گوناگون

نگرانی جدی از فرار تروریست‌های داعش از زندان کردها

در همین حال اصرار دونالد ترامپ ریاست جمهوری آمریکا بر آن است که ترکیه باید مسئولیت زندانیان داعشی و خانواده‌هایشان را بر عهده بگیرد. ولی این که دقیقا چه بر سر آنها خواهد آمد هنوز نامشخص است و نگرانی‌های زیادی پشت این تغییر سیاست ناگهانی ترامپ شکل گرفته است.

فرصتی که حمله ترکیه برای تروریست‌ها فراهم کرد

حرکت ناگهانی ترامپ در نشان دادن چراغ سبز به اقدامات ارتش ترکیه در شمال سوریه با عقب کشیدن نیروهای آمریکایی از آن منطقه، برای همه این سوال را ایجاد کرده است که سرنوشت هزاران تروریست داعشی بازداشت شده با هدف قرار گرفتن کردها توسط ارتش ترکیه چه می‌شود؟ تهاجم نظامی ارتش ترکیه به شمال شرق سوریه و انتشار گزارش‌هایی از احتمال آزادسازی هزاران عضو داعشی که هم اکنون در اختیار گروه موسوم به «نیروهای سوریه دموکراتیک» (قسد) به‌سر می‌برند، نگرانی‌های جدی را در عراق ایجاد کرده است.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان نشست شورای کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در عشق‌آباد ترکمنستان هشدار داد که در پی عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمالی سوریه این احتمال وجود دارد که عناصر تروریستی داعش دربند نیروهای سوریه دموکراتیک، موفق به فرار شوند. وی گفت، اطمینان ندارد که آیا ترکیه می‌تواند اوضاع را کنترل کند یا خیر. پوتین ادامه داد: برای متوقف کردن خروج تروریست‌های داعش از سوریه و انتقال آنها به کشورهای دیگر، نیاز به بسیج اطلاعات است. وی گفت: طبق اعلام اطلاعات روسیه صدها نیروی مسلح در شمال سوریه حضور دارند که یک تهدید واقعی برای ما به شمار می‌روند. این افراد از طریق خاک ترکیه و سوریه چگونه و به کجا منتقل می‌شوند؟ آنها به مناطقی می‌روند که تحت کنترل هیچ طرفی نیست.
رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: آیا این عناصر مسلح از طریق عراق و کشورهای دیگر به مناطق دیگری منتقل خواهند شد؟ ما باید این موضوع را بفهمیم و منابع اطلاعاتی‌مان را برای توقف این تهدید بسیج کنیم.
در همین حال اصرار دونالد ترامپ ریاست جمهوری آمریکا بر آن است که ترکیه باید مسئولیت زندانیان داعشی و خانواده‌هایشان را بر عهده بگیرد. ولی این که دقیقا چه بر سر آنها خواهد آمد هنوز نامشخص است و نگرانی‌های زیادی پشت این تغییر سیاست ناگهانی ترامپ شکل گرفته است.
وضعیت شمال سوریه پیچیده است. در حال حاضر این منطقه از سوریه تحت تسلط نیروهای دموکرات کرد است. این نیروها پشتیبان درجه یک آمریکا در جنگ با نیروهای داعش بوده‌اند و توسط نیروهای زمینی‌شان و با پشتیبانی نیروی هوایی آمریکا پایگاه‌های تروریست‌های داعش را هدف قرار دادند.
ترکیه سال‌ها با کردهای جدایی‌طلب در مرزهای خود به جنگ پرداخته است، حال کردهای داخل خاک سوریه را نیز تروریست قلمداد کرده و وضعیت این نیروهای کرد را در شمال سوریه به مخاطره انداخته است. از طرف دیگر بشاراسد نیز که از سوی روسیه حمایت می‌شود شمال این کشور را تحت کنترل دارد و خواهان یکپارچه‌سازی کشور است که همین احتمال معامله‌اش با کردها را افزایش می‌دهد.

زندانیان داعشی شامل چه کسانی هستند؟
۱۱هزار زندانی تروریست داعشی وجود دارد که ۹هزار نفر از آنها بومی منطقه و اهل سوریه و عراق هستند و دو هزار نفر دیگر اهل ۵۰ کشور دیگرند که دولت‌هایشان از پذیرفتن آنها روی گردانده‌اند. همچنین کمپ‌های خانواده این زندانیان، که به علت جنگ تبعید شده‌اند در این منطقه وجود دارد. این کمپ‌ها که شامل ده‌ها هزار زن و کودک هستند، از وضعیت بسیار نامناسبی، از نظر بهداشتی و خوراکی برخوردارند.
نگرانی‌‌‌‌‌های زیادی از این قضیه وجود دارد که با حمله ترکیه به سربازان کرد که از زندان‌‌‌‌‌ها محافظت می‌کنند، موقعیت برای فرار زندانیان داعشی را فراهم شود.
کاخ سفید اعلام کرده است که هم اکنون ترکیه مسئول زندانیان داعشی این جنگ دو ساله است. با این حال ترکیه هنوز هیچ اظهار نظری در این زمینه نکرده است.
در حال حاضر کردها به مسئولان آمریکایی اعلام کرده‌اند که همچنان مسئولیت نگهداری زندانیان داعشی را بر عهده می‌گیرند.
کردها از کشورهای سراسر جهان درخواست کرده‌اند تا کردهایی را که در جریان جنگ با داعش دستگیر شده‌اند آزاد کنند، ولی این گونه سیاست‌‌‌‌‌ها در بسیاری از کشورهای اروپایی غیر مرسوم است. بسیاری از مقامات مسئول از این نگرانند که با آزادسازی شهروندان افراطی دیگر قادر به محکوم یا زندانی کردن آنها نباشند. بویژه که قوانین ضد تروریستی در اروپا ضعیف‌تر از قوانین آمریکا عمل می‌کنند. در قوانین این کشور برای پیوستن به گروه‌‌‌‌‌های تروریستی می‌توان تا ۱۵ سال حبس در نظر گرفت.
منبع: نیویورک تایمز نویسنده: چارلی سویج

مترجم: نیلوفر شریف‌زاده- همدلی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا