بین‌المللی

ظلم ظالم؛جور بی امان

شورشیان هوادار اردوغان ۹ غیرنظامی کرد را تیرباران کردند،۱۹۰ هزار نفر آواره شده‌اند. مقامات کرد سوری می گویند تا به حال حداقل ۱۹۰ هزار نفر از خانه های خود فرار کرده‌اند؛ بنا بر گزارش‌ها، حدود ۵۰ نفر در دو سوی مرز کشته شده‌اند…
به گزارش آفتاب نیوز، حملات زمینی و هوایی ارتش ترکیه به مناطق کردنشین شمال شرقی سوریه ادامه دارد. یک گروه طرفدار حقوق بشر میگوید شبه نظامیان سوری متحد ترکیه دستکم ۹ غیرنظامی کرد را در نواحی مختلف جنوب تل ابیض به ضرب گلوله کشته‌اند. همزمان، هزاران کرد و طرفداران آنها در اروپا، آمریکا و ایران علیه “نسل کشی” ترکیه تجمعات اعتراض آمیز برگزار کرده‌اند.

همزمان، ترکیه اعلام کرده که مرکز شهر مرزی راس العین (سری‌کانی) را تصرف کرده است اما نیروهای دموکراتیک سوریه – که هسته مرکزی آن نیروهای کرد یگان‌های مدافع خلق است – ادعای ترکیه را رد کرده‌اند.

راس العین از زمان آغاز عملیات ارتش ترکیه به شدت بمباران شده است. روز شنبه هم گزارش شد که جنگنده‌های ترکیه بر فراز این شهر به پرواز درآمدند و صدای تیراندازی‌های شدیدی در آن شنیده شد. گفته می‌شود که تنها بیمارستان شهر تعطیل شده است.

بنا بر گزارش‌ها، شبه نظامیان تحت امر ترکیه همچنین به یک جاده استراتژیک در ۳۰ کیلومتری مرز رسیدند.

یک سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه روز شنبه (۱۲ اکتبر) از آمریکا خواست که آسمان این ناحیه را به روی ترکیه ببندند.

مقامات کرد سوری می‌گویند تا به حال حداقل ۱۹۰ هزار نفر از خانه‌های خود فرار کرده‌اند؛ بنا بر گزارش‌ها، حدود ۵۰ نفر در دو سوی مرز کشته شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه – مستقر در لندن – می‌گوید در ظرف چند روز گذشته ۷۴ نفر از نیروهای دموکراتیک سوریه کشته شده‌اند؛ این در حالیست که این گروه آمار تلفات خود را ۴۵ نفر اعلام کرده است.

“اعدام غیرنظامیان”

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه روز شنبه اعلام کرد که شبه نظامیان سوری متحد ترکیه (معروف به ارتش ملی سوریه) دستکم ۹ غیرنظامی را در نواحی مختلف جنوب تل ابیض به قتل رسانده‌اند، از جمله یک سیاستمدار زن کرد به نام هروین خلف که به همراه دستیار و راننده‌اش در حوالی قامشلی به ضرب گلوله کشته شدند.

نیروهای دموکراتیک سوریه طی بیانیه‌ای اعلام کرده است: “این مدرک آشکاریست که دولت ترکیه سیاست جنایتکارانه خود علیه مردم عادی غیرمسلح را ادامه می‌دهد.”

یک فرمانده شبه نظامیان سوری اتهام کشتن این سیاستمدار کرد را رد کرده و گفته است که نیروهای او هنوز به ناحیه مورد نظر پیشروی نکرده‌اند.

حمله ترکیه به سوریه؛ شورشیان هوادار اردوغان ۹ غیرنظامی کرد را تیرباران کردند| ۱۹۰ هزار نفر آواره شده‌اند

بنا بر گزارش‌ها، از زمان آغاز عملیات ترکیه در مناطق کردنشین دستکم ۲۸ غیرنظامی از جمله شش کودک در سوریه کشته شده‌اند.

ارتش ترکیه نیز از کشته شدن یک سرباز و زخمی شدن سه نظامی دیگر خود خبر دارد؛ ۴۹ شبه نظامی سوری طرفدار ترکیه هم در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

ترکیه همچنین می گوید در حملات راکتی کردهای سوریه حداقل ۱۷ غیرنظامی از جمله یک کودک سوری در ترکیه کشته شده‌اند.

اعتراض های گسترده

روز شنبه هزاران کرد و طرفداران آنها در سراسر اروپا از جمله در فرانسه و یونان علیه “نسل‌کشی” ترکیه تجمعات اعتراض آمیز برگزار کردند.

معترضان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، را “تروریست” و “رهبر واقعی داعش” خواندند؛ برخی نیز پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یک “قاتل زنجیره‌ای” توصیف شده بود.

در واشنگتن هم صدها آمریکایی کردتبار در برابر کاخ سفید دست به اعتراض زدند. معترضان به ویژه از آنچه خیانت دونالد ترامپ به کردها توصیف می کنند خشمگین بودند.

ترکیه می‌گوید قصد دارد که یک “منطقه امن” به عرض ۳۰ کیلومتر در داخل سوریه ایجاد کند تا حدود سه میلیون آواره جنگی سوریه را که طی سال‌های جنگ داخلی در این کشور به ترکیه پناه برده بودند را آنجا اسکان بدهد.

اما بسیاری از دولت‌های اروپایی و نهادهای بین المللی درباره وقوع یک قوم‌کشی و کشتار کردها در جریان این حمله هشدار داده‌اند چرا که آنکارا کردهای سوریه و نیروی دموکراتیک سوریه را شاخه‌ای همسو با پ‌ک‌ک می‌داند، گروهی که ترکیه آن را یک تشکل “تروریستی” می‌‍خواند.

ناظران معتقدند که عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه به دستور دونالد ترامپ بود که به ترکیه چراغ سبز حمله به کردها را داد؛ کاخ سفید این اتهام را بی اساس می داند.

حمله ترکیه به سوریه؛ شورشیان هوادار اردوغان ۹ غیرنظامی کرد را تیرباران کردند| ۱۹۰ هزار نفر آواره شده‌اند

در آمریکا، نمایندگان کنگره این کشور از هر دو جناح دموکرات و جمهوری‌خواه با انتقاد شدید از آقای ترامپ، برای تحریم ترکیه طرح‌هایی را برای رای‌گیری تدوین کرده‌اند.

آقای ترامپ هرچند از احتمال تحریم اقتصادی ترکیه خبر داده، گفته است که ترجیح می دهد بین ترکیه و کردهای سوریه میانجی گری کند.[ خود میکشد و خود هم عزا می گیرد]

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا