گوناگون

مجلس اول با وجودی که فیلتر و شورای نگهبان وجود نداشت، بهترین مجلس پس از انقلاب بود

مجلس اول در سال ۱۳۵۸ در شرایطی که تنها یک سال از انقلاب گذشته بود، شکل گرفت و به اذعان بسیاری از صاحب‌نظران این مجلس و پس از آن مجلس سوم، بهترین مجالس پس از انقلاب به شمار می‌آیند؛

ستاره صبح، اشاره: اما در جریان برگزاری مجلس چهارم، شورای نگهبان تفسیرش از اصل ۹۹ که وظیفه این شورا را نظارت می‌داند به مراحل تأیید و رد صلاحیت کاندیداها تسری داد. موضوعی که مناقشه بر سر آن آغاز شد و همچنان ادامه دارد. رد صلاحیت کاندیداها دغدغه کنشگران، فعالان سیاسی، مطبوعاتی، نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی و… شده است.

در همین ارتباط حسن روحانی روز گذشته در جلسه هیئت دولت در بخشی از سخنان خود دور اول مجلس شورای اسلامی را به بهترین مجلس ادوار تاکنون عنوان کرد و دلیل آن را حضور تمامی گرایش‌ها و جناح‌های سیاسی و عدم وجود فیلترهای نظارتی حذف کننده و نهادهایی مانند شورای نگهبان دانست.

وی در این جلسه گفت: «در دور اول مجلس، نظارت به صورت کنونی وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند و ثبت‌نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت‌نام کردند. همچنین گروه‌هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت‌نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود».

سخنان روحانی در شرایطی مطرح می‌شود که هر چه به انتخابات دور یازدهم مجلس نزدیک‌ می‌شویم، انتقاد احزاب و گرایش‌های سیاسی به فیلترهای جناحی دستگاه نظارت بر انتخابات بیشتر می‌شود. بسیاری از اصلاح‌طلبان بر این عقیده‌اند که برخلاف آنچه سخنگوی دستگاه نظارت مدعی آن است، این اصلاح‌طلبان هستند که همیشه در فهرست رد صلاحیت‌ها قرار می‌گیرند و جناح اصولگرایان تحت هر شرایطی می‌توانند در انتخابات حاضر باشند. گفتنی است حسن روحانی از مجلس اول تا پنجم نماینده مجلس بود و آشنایی عمیق به کارکرد پارلمان دارد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد:

حجت‌الاسلام حسن روحانی روز گذشته در جلسه هیئت دولت گفت: همه آمار و شرایط نشان می‌دهد، مسیری که ملت، نظام، رهبری، نیروهای مسلح و همه جناح‌ها انتخاب کرده‌اند، درست است و باید با وحدت، اتحاد و یکپارچگی این مسیر را ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور افزود: ملت بزرگ ایران با مقاومت، نشاط، کار و تلاش و فداکاری حداکثری توانستند تحریم حداکثری و تروریسم اقتصادی را شکست دهند. مردم ایران در این یک سال و نیم گذشته کمر دولت آمریکا را شکستند و تردیدی وجود ندارد که امروز قدرت ایران از هر زمان دیگر بیشتر است…

روحانی با اشاره به ضرورت هوشیاری نسبت به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در ماه‌های آینده به عنوان یک حرکت بزرگ سیاسی در کشور، گفت: همه آن‌هایی که مسئول اجرا و نظارت هستند، باید کاری کنند که نشاط سیاسی مردم افزایش پیدا کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه پیروزی این جناح و یا آن جناح مهم نبوده، بلکه باید اجازه دهیم، ملت پیروز شود، تأکید کرد: باید بگذاریم همه جناح‌ها، احساس پیروزی کنند؛ باید به همه فرصت دهیم تا در این اجتماع شرکت کنند.

روحانی با اشاره به اینکه بهترین مجلس در طول تاریخ انقلاب اسلامی مجلس اول بود، اظهار داشت: در آن مجلس، نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند و ثبت‌نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت‌نام کردند. همچنین گروه‌هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت‌نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: نباید این‌قدر سختگیری کرده و فشار بیاوریم و فکر کنیم هرچه این فیلتر را تنگ‌تر کنیم، نتیجه مثبت‌تری خواهد داشت. دکتر روحانی افزود: مردم خودشان خوب می‌فهمند و بهترین‌ها را انتخاب می‌کنند، به ویژه در انتخابات مجلس شورای اسلامی که عمدتاً محلی بوده و مردم کاندیداها را بهتر می‌شناسند و انتخاب می‌کنند.

رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد در انتخابات آینده همه به نشاط سیاسی رسیده و با برگزاری انتخابات خوب بار دیگر آمریکا و دشمنان ملت ایران شکست حتمی بدهیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا