حقوق بشر

ضرب و شتم مادر سالخورده زندانی سیاسی

ضرب و شتم مادر سالخورده کامران درویشی، زندانی سیاسی در زندان ارومیه…
خبرگزاری هرانا – مادر سالخورده کامران درویشی، زندانی سیاسی زندان ارومیه روز جاری و پیش از ملاقات حضوری با فرزندش توسط مامورین مورد ضرب و شتم قرار گرفت. دلیل این اقدام غیرقانونی، همراه داشتن یک عدد هندزفری رادیو عادی در هنگام ملاقات عنوان شده است. این در حالی است که آقای درویشی برای تحویل گرفتن آن از مسئولین زندان اجازه گرفته بود و به لحاظ قانونی نیز مانعی وجود نداشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۳ مهرماه ۹۸، مادر ۷۵ ساله کامران درویشی، زندانی سیاسی زندان ارومیه توسط ماموران زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

این اقدام مامورین در مقابل زندان و پیش از انجام ملاقات حضوری وی با فرزندش به دلیل همراه داشتن یک هندزفری رادیو صورت گرفته است.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی، “مادر کامران درویشی هنگام بازرسی بدنی توسط علی اکبر پیشاور، یکی از مامورین نام نویسی ملاقات زندان ارومیه و یک مامور زن به دلیل همراه داشتن یک هندزفری رادیو به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. این در حالی است که داشتن هندزفری رادیو در زندان ممنوعیتی ندارد و کامران درویشی جهت تحویل گرفتن آن با مسئولین زندان هماهنگی های لازم را انجام داده بود. در پی این رفتار خشونت آمیز مادر آقای درویشی به بیمارستان منتقل شده است”.

گفته می شود این قبیل برخورد های توهین آمیز با ملاقات کنندگان همزمان با اعمال محدودیت در ملاقات های حضوری طی چند ماه اخیر شدت گرفته است و مدیرکل جدید زندان ارومیه سعی دارد ملاقات حضوری را به طور کامل قطع کند.

کامران درویشی، از اهالی ارومیه در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سال ١٣٩۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، او پس از محاکمه توسط شعبه ٢ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام «ارتباط با یکی از گروه های اپوزیسیون» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

جایی که حتی خودی ها هم اجازه ورود ندارند

نایب‌ رئیس کمیسیون قضایی مجلس ملاها گفته که قوه قضائیه اجازه بازدید از زندان فشافویه را به اعضای این کمیسیون نمی‌دهد. این در حالیست که در این زندان، جنایات تکان دهنده ای علیه زندانیان سیاسی صورت گرفته که آخرین مورد آن قتل فجیع زندانی عقیدتی ۲۱ ساله، علیرضا شیرمحمدعلی بوده است.

به گزارش ایرنا، حدود دو ماه از قتل علیرضا شیرمحمدعلی به دست دو تن از مجرمان خطرناک در زندان فشافویه می‌گذرد. خبر فوت این زندانی ۲۱ ساله، واکنش‌ها و اعتراضات بسیاری مبنی بر درخواست تفکیک زندانیان و بهبود امکانات زندان‌ها و بازدید از آنها را به دنبال داشت.

پیش‌ از این نیز برخی از بازداشتیانی که در این زندان نگهداری می‌شدند، نسبت به وضعیت بد این زندان و عدم اجرای آیین‌نامه تفکیک جرایم در این زندان اعتراض کرده بودند.

علیرضا رحیمی، نماینده تهران و از اعضای کمیته بازدید از زندان اوین بعد از مرگ کاووس سید امامی در بهمن‌ماه ۹۶، به خبرنگار ما می‌گوید: آقای کاظمی از اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، پیگیر بازدید از زندان هستند و جزییات را باید از ایشان جویا شد.

محمد کاظمی، نماینده ملایر دراین‌باره می‌گوید: ما از طریق کمیسیون درخواست بازدید از زندان فشافویه را دادیم، هماهنگی‌ها در این زمینه باید توسط رئیس کمیسیون که با سازمان زندان و آقای جهانگیر در ارتباط‌ هستند، انجام شود. بااین‌حال، تاکنون موفق به بازدید نشده‌ایم و گویا هماهنگی‌ها به‌درستی صورت نگرفته است.

وی درباره زمان درخواست برای بازدید توضیح می‌دهد: بعد از فوت آقای شیرمحمدعلی در زندان فشافویه، من و آقای پورمختار پیگیر بازدید از این زندان بودیم، اما تاکنون موفقیتی حاصل نشده است.

سخنان دردآور مادر علیرضا در مراسم چهلم وی

مراسم چهلمین روز جان باختن علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی جوان که بطرز فجیعی در زندان به قتل رسید، روز جمعه در بهشت زهرای تهران برگزار شد.

مادر علیرضا در این مراسم گفت: …دوربین‌ها روشن بودند، ماموران از مانیتورها شاهد سلاخی کردن بچه من بودند و هم‌چون تئاتر تا آخر و بی‌ آنکه کاری بکنند نشستند و تماشا کردند، چرا در آن ۷دقیقه‌ای که از بچه من خون می‌رفت ماموران نیامدند کاری بکنند؟ در این ۴۰روز از غم رفتن بچه‌ام همه موهای سرم سفید شد، در جوانی پیر شدم، بچه‌ام را خاک کردم اما هنوز منتظرم علیرضا از زندان زنگ بزند، من خواهان محاکمه و مجازات مسببین اصلی قتل پسرم هستم….

برای رها شدن از جهنم زندانی سیاسی را کشتیم

عاملان قتل علیرضا شیر محمد علی (زندانی سیاسی جوان) در دادگاه حود گفتند: برای رها شدن از زندان فشافویه که مانند جهنم بود او را کشتیم.

علیرضا – مقتول- دانشجوی رشته ماشین‌آلات سنگین بود که از بیست وهفتم تیر پارسال به اتهام توهین به مقدسات بازداشت شده بود. این جوان پاکدشتی پس از محاکمه به هشت سال زندان محکوم و از زندان اوین به زندان فشافویه منتقل شده بود.

به نوشته روزنامه دولتی ایران، قاضی این پرونده گفته: این جوان در یک پرونده سیاسی به اتهام توهین به مقدسات به هشت سال زندان محکوم شده بود. وی قبلاً در یک تولیدی پوشاک کار می‌کرد و بعد هم وارد دانشگاه شد اما فریب یک گروه سیاسی را خورده و به‌دنبال انتشار یک عکس در پروفایلش که دارای مضمون توهین به مقدسات بود بازداشت شد. اما بیگناه در زندان کشته شد.

وی افزود: دو متهم مدعی شدند فقط برای رهایی از زندان فشافویه مرتکب قتل شده‌اند و از آنجایی که علیرضا لاغر و ضعیف بوده است او را انتخاب کرده‌اند و بر خلاف شایعات موجود دستی پشت پرده این جنایت نیست.

اعتراف به طرح جنایتکارانه خامنه ای در زندانها

علی مطهری، نائب رئیس مجلس ملاها در یک برنامه تلویزیونی اعتراف کرد که گاهی زندانیان سیاسی را به منظور تنبیه به بند مربوط به تبهکاران، دزدان و قاتلان و قاچاقچیان منتقل می‌کنند.

سازمان عفو بین‌الملل با «شوکه‌آور» خواندن خبر قتل زندانی عقیدتی ۲۱ ساله، علیرضا شیرمحمدعلی، در زندان فشافویه تهران خواستار انجام تحقیقات در این باره شد.

در ایران زندانیان سیاسی برای رسیدن به حقوق و خواسته خود، “تفکیک جرائم” که از ابتدایی ترین حقوق اولیه یک زندانی است، از راه های مختلف اعتراض خود را نسبت به عدم تفکیک جرائم، به گوش مسئولین میرسانند، از دوختن لباهایشان گرفته تا اعتصاب غذای طولانی مدت که منجر به وارد آمدن صدمات جبران ناپذیری بر جسم آنان می شود.

وحید صیادی نصیری یکی از بی‌شمار زندانیان سیاسی بود که در اعتراض به عدم تفکیک جرائم، دست به اعتصاب غذا زد، وحید ۲ ماه در اعتصاب غذا بود که دچار بیماری شده و در نهایت ۲۱ آذر ۹۷ جاودانه شد و داغ ننگی بر پیشانی حاکمیت نهاده شد.

پیکر علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در حالی به خاک سپرده شد که مادر این زندانی تهدید شده‌ بود در صورت اطلاع رسانی و مصاحبه با رسانه‌ها، از دادن پیکر فرزندش به او خودداری خواهند کرد. (فیلم زیر)

زندانی سیاسی علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ساله، روز دوشنبه ۲۰خرداد در زندان فشافویه (زندان مرکزی تهران بزرگ) در یک طرح جنایتکارانه با ضربات چاقو به طرز فجیعی به‌قتل رسید. مهاجمان دو تن از مزدوران رژیم در میان مجرمان خطرناک بودند.

علیرضا شیرمحمدعلی از اهالی نازی‌آباد تهران از اواسط تیرماه گذشته دستگیر و به اتهامات مسخره‌ای مانند توهین به خمینی و خامنه‌ای و تبلیغ علیه نظام به ۸سال زندان محکوم شده بود.

وکیل علیرضا شیرمحمدعلی می‌گوید تعداد ضربات وارد شده به او بیش از ۳۰ ضربه بوده است.

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره جزئیات حادثه قتل وی در زندان فشافویه اظهار می‌کند: علی‌الظاهر در بندی که ایشان حضور داشتند یک سلول انفرادی وجود داشته که دو قاتل در آن بودند. متأسفانه معلوم نیست آن شب چه اتفاقی افتاده که آنها بدون هیچ درگیری قبلی دفعتاً به ایشان حمله می‌کنند و با ضربات متعدد ایشان را به قتل می‌رسانند.

این وکیل دادگستری می‌گوید: گفته می‌شود تعداد ضربات بیش از ۳۰ ضربه بوده است. اما برای اطلاع از تعداد دقیق باید از خانواده پیگیر شوم. اما یک ضربه شدید به قلب و دیگری به شاهرگ بوده است. عرفانیان اظهار می‌کند: معمولاً وقتی درگیری می‌شود یکی دو ضربه می‌زنند، ولی وارد کردن ۳۰ یا ۴۰ ضربه عجیب است. او در پاسخ به این پرسش که چطور دو قاتلی که در سلول انفرادی بودند توانسته‌اند از سلول خارج شوند و شیرمحمدعلی را به قتل برسانند، می‌گوید: من از جزئیات به‌صورت دقیق خبر ندارم، ولی بر اساس اطلاعات موثقم در بندی که مرحوم شیرمحمدعلی حضور داشت یک سلول بوده که دو قاتل داخل آن بودند و همیشه در آن بسته بوده است، اما آن شب آن دو نفر آقای شیرمحمدعلی را به داخل سلول کشیدند و ایشان را به قتل رساندند.

او درباره علت انتقال این زندانی به زندان فشافویه اظهار می‌کند: جرم ایشان امنیتی-سیاسی است، چون قانون بر تفکیک زندانیان تأکید دارد، من نمی‌دانم چرا ایشان را به زندان فشافویه منتقل کردند.

دیدبان حقوق بشر خواستار تحقیق فوری درباره نقش مقامات قضائی جمهوری اسلامی در قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی شد

یک مسئول سازمان دیدبان حقوق بشر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: اینکه یک جوان ۲۱ ساله با اتهاماتی واهی به زندان بیفتد و در زندان جانش را از دست بدهد، فاجعه‌بار است.

وی افزود: به نظر می‌رسد مقامات رژیم ایران از قرار دادن زندانیان سیاسی در کنار زندانیان متهم به جرائم خشن به عنوان تاکتیکی برای افزایش فشار بر زندانیان سیاسی استفاده می‌کنند.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=DVADaJ2igA0

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا