گوناگون

بیماری کمترین درد مردم

مدتی است که جامعه ملتهب از انتشار خبری در فضای مجازی در مورد ابتلای تعدادی از اهالی شهرستان لردگان به ویروس ایدز از طریق سرنگ آلوده غربالگری قندخون می‌باشد. این خبر با روح، روان و جسم مردم در ارتباط است.

مستقل، پروین گنجی: در باب حساسیت این موارد؛ کارآیی، اثرگذاری و میزان عمل به شعارهای انسانی دستگاه‌های مرتبط اعم از دولت، مجلس، مطبوعات، سازمان‌های مردم نهاد و احزاب و سیاسیون توسط افکار عمومی محک زده می‌شود.

شواهد نشان می‌دهد، رسانه ملی و سایر مطبوعات باز چند قدم عقب‌تر از مردم دست و پاشکسته حتی توان اطلاع رسانی دقیق به مردم را نداشتند و ناخودآگاه برای رسانه‌های بیگانه خوراک تهیه نمودند. شنیدیم خبرهایی که تفاوت عمیقی میان محتوا و آمار و ارقام آن‌ها داشتند.

گاه علت بیان شده را شایعه و گاه واقعیت جلوه دادند این درحالی است که رد شایعات درپی اطلاع‌رسانی شفاف بوجود می‌آید. یک نفر می‌گوید ۵۰۰ نفر به خاطر استفاده از یک سرنگ مشترک در مرکز بهداشت مبتلا به ایدز شدند. دیگری می‌گویند ۴۰۰ نفر. آن یکی می‌گوید ۳۰۰ نفر. یکی می‌گوید از ۱۳۰ دانش‌آموز با لوازم آلوده تست قندخون گرفتند و همگی آلوده شدند. اما اصل ماجرا چیست؟

این حجم از شایعه پراکنی و جوسازی و بازی با اعداد تقصیر کیست؟!

رسانه‌های داخلی بجای شفاف‌سازی درخصوص مقصر، اعلام انزجار از وی و دادن آرامش بعد از التهاب، به واکنش مقام‌های کشور اشاره کردند و آوردند که مقام‌های وزارت بهداشت شایعه نقش داشتن نظام سلامت، در ابتلا به این ویروس را تکذیب کردند. اما مطبوعات که طبق عادت بخصوص به گاه نزدیک شدن انتخابات سهم خواهی‌شان خون بهای مردم است، با اندکی تامل در محتوای آن‌ها درمی‌یابیم که رسانه‌های اصولگرا و اصلاح طلب بجای دفاع از آبرو و حق مردم در جولانگاه اتهام به مردم و رفع اتهام دولتیان به سر بردند به طوری که اصل ماجرا فراموش نمودند.

در این مورد شاهد پاس‌کاری سطحی مجلس و دولت نیز بودیم. بعد از گذشت مدت زمانی، بالاخره مجلسیان زحمت کشیدند و بیان نمودند: “خبر انتشار بیماری ایدز در بین مردم محروم چنارمحمودی لردگان موجب تاسف و حیرت است. از وزیر محترم بهداشت و درمان می‌خواهیم سریعأ موضوع و فاجعه احتمالی در روستای چنار محمودی لردگان چهارمحال بختیاری را پیگیری و اطلاع رسانی کنند.”

تا کنون مهمترین اقدام دولت نیز رفع اتهام از وزارت بهداشت و درمان و ذکر اعتیاد و رفتارهای پرخطر جنسی به عنوان دلیل ابتلاء به ایدز در روستا بود. این بیان ناشیانه چنان آبرو و عزت نفس مردم را نشانه رفت که مردم بیماری یادشان رفت و در غم آبروی از دست رفته سردر گریبان فرو بردند. به راستی مردم و نظام تا کی باید تاوان ضعف مدیریت‌ها را بدهد؟.

راستی سری هم به سازمان‌های مردم نهاد و سیاسیونی بزنیم که گاه وضعیت کشور را برای یک موضوع کوچک که اغلب علت اتفاق افتادنش هم مشکوک بوده، ملتهب نموده و به قول معروف فضای مجازی را لبریز می‌کنند از پست و کامنت که انسانیت به خطر افتاد، چه شده؟

ورق برگشت! ندیدند چطور یک نسل صاحب آبرو و عزت بی‌آبرو شد؟ بدون شک همه ما و این مردم نجیب خواهان سربلندی نظام هستیم اما این بزرگواران می‌توانستند حداقل یک وزیر یا مدیریت ارشد مقصر را نشانه روند. اما سلبریتی‌ها، بهتر بود از سطحی‌اندیشی به عمق و ماندگاری، از دنیای سرگرمی و فراغت به دنیای معنویت و معرفت، از دنیای شهرت و مصرف‌گرایی به دنیای مسئولیت شناسی سیر می‌نمودند، آن‌گاه ضمن پایبندی به اصول نظام، بر بی‌درایتی مسببان فریاد و بر روح زخمی مردم مصیبت دیده التیامی می‌شدند.

بیاید به بازی‌های رسانه‌ای و گروکشی سیاسی پایان دهیم. بی‌تعارف روی سخنم با رسانه‌ها و مسئولین است. چرا مشغول راه رفتن روی اعصاب و روان مردم نجیب هستید؟ چرا بجای انجام وظیفه در اطلاع‌رسانی شفاف، بجای آرامش بخشی به ملت ایران با اظهارات بی‌مایه وجنجالی که گاهی بوی تبلیغات انتخاباتی از آن به مشام می‌رسد، نمک بر زخم مردمان با غیرت ایران علی‌الخصوص قوم بختیاری می‌پاشید؟ به قول امام حسین اگر دین ندارید آزاده باشید، اگر عرضه و توان التیام درد ندارید با گروکشی سیاسی روح وروان مردم را هدف قرار ندهید و آبرو و عزت مردم نبرید؟

کجای دنیا چنین موضوعی التهاب آمیزی بعد نزدیک یک هفته درخصوص علت منتشره بدون پاسخ می‌ماند؟ چرا با غرور و شرافت و آبروی مردمی بازی می‌کنید که تاریخ ایران دلاوری مرد و زنش را بر تارک خود به افتخار ثبت نمود؟

این مردم راست قامتانه بر موضع منطقی خود که دفاع از نظام و انقلاب است پا می‌فشارند اما مسئولین کمی شرم کنند از کرده خویش!

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا