیگر حداقل این عدد را به یک‌چهارم برسانند تا اقتصاد کشور ضربه نبیند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا