بین‌المللی

درخواست اتحادیه عرب: کاهش روابط با ترکیه

وزیران خارجه اتحادیه عرب امروز (شنبه) پس از پایان نشست فوق العاده این اتحادیه در قاهره با موضوع تجاوز ترکیه به شمال سوریه خواستار کاهش سطح روابط دیپلماتیک کشورهای عربی با آنکارا و قطع همکاری‌های نظامی با ترکیه شدند…

به گزارش بهار نیوز، اعضای اتحادیه عرب در این بیانیه با محکوم کردن تجاوز ترکیه به خاک سوریه، این اقدام را در تناقض آشکار با منشور سازمان ملل و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و تهدیدی مستقیم علیه امنیت جهان عرب و صلح جهانی دانستند. این بیانیه هر تلاش و اقدام سوریه برای مقابله با تجاوز ترکیه را، حق مسلم این کشور در دفاع مشروع از خود بر اساس اصل ۵۱ منشور ملل متحد خواند. در ادامه این بیانیه وزیران خارجه اتحادیه عرب بر پایان فوری تجاوز ترکیه و عقب نشینی بدون شرط نیروهای نظامی این کشور از خاک سوریه تاکید کردند.

در بندی دیگر کشورهای عضو خواستار اتخاذ اقدامات فوری در برابر ترکیه از جمله کاهش سطح روابط دیپلماتیک و قطع همکاری نظامی و بازنگری در روابط اقتصادی، فرهنگی و گردشگری با این کشور شدند. اتحادیه عرب از جامعه جهانی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرد که با اتخاذ تدابیر لازم از سوی این نهاد بین المللی، تجاوز ترکیه پایان یابد و شرایط برای عقب نشینی کامل نیروهای نظامی این کشور از خاک سوریه مهیا شود. وزیران خارجه اتحادیه عرب در بیانیه خود هرگونه تلاش ترکیه برای تغییر بافت جمعیتی در سوریه با استفاده از زور و اجرایی کردن طرحی به نام “منطقه امن” را نقض قوانین بین الملل و اقدامی ضد انسانی و مصداق جنایت جنگی خواندند که باید از طریق دادگاه های بین المللی مورد پیگرد قرار بگیرد.

در بندی دیگر از این بیانیه آمده است که ترکیه مسئول کامل پیامدهای تجاوز به شمال سوریه از جمله گسترش تروریسم و بازگشت گروه های تروریستی به ویژه داعش به منطقه است و از شورای امنیت خواسته شد با اتخاذ تدابیر لازم ترکیه را به مسئولیت پذیری در این خصوص وادار کند.
وزیران خارجه در ادامه بر وحدت و استقلال سوریه و اهمیت گفت و گو های سیاسی زیر نظر سازمان ملل به ویژه پیگیری کمیته قانون اساسی این کشور برای دستیابی به یک راه حل سیاسی فراگیر برای بحران این کشور تاکید کردند. اعضای اتحادیه همچنین با قرار گرفتن بندی تحت عنوان “دخالت های ترکیه در کشورهای عربی” به عنوان بندی دائمی در دستور کار نشست های پیش روی اتحادیه عرب موافقت کردند. کشورهای قطر و سومالی دو کشوری بودند که در خصوص بیانیه پایانی اتحادیه عرب اعلام تحفظ کردند.

در پی حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه، امروز (شنبه) به دعوت مصر نشست اضطراری اتحادیه عرب برای رسیدگی به این موضوع در قاهره پایتخت این کشور آغاز شد. اتحادیه عرب پیش تر حمله نظامی ترکیه موسوم به “چشمه صلح” را که از روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه آغاز شده است، محکوم و این اقدام را تهدیدی برای برافروختن درگیری های بیشتر در شرق و شمال سوریه و تقویت احتمال بازگشت گروه تروریستی داعش دانسته بود. ترکیه چهارشنبه گذشته از آغاز عملیات نظامی تحت عنوان “چشمه صلح” در شمال شرق سوریه خبر داد و حدود شش ساعت پس از آن نیروهای زمینی ارتش این کشور نیز وارد خاک سوریه شدند. “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهوری ترکیه جمعه شب در اولین سخنرانی پس از آغاز عملیات “چشمه صلح”، توقف عملیات علیه گروه‌های کرد که آنها را تروریست می‌خواند، رد کرد. سوریه با محکوم کردن حمله ترکیه به مناطق کردنشین شمال کشورش اعلام کرده است که ارتش دمشق برای مقابله با هرگونه چالشی آماده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا