اخبار

اعتراض های گسترده به حملۀ ترکیه به کردهای سوریه

انسان های بیشماری در سراسر جهان در اعتراض به حمله ارتش ترکیه به کردهای سوریه به خیابان ها آمدند و دست به اعتراض زدند. نهادهای بین‌المللی و مدافع حقوق بشر با اشاره به اثرات وخیم تجاوز نظامی کنونی ترکیه به خاک سوریه، اعلام کردند که این عملیات نظامی تا کنون به آوارگی قریب به ۲۰۰ هزار نفر از مردم سوریه منجر شده است و اگر این عملیات ادامه یابد شمار آوارگان می‌تواند تا ۳۰۰ هزار نفر افزایش یابد….

همچنین بر اساس گزارش‌های انتشار یافته،شهرهای مختلف ایران از جمله تهران و تعداد زیادی از شهرهای کردستان ایران نیز روز شنبه شاهد اعتراضات خیابانی علیه هجوم ترکیه به کردهای سوریه بود. بنابر گزارش ها در تهران، مریوان و دیواندره ماموران حکومتی تعدادی از معترضین را بازداشت کرده اند.

تجمعات متعدد در شهرهای ایران و محکومیت تجاوز ترکیه به خاک سوریه

گزارش‌ها و تصاویر انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که روز شنبه ۲۰ مهر مردم آزادیخواه در شهرهای ایران اعتراض خود را نسبت به جنایات ترکیه نشان دادند. خیابانهای حداقل ۱۶ شهر ایران در تهران، سنندج، ارومیه، ایلام، کرمانشاه، سقز، مریوان، مهاباد، ثلاث و باباجانی، جوانرود، پاوه، بانه، اشنویه، دهگلان، دیواندره و پیرانشهر روزهای جمعه و شنبه میدان اعتراض علیه جنایات دولت عدالت و توسعه ترکیه در کردستان سوریه و سکوت و حمایت تلویحی قدرتهای جهانی در قبال این کشتار بود. معترضان شعارهایی علیه عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه سر دادند.

بنا بر اخبار دریافتی ماموران به ضرب و شتم معترضین در مریوان و دستگیری تعدادی در تهران، مریوان و دیواندره پرداخته اند.

مریوان؛ پنج مخالف حمله ترکیه به کرد‌ها بازداشت شدند

به گزارش ایران وایر، دستکم پنج نفر از افرادی که در تجمع روز گذشته مریوان در اعتراض به حمله ترکیه به سوریه شرکت داشتند از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
گزارش شده نیروهای ادارە اطلاعات مریوان روز شنبه نیز در سطح شهر مریوان اقدام به بازداشت گسترده گروهی از معترضان کردەاند.
همت کریمی، دیاکو تابا، مبین نادری، کمال کهنه‌پوشی و امید حق پرست از جمله افراد بازداشت شده هستند.
این افراد به اتهام شرکت در در تجمع اعتراضی مردم مریوان برای محکوم کردن لشکر کشی ترکیه به سوریه کردستان سوریه (روژاوا) بازداشت شدەاند.

در دیواندره نیز جمعی از مردم در حمایت از مردم مبارز روژ آوا و در محکومیت حمله ترکیه تجمع کردند و خواهان عقب نشینی فوری ارتش اشغالگر ترکیه شدند. به گزارش منابع محلی در پایان تجمع، مامورین وزارت اطلاعات در خیابان کمربندی با یک ماشین پژو ادریس دیوارگر از شرکت کنندگان در تجمع را بازداشت کرده و با خود به مکان نامعلومی انتقال دادند. بنا بر آخرین خبر دستگیرشدگان در پی تجمع مردم آزاد شده اند.

در تهران نیز روز شنبه تظاهراتی جلوی سفارت ترکیه برگزار شد که به گفته شاهدان عینی به دستگیری چند تن از معترضان منجر شده است. بنا بر برخی گزارش‌ها، دست‌کم ۹ نفر در تظاهرات امروز مقابل سفارت ترکیه در تهران بازداشت شدند. برخورد با معترضان حمله ترکیه در تهران در حالی صورت می‌گیرد که ایران به طور رسمی با حمله ترکیه مخالفت کرده و پیشنهاد میانجی‌گری میان نیروهای کرد، سوریه و ترکیه را مطرح کرده است.

تظاهرات در شهرهای مختلف جهان علیه حمله ترکیه

در بسیاری از شهرهای جهان معترضان حمله ترکیه به منطقه خودمختار شمال شرق سوریه تظاهرات کردند. هزاران نفر در خیابان‌های شهر اربیل در اقلیم کردستان عراق علیه حمله ترکیه به منطقه خودمختار شمال و شرق سوریه تظاهرات کردند.

در تعدادی از شهرهای اروپایی از جمله در برلین، پاریس، بروکسل و هلسینکی، شنبه ۱۲ اکتبر/ ۲۰ مهر تظاهرات برگزار شد. در بروکسل طرفداران حمله ترکیه به معترضان حمله‌ور شده و با آنها درگیر شدند و با دخالت پلیس درگیری‌ها پایان یافت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا