اخبار

واکنش‌ها به حمله نظامی ترکیه به سوریه؛ برگزاری نشست فوری شورای امنیت

در پی آغاز حمله ارتش ترکیه به خاک سوریه، و واکنش ها به این حمله، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه ۱۸ مهر نشست اضطراری برگزار می‌کند. این نشست محرمانه بوده و پشت درهای بسته انجام خواهد شد.

واکنش‌ها به حمله نظامی ترکیه به سوریه

در پی اعلام تصمیم واشنگتن مبنی بر خارج کردن نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر از آغاز حمله ارتش کشورش به خاک سوریه تحت نام «عملیات چشمه صلح» خبر داد.

مصر خواستار نشست فوری اتحادیه عرب شد

وزارت خارجه مصر به حمله ترکیه به سوریه واکنش نشان داد.

به گزار ش خبرگزاری مهر، در بیانیه وزارت خارجه مصر آمده است: این نقض آشکار حاکمیت کشور عربی برادر و سوء استفاده از شرایط و تحولات آن است. این مغایر با قانون بین المللی است. جامعه بین الملل به ویژه شورای امنیت باید به مسئولیت خود عمل کند و با این تحول خطرناک که امنیت و صلح جهانی را به مخاطره می اندازد، مقابله کند و مانع از تلاش هایی که در راستای اشغال اراضی سوریه و تغییر بافت جمعیتی ساکنان شمال سوریه است، شود.

وزارت خارجه مصر درباره تبعات خطرناک اقدام ترکیه علیه تمامیت اراضی سوریه و روند سیاسی آن هشدار داد.

مصر خواستار نشست فوق العاده اتحادیه عرب برای بررسی تحولات و راههای محافظت از حاکمیت سوریه و تمامیت ارضی آن شد.

ترامپ: حمله فکر بدی بود

به گزارش یورونیوز، دونالد ترامپ چند ساعت پس از اعلام آغاز حمله ترکیه به سوریه گفت که این اقدام آنکارا «ایده بدی» بوده و مورد تأیید ایالات متحده نیست.

رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای در همین زمینه که کاخ سفید آن را منتشر کرد، ضمن دعوت دولت آنکارا به «حفاظت از اقلیت‌های دینی» گفته است: «این حمله مورد تأیید ایالات متحده نیست و آمریکا به ترکیه صراحتا گفته که این عملیات ایده بدی بوده است.»

آقای ترامپ در بیانیه خویش می‌افزاید: «ترکیه گفته است که در جریان عملیات نظامی خود در خاک سوریه مراقب اقلیت‌های مذهبی از جمله مسیحیان خواهد بود و اطمینان داده است که این اقدام نظامی منجر به بحران انسانی نخواهد شد. ما هم از آنها می‌خواهیم که به این تعهد خود عمل کنند.»

در بیانیه رئیس جمهوری آمریکا در مورد عملیات ارتش ترکیه علیه کردهای سوریه همچنین آمده است: «ترکیه از طرف دیگر مسئولیت دارد که از این پس همه اعضا گروه دولت اسلامی (داعش) را که هم‌اکنون زندانی هستند، همچنان در حبس نگه دارد تا آنها به هیچ نتوانند بار دیگر این گروه را متشکل سازند.»

روسیه: دخالت نمی‌کنیم

به دنبال آغاز حمله ارتش ترکیه به شمال شرقی سوریه، ولادیمیر دژاباروف، معاون اول کمیسیون روابط خارجی مجلس روسیه، دوما گفت کشورش در مناقشه نظامی میان ترکیه و سوریه دخالت نمی‌کند.

خبرگزاری ریانووستی روسیه با نقل این اظهارات این مقام روسی همچنین از قول او نوشت: «حمله نظامی ترکیه می‌تواند به عنوان دست‌اندازی به حاکمیت ملی سوریه تلقی شود.»

پیش از این ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در گفتگوی تلفنی با اردوغان وی را از «هر گونه اقدامی که در روند صلح این کشور اختلال ایجاد کند» بر حذر داشته بود و از وی خواسته بود پیش از هر اقدامی درباره آن بیشتر «فکر» کند.

ارتش ملی سوریه: به کردها رحم نمی‌کنیم

نیروهای ارتش ملی سوریه («ارتش آزاد» سابق) که ترکیه از آنها پشتیبانی می‌کند، از تصمیم دولت آنکارا برای حمله به سوریه استقبال کردند.

شورشیان سوری مورد حمایت ترکیه روز چهارشنبه اعلام کردند جنگجویان این گروه به نیروهای گروه ی‌پ‌گ، یگان‌های مدافع خلق «رحم نخواهند کرد» و با «مشت آهنین» به آنها ضربه خواهند زد.

مسئولان ارتش ملی سوریه در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه در این زمینه منتشر کردند ضمن اعلام این که کردها برای آنها «راه دیگری باقی نگذاشته‌اند، خطاب به نیروهای تحت امر خود نوشتند: «با مشت محکم به آنها ضربه بزنید و با آتشی که بر سرشان می‌ریزید، مزه جهنم را به آنها بچشانید.»

ارتش ملی با این حال در این بیانیه از نیروهای خود خواسته است تا به غیرنظامیان و کسانی که به آنها یاری می‌رسانند کاری نداشته باشند.

اتحادیه اروپا: عملیات را متوقف کنید

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا ضمن دعوت از ترکیه به خویشتنداری، از این کشور خواست عملیات نظامی در خاک سوریه را متوقف کند. او روز چهارشنبه خطاب به مقام‌های آنکارا گفت: «اگر هدف از این نقشه شما ایجاد به اصطلاح منطقه امن باشد، انتظار نداشته باشید که اتحادیه اروپا هزینه‌ای برای آن بپردازد.»

ناتو: ترکیه سنجیده رفتار کند

ینس استولتنبرگ، رئیس پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ساعاتی پس از اعلام آغاز حمله ارتش ترکیه به شمال شرقی سوریه گفت: «امیدوارم عملیات ترکیه در سوریه سنجیده و متناسب باشد.»

بیانیه مشترک تروئیکا و درخواست برای تشکیل جلسه شورای امنیت

کشورهای عضو تروئیکای قدرتمند اروپایی یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا قصد دارند در واکنش به حمله ترکیه به سوریه، بیانیه مشترکی صادر کنند.

دولت فرانسه روز چهارشنبه از جانب خود حمله ترکیه به خاک سوریه را به شدت محکوم کرد و املی دومونشالن، وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه گفت که این عضو شورای امنیت به همراه عضو دیگر آن یعنی بریتانیا قصد دارند برای بررسی موضوع حمله ترکیه به سوریه، از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست برگزاری نشست اضطراری کنند.

فرانسه پیش از آغاز حمله ترکیه از احتمال چنین اقدامی ابراز «نگرانی شدید» کرده بود.

دولت آلمان نیز در واکنشی منفی به حمله ترکیه به سوریه خواستار توقف این اقدام شد. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در این زمینه گفت: «عملیات ترکیه منجر به بی‌ثباتی بیشتر منطقه شده و ممکن است حتی به تقویت گروه دولت اسلامی (داعش) بینجامد.»

هلند سفیر ترکیه را احضار کرد

برخی از دیگر کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و دانمارک نیز از حمله ترکیه ابراز نگرانی کردند.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا گفت که این عملیات به «بی‌ثباتی» منطقه دامن زده و به شهروندان غیرنظامی آسیب خواهد رساند.

وزیر امور خارجه دانمارک هم با «تأسف‌بار» و «اشتباه» خواندن تصمیم دولتمردان ترکیه به انجام عملیات نظامی در خاک سوریه گفت: «این تصمیم پیامدهای جدی برای شهروندان داشته و بر مبارزه با داعش نیز تأثیر [منفی] خواهد گذاشت.»

در میانه واکنش‌های شفاهی اروپاییان به حمله ترکیه، دولت هلند در اقدامی دیپلماتیک سفیر ترکیه را احضار کرد.

وزارت امور خارجه هلند بعدازظهر چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد سفیر ترکیه در این کشور را در اعتراض به ورود ارتش این کشور به خاک سوریه احضار و مراتب اعتراض خود را به این رفتار دولت آنکارا به وی ابلاغ کرده است.

تهدید سوریه علیه ترکیه پیش از حمله

روز چهارشنبه پیش از اعلام حمله، دولت سوریه ترکیه را تهدید کرد در صورتی که در خاک این کشور اقدام نظامی انجام دهد از همه ابزارهای خود برای مقابله با آنکارا استفاده می‌کند.

خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد که دولت سوریه شدیدا اظهارات مقامات ترکیه‌ای را محکوم می‌کند و خواهان پایان دادن تجمع نیروی نظامی پشت مرزهای این کشور شد.

این گزارش که به نقل از یک منبع در وزارت خارجه سوریه منتشر شده در ادامه می‌افزاید: «تجمع نظامیان ترکیه در مرزهای سوریه، نقض فاحش حقوق بین‌الملل و همچنین قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد به شمار می‌رود.»

دمشق همچنین با «خصمانه خواندن» اقدامات رجب طیب اردوغان، آن‌را مهر تاییدی بر امیال توسعه طلبانه ترکیه در اراضی سوریه دانست. در ادامه این گزارش دولت سوریه ضمن تاکید بر حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی خود، به آنکارا هشدار داد: «اگر اردوغان دست به حمله به خاک سوریه بزند، نه تنها خود را در کنار تروریست‌ها قرار می‌دهد که جایگاه خود را به عنوان ضامن مذاکرات آستانه از دست می‌دهد و این ضربه‌ای مهلک به روند سیاسی حل بحران سوریه خواهد بود.»

این منبع در وزارت خارجه سوریه همچنین با انتقاد از گروه‌های کردی افزود: «ما پیشتر بارها به گروه‌های کردی درباره پیامدهای تکیه کردن به آمریکا هشدا داده بودیم و از آنها خواسته بودیم به ابزاری در خدمت سیاست‌های آمریکا علیه وطنشان نباشد ولی این گروه‌ها به این هشدارها توجهی نکردند و به ابزاری در دست بیگانگان تبدیل شدند.»

گروه‌های کرد خودمختار در شمال شرق سوریه امروز چهارشنبه در پی تهدیدهای ترکیه برای آغاز عملیات نظامی، بسیج عمومی در این مناطق اعلام کرده‌اند.

ترکیه چند هفته‌ای بود که بر لزوم اقدام نظامی علیه گروه‌های کرد در شمال شرقی سوریه تاکید می‌کرد. دونالد ترامپ دو روز پیش در چندین توییت تاکید کرد وقت آن فرارسیده آمریکا سربازهای خود را از سوریه خارج کند و به آنچه او «جنگ‌های بی‌پایان» خوانده خاتمه داده شود.

شواری امنیت به درخواست اروپایی‌ها نشست فوری برگزار می‌کند

در پی آغاز حمله ارتش ترکیه به خاک سوریه، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه ۱۸ مهر نشست اضطراری برگزار می‌کند.

خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر به نقل از چند دیپلمات اروپایی که از آنها نام نبرده است نوشت که این نشست محرمانه بوده و پشت درهای بسته انجام خواهد شد. این دیپلمات‌ها گفته‌اند که نشست روز آینده ۱۵ عضو دائم و موقت شورای امنیت برای بررسی حمله ترکیه به سوریه به درخواست پنج عضو اروپایی این شورا یعنی بریتانیا، فرانسه، آلمان، بلژیک و لهستان برگزار می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا