گوناگون

پروانه سلحشوری: نادیده گرفتن سرچشمه‌های فساد اقتصادی، خود فساد است

فساد سیاسی یعنی فقدان فرصت‌های برابر سیاسی، حقوقی، فرهنگی و اقتصادی برای آحاد شهروندان، اینکه عرصه‌های فرهنگی بر مردم تنگ شود و مردم را مخاطب رسانه‌های برون‌مرزی دور کند آیا فساد نیست؟

ستاره صبح، اشاره: هفته گذشته رئیس قوه قضائیه سخن از مبارزه با گلوگاه‌های فساد به میان آورد. برنامه دستگاه قضایی برای مبارزه با فساد با واکنش‌های مختلف روبه‌رو شده است. برخی این اقدامات را امیدوار کننده و مثبت ارزیابی می‌کنند و برخی دیگر می‌گویند باید با ریشه‌ها و سرچشمه‌های فساد مبارزه شود. یعنی همان حرفی که رئیسی در بندرعباس از آن سخن به میان آورد.

در این ارتباط پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران که نطق‌هایش مورد توجه افکار عمومی است، روز گذشته در نطق میان دستور جلسه علنی مجلس گفت: «فساد تنها اقتصادی نیست، بلکه فساد اقتصادی معلول شرایط است و نادیده گرفتن سرچشمه‌های فساد اقتصادی، خود فساد است». وی در نطقش پرسش‌هایی مطرح کرد و در ادامه پرسید: «اینکه مردم نتوانند براساس اصل ۲۷ قانون اساسی تجمع اعتراضی داشته باشند و بعضاً با تهدید مواجه ‌شوند، آیا فساد نیست؟». سلحشوری همچنین به دیدگاه شهید بهشتی و شهید باهنر در راستای تصویب اصل ۲۴ قانون اساسی اشاره کرد و گفت این دو دیدگاه‌شان درباره آزادی بیان مبتنی بر این بود که فرد بتواند مکتوب بنویسد سیستم جمهوری اسلامی را قبول ندارد. وی سرمنشأ و گلوگاه فساد را در عدم آزادی بیان و محرومیت مردم و به ویژه زنان از برخی حقوق‌شان عنوان کرد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد:

پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در نشست علنی روز گذشته مجلس در نطق میان دستور، مشکل پیش آمده برای مردم روستای چنار محمودی لردگان را یادآور شد و از مسئولان خواست با درایت بیشتر به گونه‌ای عمل کنند که التیام‌بخش دردهایشان باشند، نه نمکی بر زخم آنان. وی ادامه داد: هرچند بیش از صد سال است که همه دولت‌ها و شخصیت‌های جویای اعتبار با شعار مبارزه با فساد سر کار می‌آیند و دست آخر حاصلی نداشته…

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس تصریح کرد: هوشیار باشیم که تکرار روند گذشته یک‌صد سال اخیر نباشد. لازمه هوشیاری این است که بدانیم فساد تنها اقتصادی نیست، بلکه فساد اقتصادی معلول شرایط است و نادیده گرفتن سرچشمه‌های فساد اقتصادی خود بزرگ‌ترین فساد است.

وی افزود: فساد سیاسی یعنی فقدان فرصت‌های برابر سیاسی، حقوقی، فرهنگی و اقتصادی برای آحاد شهروندان، اینکه عرصه‌های فرهنگی بر مردم تنگ شود و مردم را مخاطب رسانه‌های برون‌مرزی دور کند آیا فساد نیست؟ اینکه زنان از برخی حقوق خود محروم باشند آیا جلوه دیگری از فساد نیست؟ اینکه مردم نتوانند طبق اصل ۲۷ قانون اساسی تجمع اعتراضی داشته باشند و بعضاً با تهدید و بازداشت مواجه شوند آیا فساد نیست؟

سلحشوری ادامه داد: اینکه بعضی مطبوعات، رسانه‌ها و نمایندگان مجلس آزادی بیانِ نقد مسئولان و نهادها را خط قرمزهای فراتر از قانون تعریف کنند، آیا فساد نیست؟ آیا راهبردهای منزوی کننده و دور کننده ایران از روند توسعه و زدودن فقر و بیکاری از چهره این سرزمین نمی‌تواند مصداقی از فساد باشد؟ آیا این پرسش‌ها نباید آزادانه مورد بحث و بررسی قرار گیرد و پاسخ بگیرند؟ این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: عدم برگزاری دادگاه برای برخی متهمان و محصوران را چگونه می‌توان تعبیر کرد، چرا هر نقدی را مشروط به این کنیم که باید از دیدگاه ما درست و سازنده باشد. شهید بهشتی در جریان تصویب اصل ۲۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی نظریه کمیسیون مربوطه را که توسط شهید باهنر بیان شد، به رأی گذاشت مبنی بر اینکه «آزادی بیان یعنی اینکه کسی بتواند مکتوب بنویسد و بگوید سیستم جمهوری اسلامی ایران را قبول ندارد». (منبع مشروح مذاکرات مجلس بررسی نهایی قانون اساسی جلد اول صفحات ۶۵۰ -۶۵۹) این نظریه شهید باهنر و شهید بهشتی رأی آورد.

وی ادامه داد: این رویکرد بنیان‌گذاران قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی رویکرد واقعی ضد فساد بود. قوه قضاییه نمود عدالت در هر کشور است و باید پرچم‌دار مبارزه با فساد باشد. طبق اصل ۱۵۶ قانون اساسی وظیفه این قوه؛ پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی، تحقق عدالت و پیشگیری از جرم است. در این زمینه چه اقداماتی صورت گرفته است؟ آیا می‌دانید لازمه تحقق وظیفه پیشگیری التزام به همان قرائت شهید بهشتی و شهید باهنر درباره آزادی‌های مدنی است؟

سلحشوری یادآور شد: اینکه علی‌رغم پیوستن به منشور حقوق بشر، کنوانسیون حقوق کودک و تجویز ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی برای اینکه بتوان مانع اعدام زیر ۱۸ سال شد و مبنای دیدگاه علاوه طباطبایی در کتاب عظیم المیزان درباره اینکه سن رشد ۱۸ سال است، اما متأسفانه با صدور و اجرای این احکام هزینه بسیاری به نظام جمهوری اسلامی تحمیل می‌شود. آیا نوع دیگری از فساد نیست؟

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اینکه احکام سنگین زندان برای فعالان مدنی و سیاسی به نوعی صادر شود که رئیس قوه دستور بازنگری دهد، اما نتوان آراء و شعب صادرکننده را به چالش کشید، آیا نوعی از فساد نیست؟

وی معتقد است: مبارزه با فساد نیازمند فهم عمیق از همه ابعاد پیدا و پنهان آن است، هیچ دشمنی برای نظام برآمده از خون هزاران شهید بالاتر از فساد نیست. آمریکا و هر دشمنی بیرون دیگری نمی‌تواند تهدید نظام باشد، بلکه این فساد است که جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند و دشمنان بیرونی با بهره‌گیری از زمینه‌های درونی می‌توانند نظام را به مخاطره اندازند. سلحشوری افزود: رویکرد مغفول مانده بنیان‌گذاران نظام، شهید بهشتی و شهید باهنر که می‌تواند ضامن سلامت و امنیت نظام باشد، در دین ریشه دارد و برگرفته از آیین حکمرانی حضرت علی در نامه بی‌نظیر ایشان به مالک اشتر است که می‌فرمایند: «من از رسول خدا بارها شنیدم که می‌فرمود ملتی که حق ناتوانان را از زورمندان بدون اضطراب نستاند، رستگار نخواهد شد پس درشتی، سخنان تند و ترشرویی ارباب‌رجوع را بر خود هموار و تحمل کن و تنگ‌خویی و خودبزرگ‌بینی را از خود دور ساز تا خدا درهای رحمت خود را بر روی تو بگشاید».

وی تصریح کرد: در نامه مالک اشتر به صراحت آمده که مردم باید چنان امنیتی داشته باشند که بدون لکنت صحبت کنند. اگر من نماینده و آن روزنامه‌نگار و استاد دانشگاه و کارگر و معلم نتوانیم با صراحت وظیفه خود را بیان کنیم، شعار مبارزه با فساد فریبی بیش نخواهد بود.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، گفت: باور مردم و اعتماد به مسئولان در گرو مبارزه با اشکال گوناگون فساد است که در حال از بین بردن اعتماد مردم است. پروانه سلحشوری در پاسخ به انتقادات اخیر در پایان نطق میان دستور خود شعری را قرائت کرد و گفت: کفر چو منی گزاف و آسان نبود، محکم‌تر از ایمان من ایمان نبود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا