گوناگون

کردهای سوریه مانع از پیشروی ارتش ترکیه شدند

کردهای سوریه مانع از پیشروی ارتش ترکیه شدند.دیده‌بان حقوق بشر سوریه این موضوع را تأئید کرده. وزارت دفاع ترکیه اما ادعا می‌کند که پیشروی ادامه دارد. عربستان و متحدانش حمله ترکیه به سوریه را محکوم کردند….

به گزارش سایت زمانه، نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کردند یگان‌های مدافع خلق کرد پیشروی نیروی زمینی ارتش ترکیه در استان‌های رقه و حسنکه در شمال و شرق سوریه را با وجود آتش سنگین توپخانه و بمباران گسترده توسط جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش ترکیه در چندین جبهه متوقف کرده‌اند.

 مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«از این لحظه پیشروی [ارتش ترکیه] متوقف شد.»

شامگاه گذشته چند ساعت بعد از بمباران گسترده مناطقی در شمال شرق سوریه، نیروی زمینی ترکیه از مرز عبور کرد و از چهار محور – دو نقطه نزدیک تل‌أبیض و دو نقطه نزدیک به رأس‌العین – وارد خاک ترکیه شد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شخصاً هدایت عملیات «چشمه صلح» علیه کردهای سوریه را به عهده دارد.

 صبح پنجشنبه ساعتی پیش از پیام مصطفی بالی، وزارت دفاع ترکیه با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرد حملات هوایی و زمینی شب گذشته علیه یگان‌های مدافع خلق کرد در شمال استان‌های رقه و حسکه در سوریه موفقیت‌آمیز بود و این مناطق به تصرف نیروهای ترکیه درآمد.

خبرگزاری رویترز اعلام کرد تکاوران و نیروهای ویژه ارتش ترکیه با حمایت هوایی جنگنده‌های این کشور به پیشروی در مناطق شرقی رودخانه فرات ادامه می‌دهند و تاکنون موفق شده‌اند حداقل دو روستا را در نزدیکی شهر «رأس‌العین» تصرف کنند.

در نخستین مرحله تهاجم نظامی ترکیه به کردهای سوریه با رمز «چشمه صلح» تمرکز ارتش ترکیه بر تصرف یکصد کیلومتر از مناطق کردنشین در حدفاصل بین تل‌ابیض و رأس‌العین است. وزارت دفاع ترکیه بامداد پنجشنبه ۱۸ مهر/۱۰ اکتبر مدعی شد ۱۸۱ موضع را در شمال سوریه مورد حمله قرار داده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن اعلام کرده است که پیشروی ارتش ترکیه با وجود آتش سنگین توپخانه و بمباران‌های هوایی در چندین جبهه متوقف شده است. شمار یگان‌های مدافع خلق کرد از نیروهای ارتش ترکیه بیشتر است اما مختصات جغرافیایی و تجهیزات ارتش ترکیه، این برتری را جبران می‌کند.

نیروهای سوریه دموکراتیک مهم‌ترین متحدان آمریکا در جنگ با داعش در خاک سوریه، همه اقدامات خود علیه داعش را متوقف کرده‌اند. یکی از سخنگویان نیروهای دموکراتیک سوریه گفت یگان‌های مدافع خلق کرد می‌بایست بر دفاع از مردم کرد در شمال شرقی سوریه در برابر تهاجم ارتش ترکیه متمرکز شوند. در اردوگاه الهول و در زندان‌های مناطق کردنشین بیش از ۷۳ هزار نفر از داعشی‌ها و خانواده‌هایشان به سر می‌برند.

اردوغان روز گذشته اعلام کرد هدف از عملیات «چشمه صلح» جلوگیری از ایجاد یک کریدور تروریستی در مرزهای جنوبی ترکیه و ایجاد منطقه امن برای اسکان دادن پناهجویان سوری است. اتحادیه اروپا سالانه شش میلیارد دلار برای تأمین هزینه پناهجویان سوری به ترکیه می‌پردازد با این هدف که آنکارا از ورود پناهجویان به کشورهای اروپایی جلوگیری کند. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد اتحادیه اروپا هزینه منطقه امن در شمال سوریه را پرداخت نمی‌کند.

کشورهای متحد عربستان حمله ترکیه به خاک سوریه را تجاوز نامیده و آن را محکوم کرده‌اند. اردن و عراق و لبنان نیز خواستار توقف این حمله شده‌اند. عربستان اعلام کرد:

 «تجاوز ترکیه، بر تلاش‌های مبارزه با تروریسم، تأثیر منفی بر جا خواهد گذاشت و پادشاهی سعودی آن را تجاوز آشکار به وحدت و استقبال و حاکمیت سوریه می‌داند.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا