اجتماعی

محرومیت ۴۰ روزه عشایر بویر احمد و دنا از سهمیه آرد

برخی از مسئولان و اعضای شرکت های عشایری تحت نظارت اتحادیه امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد از افزایش مشکلات عشایر شهرستان‌های بویراحمد و دنا در یک‌ماهه اخیر خبر می‌دهند…

به گزارش خبرنگار ایلنا از یاسوج، آرد سهمیه بندی شده عشایر شهرستان‌های بویراحمد و دنا با وجود پرداخت مبالغ آرد به کارخانه‌ها، ۴۰ روز است که به دست آنها نرسیده و عشایر نان روزانه خود را از آرد بلوط تهیه می‌کنند.

فرید آب‌سواران عضو شرکت عشایر شورم زیلایی بویراحمد از نبود آرد برای تهیه نان روزانه و ماهیانه عشایر این منطقه زیبای عشایری خبر داد و گفت: با وجود تمام پیگیری‌ها، هنوز عشایر شورم نتوانسته‌اند به سهمیه دریافتی خود دست یابند و وضعیت از این بابت نگران کننده‌ است.

وی گفت:متاسفانه ۴۰ روز است سهمیه آرد منطقه عشایری شورم با وجود پرداخت هزینه‌ آن که مبلغی معادل ۸۵ میلیون ریال است به دست آنان نرسیده و عشایر مجبورند از شهرستان لردگان استان چهارمحال بختیاری، آرد مورد نیاز خود را خریداری کنند.

این عشایرزاده زیلایی بویراحمدی با اظهار تاسف از وضعیت کنونی در منطقه عشایری شورم، خاطرنشان کرد: عشایر منطقه ما برای خرید هرکیسه آرد از لردگان چهارمحال و بختیاری باید مبلغی حدود ۶۰ هزار تومان بدون هزینه‌های جانبی بپردازند تا بتوانند نان خانواده شان را تامین کنند.

وی تعداد خانوارهای عشایری منطقه شورم زیلایی بویراحمد را حدود ۳۰۰ خانوار عنوان کرد و یادآورشد: داد عشایر این منطقه به آسمان بلند شده و متاسفانه کسی هم در این باره پاسخگو نیست.

آب سواران افزود: علاوه بر آرد، عشایر شورم از کمبود” نفت ” هم نگرانند و با شروع فصل سرما و اولین بارش‌ها با مشکلات جدی‌تری باید دست و پنجه نرم کنند.

وی فاصله منطقه عشایری شورم زیلایی بویراحمد با یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد را حدود ۱۶۰ کیلومتر ذکر کرد و ادامه داد: متاسفانه اگر این مایحتاج اولیه در روزهای آینده به دست عشایر نرسد به طور حتم مشکلات کنونی و نگرانی‌های موجود دوچندان خواهد شد.

کسی پاسخگو نیست

یکی دیگر از عشایر استان که اهل پازنان دشتروم بویراحمد هم است نیز از نبود آرد در منطقه اظهار گله‌مندی کرد‌ و گفت: واقعا چه زمانی قرار است مشکلات عشایر حل شود؟ چرا باوجود تمام پیگیری‌ها، کسی پاسخگوی مشکلات عشایر نیست؟

وی گفت: مسئولان هرچه زودتر باید تدابیر مناسبی بیندیشند، اگر این روند ادامه داشته باشد ممکن است زندگی بسیاری از عشایر مختل شود زیرا حدود ۵۰۰ خانوار عشایری در منطقه دشتروم با نبود مایحتاج اولیه‌ خود مواجه بوده و در یک‌ماهه گذشته هم آقایان فقط وعده حل مشکل داده‌اند و خبری هم از بهتر شدن وضعیت نیست.

وی با اشاره به سهمیه آرد تحویلی که بایستی به عشایر منطقه دشتروم بویر احمد تحویل داده شود، اظهارداشت: سهمیه ماهیانه ما ۲۵۰ کیسه ۴۰ کیلویی معادل ۸۵ میلیون ریال است.

دستگاه‌های نظارتی ورود کنند

رئیس هیئت مدیره شرکت زرآورد بویراحمد هم گفت: من نماینده یکهزار و ۲۰۰ خانوار عشایری در حوزه عشایری جلیل ، سپیدار و حومه هستم و روزانه به‌ دلیل نبود آرد، عشایر به من انتقاد می‌کنند.

محسن محمدیان ادامه داد: پول ۹۷ تن آرد سهمیه عشایر منطقه ما به حساب کارخانه‌های آرد باقری و دولتی واریز شده اما اکنون اجازه بارگیری آرد از این کارخانه ها را نداریم.

وی با بیان اینکه حساب مالی اتحادیه عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد یک ماه است به‌دلیل فوت یکی از کارمندان این اتحادیه از سوی وراث آن در قوه قضائیه بسته شده، خاطرنشان کرد: مجموع مطالبات کارمند فوت شده ۷۰ میلیون تومان است و این موضوع باعث شده تا سهمیه آرد عشایر بویراحمد و دنا فعلا مسدود شود.

وی افزود: گزارش‌های نه چندان موثقی هم مبنی بر انتقال آرد عشایر به شهرهای همجوار به گوش می رسد که گفته می شود بیشتر برای خوراک گاوداری‌ها استفاده می شود. متاسفانه عشایر مناطق ما اکنون با آرد بلوط در حال گذران زندگی هستند موضعی که نباید از چشم مدیران پنهان بماند.

توزیع آرد عشایر برعهده ما نیست

مدیرعامل کارخانه آرد باقری یاسوج هم با اشاره به اینکه این کارخانه هیچ مشکلی برای تخصیص سهمیه آرد عشایر شهرستان‌های بویراحمد ندارد به ایلنا گفت: کارخانه آرد باقری یاسوج هیچ نقشی در فرآیند اداری تخصیص سهمیه آرد به مناطق عشایری نداشته و فقط مسئولیت تامین آرد به عشایر را براساس سهمیه‌های ارسالی به کارخانه دارد.

ریحان کیانی با بیان اینکه کارخانه آرد باقری یاسوج بر اساس قانون ماهیانه می‌بایست ۳۴۰ تن آرد تحویل عشایر این شهرستان‌ها بدهد، اظهار داشت: تاکنون مشکلی در این ارتباط نداشته‌ایم و البته حدود ۶۰۰ تن آرد دیگر مورد نیاز عشایر بایستی توسط کارخانه آرد دولتی یاسوج تامین شود.

مدیرعامل کارخانه آرد باقری یاسوج گفت: این کارخانه هر کیلو آرد را به قیمت ۷۶۸ تومان و ۲ ریال تحویل نماینده اتحادیه عشایری استان می‌دهد؛ البته قیمت آرد تحویلی عشایر و روستاها کمتر از قیمت آرد تحویلی به شهرها است.

کیانی افزود: روزانه حدود ۲۰ تن آرد عشایر در شهرستان های بویراحمد و دنا توسط کارخانه آرد باقری یاسوج به نماینده اتحادیه تحویل داده می شود و البته هزینه های جابجایی برعهده خود اتحادیه است.

۱۲ درصد از جمعیت ۷۰۰ هزار نفری استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار خانوار در مناطق عشایری سکونت دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا