زنان

ایران ۴۰ درصد خشونت خانگی علیه زنان در جهان را دارد


جمهوری اسلامی از بدو تأسیس تا کنون درصدد برآمده است تلقی ایدئولوژیک حاکمیت «اسلامی» از حق‌ و حقوق زنان را در چارچوب‌هایی که با قوانین ارتجاعی و اسلامی منطبق باشند تبیین و اجرایی کند و نتیجهٔ این انطباق دادن، زنان میهن‌مان را با چالش‌هایی جدی درگیر کرده و آزار و شکنجه داده است. به‌رغم مبارزه جانانه زنان میهن‌مان و جنبش‌های پشتیبان حقوق زنان، اما واقعیت این است که فاصله نیازها و خواست‌های زنان ایران با قوانین و تفکرات زن‌ستیزانه زیاد است….

یک تیم تحقیق در دانشگاه علوم پزشکی گیلان میزان خشونت خانگی علیه زنان در شهر رشت را بررسی کرده است. بر اساس این پژوهش ۶۴ درصد زنان رشت مورد انواع خشونت قرار دارند.

به گزارش برنا؛ خشونت خانگی علیه زنان این روزها رنگ دیگری دارد و زنان همچنان سکوت می‌کنند. خشونت برای بعضی از زنان به یک اصل جدایی‌ناپذیر در زندگی مشترک تبدیل شده که سکوت آنان نیز این رفتار نامناسب را تقویت کرده است.
خشونت خانگی علیه زنان این روزها رنگ دیگری دارد و زنان همچنان سکوت می‌کنند. خشونت برای بعضی از زنان به یک اصل جدایی‌ناپذیر در زندگی مشترک تبدیل شده که سکوت آنان نیز این رفتار نامناسب را تقویت کرده است.

آمارها در کشور ما در سال‌های اخیر نشان داده ۶۶ درصد زنان در دوره تاهل دچار خشونت می‌شوند. بیشترین میزان خشونت کلامی و روانی است. در کشور ما از هر ۲۰ نفر یک نفر مورد خشونت‌های خانگی همسرش قرار می‌گیرد اما کمتر از ۳۵ درصد از خشونت‌های خانگی به پلیس یا اورژانس اجتماعی گزارش می‌شود.

اما آنچه که امروز باید مورد بررسی قرار گیرد این است که قانون در همه عرصه‌های جامعه از حقوق افراد دفاع می‌کند اما نمی‌تواند در خانه‌ای که زنی مورد اعمال خشونت همسرش قرار می‌گیرد وارد شود و وقتی پشت در خانه می‌رسد باید توقف کند!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا