اجتماعی

وقوع سیل در استان‌های گیلان و مازندران

تاکنون چهار پل به دلیل بارش باران در شهرستان‌های اسالم، املش، شفت و صومعه سرا تخریب شده است

آفتاب یزد: استان‌های گیلان و مازندران طی دو روز گذشته شاهد بارندگی فراوان و وقوع سیل شدند. این سیل باعث بروز خسارات زیادی در بخش‌های مختلف شهری و روستایی این دو استان شمالی کشور گردیده است.

در پی بارش شدید باران و وقوع سیل در استان گیلان چندین پل تخریب و راه ارتباطی مسدود شد و یک نفر هم جان خود را از دست داد و همچنین گاز و برق تعدادی از مشترکین قطع شد.

رضا اسلامی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری در این باره گفت: بارش شدید باران که طی دو روز گذشته در استان گیلان آغاز شده موجب بروز

خسارت زیادی در بخش‌های مختلف شده است.وی با بیان اینکه بیشترین بارش‌ها را در شرق گیلان داشتیم، تصریح کرد: طغیان آب در رودخانه گل سفید، دریاکنار، کمال الدین پشته از حوزه شهرستان لنگرود منجر به بیشترین آبگرفتی‌های ناشی از بارش شدید باران در استان شده است.

اسلامی شهرستان‌های تالش، ماسال، صومعه سرا، شفت، فومن، رضوانشهر، لنگرود و املش را از شهرستان‌های درگیر بارندگی از شنبه شب گذشته در گیلان عنوان و اظهار کرد: تاکنون چهار پل به دلیل بارش باران در شهرستان‌های اسالم، املش، شفت و صومعه‌سرا تخریب شده است. وی از آبگرفتگی هفت واحد مسکونی در شهرستان ماسال خبر داد و خاطرنشان کرد: تاکنون تخریب منزل در پی بارش باران در گیلان نداشتیم. اسلامی خاطرنشان کرد: ارزیابی مالی خسارت ناشی از بارش شدید باران در گیلان در دست بررسی است.

فرماندار تالش نیز با اشاره به اینکه بر اثر تخریب خیابان شهید زردپور چوبر برق ۱۳۰خانوار و گاز ۵۰خانوار این شهر قطع شد، تصریح کرد: همچنین قسمتی از جاده انبوه مشایخ خطبه‌سرا رانش کرده است.

در پی بارش شدید باران در گیلان و وقوع سیل در برخی شهرستان‌های این استان استاندار گیلان به معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، دستور داد با فوریت، به وضعیت مردم مناطق سیل‌زده رسیدگی، از مناطق یادشده به‌صورت میدانی بازدید و اقدامات انجام‌گرفته را به وی گزارش کند.

بیشترین میزان بارش در شهرستان های املش با ۲۳۷ میلیمتر، رودسر با۲۰۰ میلیمتر و در غرب استان نیز رضوانشهر ۱۲۷میلیمتر و تالش با ۱۲۰ میلیمتر بوده که در مدت کمتر از ۲۴ ساعت گزارش شده است.

سیدعیسی مهدوی، فرماندار تالش نیز در این باره اظهار کرد: بارش‌های شدید دو روز گذشته، خسارت‌هایی را به راه‌های روستایی، پل ها، باغات، تاسیسات آب، برق و گاز برخی مناطق شهرستان تالش وارد کرده است.

فرماندار تالش گفت: سیلاب پایه وسط پل بزرگ و اصلی شهر اسالم را تخریب کرده است و در حال حاضر عرشه‌های آن در خطر تخریب قرار دارند.وی با تشریح وضعیت موجود و بازگشت آرامش به برخی مناطق شهرستان، ادامه داد: کلیه رفت و آمدها از روی این پل ممنوع و رانندگان برای تردد در دو سوی شهر از جاده کمربندی استفاده می‌کنند.

لازم به ذکر است؛ بارش‌های اخیر نیز سبب طغیان رودخانه‌های بندر مرزی آستارا و رانش زمین در روستای باش محله بخش لوندویل از توابع این شهرستان شده است.

رستم سیاسرانی بخشدار مرکزی نوشهر درخصوص وضعیت این روستا و روستاهای دیگر بخش مرکزی که دچار آب‌گرفتگی شدند، گفت: رودخانه روستای مزگا دچار طغیان شده بود که این طغیان باعث آب‌گرفتی شدید معابر و کوچه‌های این روستا شد و حتی آب به داخل ۴۰واحد مسکونی نفوذ کرد که البته آنقدر شدید نبود.

مدیر کل مدیریت بحران استان مازندران از آب‌گرفتگی چند واحد مسکونی در غرب استان خبر داد. علی اصغر احمدی در مورد بارش‌های اخیر اظهار کرد: بیشترین بارش‌ها مربوط به رامسر با ۲۱۰ میلی متر بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا