بین‌المللی

فرانسه همچنان ناآرام است

تظاهرات «جلیقه زردها» در اعتراض به نظام سرمایه‌داری و سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه بار دیگر به درگیری با نیروهای پلیس و دستگیری تعدادی از معترضان منجر شد…

به گزارش روزنامه «لو پاریزین»، تمرکز تظاهر کنندگان در روز گذشته (شنبه) و در چهل وهفتمین شنبه متوالی اعتراض ها شهر “تولوز” بود اما در شهرهای “آمیان” و “بزانسون” نیز درگیری هایی صورت گرفت.

همچنین در پاریس، برگزاری تجمع فعالان زیست محیطی در یک مرکز تجاری واکنش پلیس را به دنبال داشت. این تجمع تا حوالی ساعت چهار بامداد به وقت محلی ادامه داشت.

تظاهرات جلیقه زردها در شهر تولوز با واکنش خشونت‌بار پلیس مواجه شد. شهرهای دیگر فرانسه از جمله «روئن» هم صحنه حضور معترضان و درگیری آنها با پلیس بود.

روز گذشته نیز “توده های(بلوک) سیاه» در صفوف معترضان حضور داشتند.
در شهر “او دو فرانس” زادگاه امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه هم تجمعی برگزار شد؛ ۴۵۰ معترض که ۳۰ نفر آنها را «توده های سیاه» تشکیل می دادند.

برخی اعضای «توده های سیاه» به نمایندگی «مک دونالد» حمله کردند و بنا به اعلام پلیس، ۹ نفر دستگیر شدند.

گزارشی مبنی بر زخمی شدن معترضان منتشر نشده اما یک افسر پلیس بر اثر پرتاب سنگ از سوی معترضان زخمی شد.

در بزانسون نیز از مجموع ۵۰۰ معترضی که به خیابان ها آمده بودند، پنج نفر دستگیر شدند.

بنا بر گزارش ها، پلیس دست کم دو بار از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده است.

در شهر تولوز به عنوان یکی از سنگرهای اصلی جنبش جلیقه زردها، چند صد تظاهرکننده، فعالان ضد نظام سرمایه داری و زیست محیطی راهپیمایی کردند. با نزدیک شدن تظاهر کنندگان به میدان کاپیتول، پلیس با استفاده از گاز اشک آور آنها را متوقف کرد و درگیری ها افزایش یافت.

در شهر مونپلیه نیز ۳۰۰ نفر تظاهرات کردند که بر اساس گزارش ها، سه نفر از معترضان دستگیر شدند.

در شهر پاریس، برخی جلیقه زردها بدون وقوع هیچ گونه حادثه قابل توجهی در مرکز تجاری ایتالیا دست به تجمعی زیست محیطی زدند.

جنبش جلیقه زردها که ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۶ آبان ۹۷) در فرانسه و با جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر شکل گرفته، روز گذشته چهل و هفتمین هفته متوالی خود را سپری کرد.

ناآرامی های ۱۱ ماه گذشته در فرانسه تا کنون ۱۱ کشته برجای گذاشته و طبق آخرین آمارهای رسمی که «کریستف کاستانر»  وزیر کشور فرانسه اعلام کرده، حدود ۲۵۰۰ نفر از تظاهرکنندگان و ۱۷۱۷ نفر از بین نیروهای پلیس در جریان درگیری‌ها زخمی شده اند.

کمتر از ۶ هفته دیگر به سالگرد جنبش جلیقه زردها باقی مانده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا